آخرین اطلاعیه ها
حزب کمونیست کارگری: اعتراضات کارگری در روزهای پایانی سال با قدرت ادامه دارد!
یکشنبه, ۲۷ام اسفند, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

۲۶ اسفند:

کارگران فولاد اهواز به مبارزه قدرتمند خود ادامه میدهند
روز ٢۶ اسفند هزاران کارگر گروه ملی فولاد اهواز در بیست و ششمین روز اعتراض خود، در مقابل استانداری تجمع کردند و سپس در صفی هزاران نفره به سمت کیانپارس راهپیمایی کردند و شعار دادند. شعارهای کوبنده کارگران از جمله کارگر میمیرد ذلت نمی پذیرد، نه تهدید نه زندان دیگر فایده ندارد، در فضای شهر طنین انداخته است.

یک اتفاق تکان دهنده در راهپیمایی روز ۲۶ اسفند، زیر گرفتن هادی خلفی نیا یکی از کارگران معترض این کارخانه توسط راننده یک پراید بود. اعتراض کارگران شدت بیشتری یافت و هادی خلفی به بیمارستان منتقل شد.

در این روز قرار براین شد که روز ۲۷ اسفند معاون سیاسی استانداری مجددا به محل تجمع آمده و نتیجه جلسات امروز و امشب در تهران را به کارگران اطلاع بدهد. بنا برخبرها صبح روز ۲۶ اسفند موسوی جلسه ای با وزیر اقتصاد و معاون بانکی این وزارتخانه برگزار کرده و امشب نیز جلسه دیگری با وزیر صنعت داشته است.

نزدیک به چهارهفته تجمع و راهپیمایی مداوم هزاران کارگر فولاد، نشانه ای از روحیه مبارزاتی طبقه کارگر در مقابل وحوش حاکم و نشانه ای از خشم تلنبار شده و آگاهی و تسلیم ناپذیری کارگران است و به سهم خود فضای اعتراضی در اهواز و در کل جامعه را بالاتر برده است.

 

اعتصاب کارگران راه آهن میانه
از صبح روز ٢۶ اسفند کارگران راه آهن میانه طبق فراخوان قبلی دست از کار کشیده و خواهان پرداخت فوری دستمزدهای پرداخت نشده و عیدی و سنوات و سبد کالای خود شدند. کارگران راه آهن در سطحی سراسری از جمله در شهرهای کرج، اسلامشهر، زاگرس لرستان، مشهد، تبریز، دامغان، سمنان، فراخوان به اعتصاب داده بودند.

 

تجمع کارگران نیشکر هفت تپه 

کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت طلبهایشان و خلف وعده های مقامات مسئول، در مقابل دفتر مدیریت تجمع کردند. این کارگران در آذر ماه بازنشست شده اند و به دلیل عدم واریز ۴ درصد سهم کارفرما به حساب سازمان تامین اجتماعی، سیکل بازنشستگی آنها تکمیل نشده و همین مسئله باعث شده است که آنان از یک طرف بدلیل عدم اشتغال از آذر ماه امسال حقوقی از کارفرما دریافت نکنند و از طرف دیگر بدلیل عدم تکمیل سیکل بازنشستگی شان حقوقی از سازمان تامین احتماعی دریافت نکنند. دفترچه های درمانی کارگران نیز تمدید نشده است.

روز ۲۶ اسفند همچنین تعدادی از نمایند گان کارگران نیشکر از جمله اسماعیل بخشی، کرامت پام، رحیم بسحاق و رمضان علیپور از طرف دادستانی به دادگاه احضار شدند. دادستانی شوش در حالی که کارفرمای شرکت و مسئولین شهری وعده های خود مبنی بر پرداخت دستمزد و سهم بیمه را زیر پا گذاشته اند، شروع به احضار کارگران کرده است.

 

تجمع کارگران بازنشسته کیان تایر

کارگران بازنشسته کیان تایر بنا بر فراخوان قبلی در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند. در این فراخوان چنین آمده است: ما بازنشستگان کارخانه تولید لاستیک کیان تایر که از سالهای ۱۳۸۷به بعد بازنشست شده ایم و تا کنون حق سنوات پایان خدمت خود را به صورت اقساط ماهی ۵۰۰ هزار تومان در یافت میکردیم و پس از سالها هنوز به طور کامل سنوات مان پرداخت نشده است، چندین بار به تمامی ارگانهای مسئول مملکت از بیت رهبری تا ریاست جمهوری و وزارت صنایع و معادن، استانداری، فرمانداری، و خیلی ارگانهای دیگر نامه دادیم. ۹ ماه است که همین ۵۰۰ هزار تومان نیز پرداخت نشده است. هیات اجرایی کارخانه قرار بود بخشی از این مطالبات را در روز ۲۵ اسفند پرداخت کند که این وعده نیز مانند دیگر وعده های آنها توخالی بود.

 

٢۵ اسفند:

تجمع کارگران شهرداری کرمان

– کارگران شهرداری کرمان در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق و حق بیمه و مطالبات دیگر خود، در مقابل ساختمان شورای شهر دست به تجمع زدند. کارگران شهرداری کرمان روز ۲۴ اسفند نیز تجمع داشتند. کارگران با لباس فرم و دست نوشته هائی ازجمله:«هروعده که دادند به ما باد هوابود- هرنکته که گفتند فریب بود و ریا بود» در تجمع شرکت کردند.

 

۲۴ اسفند:

اعتصاب و تجمع کارگران سد شفارود

کارگران سد شفارود برای دومین روز متوالی دراعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق، حق عیدی و سنوات دست به اعتصاب و تجمع مقابل ساختمان شرکت ژیان زدند.

 

تجمع کارگران کارخانه شیروارنا  

کارگران اخراجی کارخانه شیروارنا در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات و واریز نشدن مقرری بیمه بیکاری خود، دست به تجمع اعتراضی در مقابل  فرمانداری ورامین زدند.

 

تجمع پرستاران بیمارستان شهدای خلیج فارس در بوشهر

پرستاران بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان دست به تجمع اعتراضی زدند.

 

تجمع کارگران شهرداری شهر کرد

کارگران شهرداری شهرکرد به دلیل عدم پرداخت ۴ ماه حقوق در مقابل ساختمان شورای شهر کرد دست به تجمع زدند.

 

تجمع کارگران شرکت سالم شهر

کارگران شرکت سالم شهر در مقابل ساختمان شورای شهر کرج در اعتراض به تعویق در پرداخت مطالبات شان تجمع کردند.

 

تجمع کارگران کاشی حافظ

کارگران کاشی حافظ در سیزدهمین روز اعتراض خود‌ مقابل اداره صنعت و معدن فارس با به دار آویختن مجسمه نمادین کارگر تجمع کردند و شعار دادند: «چند میلیارد گرفتید/ کارگرو فروختید؟». ۱۲ ماه حقوق و عیدی کارگران توسط کارفرما بالا کشیده شده است.

 

تجمع کارگران متروی تهران

کارگران متروی تهران نسبت به عدم پرداخت ماه حقوق، عیدی و مطالبات دیگرشان تجمع اعتراضی برپا داشتند.

 

اعتصاب کارگران ره آهن سمنان

کارکنان راه آهن شمال شرق سمنان بخاطر دستمزدهای پرداخت نشده در مقابل ساختمان استانداری سمنان دست به اعتصاب زدند.

 

تجمع کارگران شهرداری بروجرد

کارگران و کارمندان شهرداری بروجرد در اعتراض به ٨ ماه حقوق عقب افتادە خود تجمع کردند.

 

جنبش کارگری در ایران در موقعیتی قرار گرفته که میتواند گام های موثری به جلو بردارد و موفقیت های مهمی را به نفع خود تثبیت کند. تشکل های خود را ایجاد کند و اعتصابات بزرگ و منطقه ای و سراسری را در مقابل خود قرار دهد. حضور گسترده خانواده های کارگری و راهپیمایی و تحصن در مراکز شهرها از جمله اقداماتی است که قدرت اعتراض کارگران را بطور چشمگیری افزایش میدهد، همبستگی فعالانه مردم را به خود جلب میکند، زمینه را برای اعتصابات و تجمعات بزرگ و همزمان مراکز کارگری که با مشکلات مشابهی دست و پنجه نرم میکنند فراهم میکند و دولت و کارفرمایان مفتخور را مجبور به تمکین به خواست های کارگران میکند. جنبش کارگری نباید این فرصت را از دست بدهد.

 

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷ مارس ۲۰۱۸

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
حزب چپ سوئیس نیز به قطعنامه ما علیه جمهوری اسلامی پیوست, جای جمهوری اسلامی در سازمان جهانی کار نیست! حزب کمونیست کارگرى – واحد انگلیس: نازنین زاغرى رتکلیف باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود! حزب کمونیست کارگری: اخباری از اعتراضات کارگری کمیته  کردستان حزب کمونیست کارگری: ترورسامان دانشور توسط  “پژاک” را قویا محکوم میکنیم! آخرین تحولات در تنش بین آمریکا و جمهوری اسلامی- مصاحبه با حمید تقوائی چند کلیپ در حمایت از خواست آزادی نازنین زاغری_رتکلیف و اعلام همبستگی با اعتصاب غذای ریچارد رتکلیف، همسر نازنین، در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن!
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com