آخرین اطلاعیه ها
حزب کمونیست کارگری: بیست و یکمین روز اعتراضات قدرتمند کارگران نیشکر هفت تپه, آزادی اسماعیل بخشی پیش شرط هر توافقی است!
یکشنبه, ۴ام آذر, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

روز یکشنبه ۴ آذر تمامی بخشهای کارگران نیشکر هفت تپه مثل روزهای گذشته و در بیست و یکمین روز اعتراضاتشان مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند. یک خواست فوری کارگران آزادی فوری اسماعیل بخشی رهبر محبوبشان و سپیده قلیان خبرنگار و فعال دانشجویی که در این حرکت دستگیر شده است، میباشد. کارگران آزادی اسماعیل بخشی را پیش شرط هر توافقی در مورد خواستهایی خود اعلام کرده اند. در حرکت اعتراضی این روز کارگران بعد از تجمع در مقابل فرمانداری با فریاد “کارگر زندانی آزاد باید گردد”، “فولاد، هفت تپه، پیوندتان مبارک”، “کارگر هفت تپه، اتحاد، اتحاد” بطرف خیابانهای مرکز شهر به حرکت در آمدند و با شعارهایشان مردم را به پیوستن به صف اعتراضشان فرا خواندند. تعدادی از مردم شوش به صف کارگران پیوستند و حمایت شان را از جمله در مسیر راهپیمایی با آوردن غذا برای کارگران نشان میدادند.

کارگران همچنین با شعارهایی علیه رستمی و بیگی، اعتراض خود را به سهامداران چپاولگری که تحت عنوان بخش خصوصی هفت تپه را تاراج کرده و چند ماه دستمزد کارگران را بالا کشیده اند، اعلام کرده و بر خواست خود برای دولتی شدن شرکت اما تحت نظارت شورای کارگران تاکید کردند.

حکومت اسلامی به اشکال مختلف تلاش میکند اعتصاب قدرتمند کارگران نیشکر هفت تپه را به شکست بکشاند و از گسترش ابعاد اجتماعی اعتراضات آنها و کارگران گروه ملی فولاد اهواز که همراه با آنها در حرکتند، بشدت وحشت دارد. یکی از اقدامات حکومت و مدیریت دزد این شرکت این است که سرپرستهای بخشهای مختلف را تهدید کرده اند که اگر فورا سر کار خود حاضر نشوند اخراج خواهند شد. اما علیرغم این تهدیدات کارگران اعلام کرده اند که با آزادی بخشی و پاسخگویی به خواستهایشان متحدانه اعتراضاتشان را دنبال خواهند کرد و خواهان حمایت وسیع مردم از مبارزات خود شده اند.

اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه در ابعادی بیسابقه با موجی از همبستگی روبرو شده است. روز گذشته جمعی از کارگران شاغل در شهرک های صنعتی جابان و خرمدشت و ‍کارگران پیمانکاری وزارت نفت طی بیانیه هایی همبستگی خود را با کارگران اعتصابی اعلام کردند. در نمونه جالبی در اصفهان کارگران معدن تراورتن عباس آباد با شعارنویسی بر دیوار محلات تحت عنوان اسماعیل بخشی را آزاد کنید، ما از کارگران هفته تپه پشتیبانی میکنیم، به صف همبستگی با کارگران نیشکر پیوستند. همچین فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی در حالیکه کاغذی بدست گرفته بود و رویش نوشته شده بود: “ما همه هفت تپه هستیم” با پخش کلیپی در مدیای اجتماعی حمایت خود و فرزندش سهیل عربی، زندانی سیاسی، را از مبارزات کارگران نیشکر اعلام و خواستار آزادی اسماعیل بخشی شد. بعلاوه کلیپ های بسیاری در همبستگی با این کارگران از سوی بخش های مختلف جامعه همچون معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و رانندگان کامیون که خود در اعتصابند، انتشار یافته است. لیست همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه ضمیمه است.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در روز ٢٧ آبان بدنبال اعتراض با شکوه کارگران نیشکر هفت تپه در شوش و پیوستن وسیع خانواده و مردم شهر به این اعتراضات همراه با تعدادی دیگر از نمایندگان شورای کارگری و فعالین کارگری بازداشت شدند. زیر فشار اعتصاب و اعتراض کارگران هفت تپه و حمایت های وسیع اجتماعی، حکومت مجبور شد کارگران دستگیر شده را آزاد کند اما اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را همچنان در زندان نگهداشته است. کریم یاوری، از مقامات وزارت کار گفته است که پرونده بخشی “امنیتی” است و ربطی به این وزارتخانه ندارد. در حال حاضر خبری از محل بازداشت اسماعیل بخشی در دست نیست. بنا بر خبرها سپیده قلیان ابتدا به بازداشتتگاه شوش و سپس اهواز انتقال داده شده است. او در سوم آذر طی تماسی تلفنی با خانواده اش اطلاع داده است که به او گفته شده که یکماه در زندان خواهد ماند. اما هنوز قرار بازداشت یکماهه وی صادر نشده است.

