آخرین اطلاعیه ها
دهها کانون صنفی با دهها هزار عضو به جنبش افزایش دستمزد پیوستند
یکشنبه, ۲۰ام اسفند, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

۵۰ انجمن صنفی کارگران ساختمانی و سه کانون صنفی که هرکدام چندین انجمن صنفی را دربرمیگیرند، در بیانیه ای خواهان افزایش دستمزد بالای خط فقر و بالای چهار میلیون تومان شده اند. انجمن های صنفی که تاکنون به این حرکت پیوسته اند از استانهای تهران، اصفهان،‌ خوزستان، فارس، کردستان،‌ کرمانشاه،‌ آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، قم، خراسان، گیلان، سمنان و کرمان میباشند. در این بیانیه گفته شده که در حالیکه مخارج زندگی در حد مخارج در کشورهای پیشرفته است اما حقوقی که کارگر در ایران میگیرد، بسیار از خط فقر هم پایین تر است. کارگران دیگر نمیخواهند با فقر، بی عدالتی، تبعیض و نابرابری دست و پنجه نرم کنند. حقوق ها باید بالاتر از چهار میلیون باشد. و بدین ترتیب با این بیانیه که دهها هزار کارگر را در بر میگیرد، جنبش افزایش دستمزد گام بلند دیگری به جلو برداشت.

در هفته های گذشته بسیاری از تشکل های کارگری و همینطور بازنشستگان در بیانیه هایی خواهان افزایش دستمزد حداقل ۵ میلیون تومان شده اند و انجمن های صنفی نیز در واقع با خواست افزایش دستمزد بالای چهار میلیون همین را میگویند. یک نکته مهم در جنبش افزایش دستمزد تعیین یک رقم مشخص است که امروز تشکل های مختلف کارگری حول آن متحد شده اند.

حزب کمونیست کارگری کلیه انجمن های صنفی کارگران ساختمانی در سراسر کشور و انجمن های صنفی دیگر بخش های کارگری را به پیوستن به این حرکت فرامیخواند. حداقل دستمزد باید بالای ۵ میلیون باشد.

 

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۹ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰ مارس ۲۰۱۸

 

 

ضمیمه: بیانیه انجمن ها و کانون های صنفی کارگران ساختمانی

ما به دستمزد پایین تر از خط فقر برای کارگران نه میگوییم

 

حقوق اولیه یک انسان یا شفاف تر بگوییم اولیه ترین حقوق هر انسان تامین مسکن، پوشاک، دارو، بیمه، تامین تحصیل کودکان وغذا است. در جامعه ما که شعارعدالت و برابری سر لوحه آن است، هنوز کسانی هستند که از تامین این نیازهای اولیه خود محرومند. آری کارگرانی که از چتر رفاه، عدم تبعیض وعدالت محرومند. این صدای خسته کارگرانی است که خط فقر بر خط رفاه و آسودگی آنها خط بطلان کشیده است. این صدا باید شنیده شود تا دستهای از جنس خودمان برای گرفتن دستهای پینه بسته مان دراز شود. کسانی که با ما درد مشترک ندارند، کسانی که خط فقر از پایین نظاره گر آنهاست نمی توانند برای ما قانون و دستمزد تعیین کنند. بدون حضور ما بحث درباره سفره و دستمزد ما واهی و بیهوده است. این فریاد حق طلبی ما باید شنیده شود، باید دغدغه ی ما دیگر سفره خالیمان نباشد، باید فاصله ای بین گرفتن دستمزدمان با عرق جبینمان نباشد، باید این قشر عظیم ستمدیده را دید و صدای خسته شان را شنید. آمارها، جداول و حتی ارقام، شرمسار کارگرانی است که بی حقوق واقع شده اند. کوچکتر شدن سفره کارگران، اختلاف فاحش دستمزد کارگران با میزان خط فقر، ظلم ناروای کارفرمایان، بیمه کارگران وبازنشستگی کارگران، اینها همه وهمه باعث شده اند که این قشر فراتر از قبل به فکر دادخواهی خود باشند. در سال۱۳۹۶ این سفره کوچک و کوچکتر شده، کمترین میزان دستمزد در دنیا به کارگران زرخیز کشورمان رسید. این درحالی است که مخارج زندگیمان در حد کشورهای پیشرفته است. در آمارهای اعلام شده توسط اقتصاددانان در کشورمان خط فقر نزدیک به ۴ میلیون تومان است، اما دستمزد کارگران خیلی پایین تر از خط فقراست.

امسال فریاد بلند کارگران بیشتر ازهر زمان دیگری گوش های سنگین مسئولان را به لرزه در آورد است. اعتصاب و اعتراض کارگران باید منجر به زندگی با رفاه بیشتر دراین جامعه برای کارگران شود. این درد دل دلهای زخم دیده ایست که دیگر نمی خواهند با فقر، بی عدالتی، تبعیض و نابرابری دست و پنجه نرم کنند.

