آخرین اطلاعیه ها
کمیته بین المللی علیه اعدام:در باره مخالفت کلیسای کاتولیک با مجازات اعدام
یکشنبه, ۱۴ام مرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

کلیسای کاتولیک بدنیال تصمیم پاپ فرانسیس مجازات اعدام را غیر قانونی اعلام کرد.

بر اساس این تصمیم، از این پس مجازات اعدام تحت هر شرایطی از منظر آموزه‌های دینی کلیسای کاتولیک ممنوع خواهد بود. در آموزه جدید دینی کلیسای کاتولیک آمده است که “حتی اقدام به یک جنایت بزرگ نیز باعث از بین رفتن شأن و منزلت مجرم نمی‌شود.” افزون بر آن آمده است که مجازات اعدام امکان بهبود رفتاری فرد مجرم را از بین می‌برد و نمی‌تواند خطا در قضاوت را نیز تصحیح کند.”

همه ادیان اطاعت را فریضه عمومی دانسته اند و سرپیچی از آن را نه با رحم و شفقت که با مجازات شدید و شقاوت کیفر داده اند. آموزه های کلیسا حتی در نوع “اصلاح طلبش” بر این حکم استوار بوده است که “تا نباشد چوب تر فرمان نبرد گاو نر، تنها با زور می توان بر مردم فرمان راند. خدواند این را خوب می دانست که به فرمانروایان شمشیر عطا فرمود.” با این حال، اینکه حالا کلیسا از ممنوعیت اعدام حرف می زند و “شمشیر خدا” را غلاف می کند باز هم جای “شکرش” باقیست. معلوم نیست در کدام بزنگاه تاریخی دیگر همچون دوران قرون وسطی کلیسا دست در دست حاکمان به قهر متوسل شود و “دزدان را با شمشیر، قاتلان را با طناب و ملحدان را با آتش کیفر دهد”.

سالهاست که مخالفین مجازات اعدام با دلایلی نظیر پاسداری از حق حیات، مصون نگاهداشتن انسان از هر گونه تعرض روحی و فیزیکی، چاره ساز نبودن اعدام بعنوان ابزاری بمنظور مقابله با جرم و جنایت، اعدام بعنوان مجازاتی غیر قابل برگشت، خونخواهی و انتقامجویی نهفته در اعدام، سازماندهی قتل عمد دولتی تحت عنوان مجازات اعدام و اعدام بعنوان ابزاری برای سرکوب و مختنق کردن جامعه و… با این مجازات شنیع  و ضد انسانی به مخالفت بر خاسته اند و مردمان بسیاری در این مبارزه دخیل بوده اند.

خوشبختانه خواست لغو مجازات اعدام امروز به جنبش وسیع و قدرتمندی در سراسر جهان تبدیل شده بطوری که کلیسای کاتولیک را هم تسلیم خود کرده است . اعدام جنایت سازمانیافته دولتی است و باید در همه جا رسما و صریحا ممنوع شود. مبارزه برای پایان دادن به این مجازات ضد انسانی کار آزادیخواهان و انساندوستان، کار سازمان های مخالف مجازات اعدام در ایران در سراسر جهان است.

زنده باد جنبش علیه اعدام در ایران و جهان

ما خواستار لغو مجازات اعدام در همه دنیا هستیم

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۳ مرداد ۱۳۹۷- ۴ اوت ۲۰۱۸

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
حزب کمونیست کارگری:چند خبر از اعتراضات وسیع کارگری نهاد کودکان مقدمند: ۴ کودک دانش‌آموز در آتش سوزی مدرسه سوختند! آموزش و پرورش مسئول مستقیم جان باختن این کودکان است! کارگران فولاد اهواز خواستار آزادی فوری همکاران خود هستند. ۴١  نفر از کارگران فولاد در بازداشت بسر میبرند تجمع قریب سه هزار نفر از بازنشستگان مقابل مجلس اسلامی معلم زندانی، کارگر زندانی آزاد باید گردد حزب کمونیست کارگری: اعتصاب اخطاری رانندگان کامیون و کامیونداران کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری: امیر چمنی، فعال کارگری بازداشت شد!
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com