 

حزب بر حضور وسیع خانواده ها و تداوم همبستگی با کارگران اعتصابی در هفت تپه و اهواز تاکید میکند و مردم شوش و اهواز و سایر شهرها را به پیوستن هرچه گسترده تر به تجمعات اعتراضی کارگران فرامیخواند. این اعتصاب با حمایت مردم و اتحاد و اعتراض کارگران میتواند و باید پیروز شود. اسماعیل بخشی و سیپده قلیان باید فورا آزاد شوند. کلیه خواست های کارگران هفت تپه و اهواز باید متحقق شود.

 

پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شوراها

 

حزب کمونیست کارگری ایران

۴ آذر ۱۳٩۷، ٢۵ نوامبر ۲۰۱۸

 

 

لیست همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه:

 

– بیانیه جمعی از کارگران و خانواده های کارگری سنندج در حمایت از کارگران هفت تپه و فولاد اهواز!

-کارگران گروه ملی فولاد اهواز،

پیام حمایتی اعضای اتحادیه هماهنگ کننده رانندگان سراسر کشور با امضاهای زیر است:

انجمن صنف تاکسیرانان مازنداران، انجمن صنف اتوبوسرانی قم، کانون صنف رانندگان کامیونداران کمپرسی  یزد ، کانون رانندگان و کامیونداران بندر عباس، اتحادیه حمل و نقل ترانزیت ایران ترکیه ، جمعی از رانندگان ترانزیت ایران ایتالیا ، حمل و نقل شهری تهران و حومه ، سندیکای رانندگان استیجاری شهر تبریز، انجمن رانندگان استیجاری شرکت گاز، جمعی از وکلای تهران و کرج ،واحد آتش نشانی قزوین،رانندگان ماشین آلات سنگین معدن اراک،انجمن حمایت از رانندگان یاسوج، واحد آتش نشانی شوش و حومه،کانون صنفی آموزشگاههای رانندگی کشور، اتحادیه ماشین آلات کشاورزی شیراز.

 