به زبان ساده بگوییم اگر سری به آمار و جداول بزنیم میزان خط فقر برای یک خانوار چهار نفر نزدیک به چهار میلیون تومان است پس ما خواهان دستمزد بالاتر از خط فقر هستیم.

۱- انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران
۲-انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سرواباد
۳-کانون کارگران ساختمانی استان قم
۴-انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه
۵- انجمن صنفی کارگران ساختمانی دهگلان
۶- انجمن صنفی برقکاران کرمانشاه
۷- انجمن صنفی آرماتور بند شهرستان شهریار
۸- انجمن صنفی کارگران ساختمانی بوکان
۹- انجمن صنفی کارگران ساختمانی ابهر وخرمدره
۱۰- انجمن صنفی کارگران ساختمانی نقده
۱۱- انجمن صنفی کارگران ساختمانی آبادان
۱۲- انجمن صنفی کارگران ساختمانی هویزه
۱۳- انجمن صنفی کارگران ساختمانی گتوند خوزستان
۱۴ -انجمن صنفی کارگران ساختممانی میاندوآب
۱۵- انجمن صنفی کارگران ساختمانی نی ریز
۱۶ -انجمن صنفی کارگران ساختمانی رشت
۱۷- انجمن صنفی کارگران ساختمانی شوش دانیال
۱۸- انجمن صنفی کارگران ساختمانی سبزوار
۱۹- انجمن صنفی کارگران ساختمان بوئین زهرا
۲۰- انجمن صنفی کارگران ساختمانی خرمدره زنجان
۲۱- انجمن صنفی کارگران ساختمانی کاشمر
۲۲- انجمن صنفی کارگران ساختمانی خراسان جنوبی
۲۳- انجمن صنفی کارگران ساختمانی بندر امام خمینی
۲۴- انجمن صنفی کارگران ساختمانی کازرون
۲۵-انجمن صنفی کارگران ساختمانی گرمسار
۲۶-انجمن صنفی کارگران ساختمانی تبریز
۲۷-انجمن صنفی کارگران ساختمانی کرمان
۲۸- انجمن صنفی کارگران ساختمانی دورود
۲۹- انجمن صنفی کارگران خباز مریوان وسرواباد
۳۰- انجمن صنفی کارگران ساختمانی بندر انزلی
۳۱- انجمن صنفی کارگران ساختمانی خنج فارس
۳۲-انجمن صنفی کارگران ساختمانی خراسان رضوی
۳۳- انجمن صنفی کارگران ساختمانی فیروزآباد فارس
۳۴-انجمن صنفی کارگران ساختمانی مراغه
۳۵-انجمن کارگران ساختمانی اسالم گیلان
۳۶- انجمن صنفی کارگران اسفالت کار ‌تهران
۳۷- انجمن صنفی کارگران ساختمانی مرودشت
۳۸- انجمن صنفی کارگران ساختمانی کاشان
۳۹-انجمن صنفی کارگران ساختمانی قوچان
۴۰- انجمن صنفی کارگران ساختمانی نیشابور
۴۱-انجمن صنفی کارگران ساختمانی خروزبرخان
۴۲- انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان رضوانشهر گیلان
۴۳- انجمن صنفی کارگران ساختمانی پاکدشت
۴۴-انجمن صنفی کارگران ساختمانی فردیس البرز
۴۵-انجمن صنفی کارگران ساختمانی خلیل آباد
۴۶-انجمن صنفی کارگران ساختمانی دلیجان
۴۷- انجمن صنفی کارگران ساختمانی تربت حیدریه
۴۸- انجمن صنفی کارگران ساختمانی اصفهان
۴۹- انجمن صنفی کارگران ساختمانی سرآسیاب ملارد
۵۰- انجمن صنفی کارگران ساختمانی اردبیل

۵۱- کانون کارگران ساختمانی خوزستان
۵۲- کانون کارگران ساختمانی خراسان رضوی

۵۳- کانون انجمن کارگران ساختمانی خواف

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
حزب کمونیست کارگری: فراخوان کارگران فولاد اهواز به تجمع در ٢٧ مرداد کمپین نجات هوشمند علیپور، نامه پدر و مادر هوشمند علیپور و درخواست آنها از جهانیان برای نجات فرزند دلبندشان کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری: کشاورزان چغندرکار نقده با قدرت اقدام به بستن کارخانه کردند کمپین نجات هوشمند علی پور: هوشمند علیپور و آرزوهای سرکوب شده! نگاه روز: از «نرمش قهرمانانه» تا ممنوعیت مذاکره با آمریکا- با حمید تقوائی- ۱۴ آگوست ۲۰۱۸ انتقال رامین حسین‌پناهی به تهران تحت تدابیر شدید امنیتی
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com