– کارگران گروه صنایع کاغذ پارس،

-جمعی از رانندگان شهر اصفهان،

-جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج،

– جمعی از معلمان عدالتخواه،

– حمایت ۳۰ انجمن صنفی کارگران ساختمانیبا امضاهای زیر:  انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی  مریوان و سرواباد،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی سقز،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی دیواندره، ۴: انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران، انجمن صنفی کارگران ساختمانی برقکاران کرمامشاه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان نظرآباد، انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی پاوه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی جوانرود، کانون کارگران ساختمانی استان کردستان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی روانسر، انجمن صنفی کارگران ساختمانی هرسین، کانون انجمن های کارگری (حرف)کرمانشاه، انجمن کارگران ساختمانی کرمانشاه، انجمن صنفی کارگری اسلام آباد غرب،  انجمن صنفی کارگری ساختمانی پاوه،انجمن صنفی کارگری شهرستان روانسر، ۱۸: انجمن صنفی کارگران ساختمانی دهگلان، انجمن صنفی کارگری ساختمانی جوانرود، انجمن صنفی کارگری ساختمانی سرپل ذهاب، انجمن صنفی کارگری ساختمانی قصرشیرین، انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرری..وحسن اباد فشافویه، انجمن صنفی کارگری ساختمانی سنقرکلیایی، انجمن صنفی کارگری ساختمانی کنگاور، انجمن صنفی کارگران ساختمانی قروه، انجمن کارگری ساختمانی هرسین، انجمن کارگری ساختمانی صحنه،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی آبادان، کانون کارگران ساختمانی خوزستان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی رشت

– جمعی از معلمان ، کارگران و دانشجویان،

– گروه اتحاد بازنشستگان،

– شورای بازنشستگان ایران،

– جمعی از دانشجویان دانشگاه چمران،

–  کارگران گروه مپنا در کرج،

– کارگران چادرملو،

–  آموزش و پرورش شوش و شاوور،

– سندیکای شرکت واحد،

-اتحادیه آزاد کارگران ایران،

– انجمن صنفی کارگران برق و فلز کار کرمانشاه،

– فرهنگیان شاغل و بازنشسته،

– کارکنان کاغذپارس،

–  کارکنان حریرپارس،

– کارکنان نیشکر میان آب،

–  کارکنان و کارگران هپکو در اراک،

– کارکنان و کارگران پتروشیمی ماهشهر،

– کارگران عسلویه،

– کارگران قند شوش ،

– کارگران آبداران شاوور،

– شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی،

-فرهنگیان شاوور و شوش،

– کارگران اداره مخابرات،

– نیروهای شرکتی مخابرات

– کارکنان بهداشت و درمان،

– فرهنگیان مشهد،

– بازاریان و مغازه داران شوش و…

– دانشجویان دانشگاه تهران

-دانشجویان دانشگاه علامه

– دانشجویان دانشگاه چمران

– طومار اعتراضی با بیش از دویست امضاء از سوی فعالین کارگری و چهره های شناخته شده کارگری

– جمعی از شهروندان تهران

– جمعی از کارگران ساوه

– پیام همبستگی اتحادیه کارگری یونیفور کانادا با بیش از ۳۰۰ هزار عضو

– کنفدارسیون سراسری ایتالیا برای کار (CGIL)

-اتحادیه کارگران فورد آلمان

در خارج کشور نیز از سوی حزب کمونیست کارگری و تعداد دیگری از احزاب و سازمان های سیاسی آکسیونهایی در همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه  و برای آزادی اسماعیل بخشی و دیگر بازداشت شدگان سازمان داده شده است. این همبستگی ها ادامه دارد.

این نیز قابل توجه است که وسعت و قدرت اعتراضات کارگران و مردم در صفوف حکومتیان هراس و شکاف انداخته و حتی “حوزه های علمیه” جمهوری اسلامی در قم، شوش، دزفول و اهواز و  “جامعه روحانیت” در قم از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه اعلام حمایت کرده اند!

 

……..

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
اطلاعیه خبری،تجمعات اعتراضی معلمان خرید خدمت در تهران، یزد و کرمان و دو خبر اعتراضی دیگر حزب کمونیست کارگری:پرستاران نیز به اعتصاب سراسری پیوستند دهمین روز اعتصاب کارگران نفت هشتمین روز تجمع اعتراضی کارگران هپکو حزب کمونیست کارگری:اکثر زندانیان سیاسی بند ۸ اوین به کرونا مبتلا شده اند.اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده از جمله مبتلایان به کرونا هستند بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون ابتلای جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی و تعداد دیگری از زندانیان بند ‌۸ زندان‌ اوین به کرونا اسماعیل عبدی ،جعفر عظیم زاده و تعداد زیادی از زندانیان بند ۸ زندان اوین به بیماری کرونا مبتلا شدند
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی