نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
آخرین اطلاعیه ها
حزب کمونیست کارگری: تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی لردگان، شرکت حفاری شمال و راه آهن
اشتراک گذاری

اطلاعیه خبری:

– روز ١٨ خرداد کارگران و کارکنان شرکت پتروشیمی لردگان در اعتراض به اخراجها تحت عنوان “تعدیل نیروی کار” در مقابل شورای اسلامی تأمین شهرستان در منطقه فلارد دست به تجمع اعتراضی زدند. پتروشیمی لردگان دارای ۲ هزار و ۱۶۰ نیروی کار بوده است که ١۶٠٠ نفر آنها به تدریج اخراج شده اند. بدنبال تجمع اعتراضی روز هجده خرداد حسین پور آقایی فرماندار لردگان با اشاره به اینکه اکثر کارگران اخراجی، کارگران ساختمانی هستند، ادعا   کرد که با اتمام برخی فعالیت‌های ساخت و ساز این کارخانه کارگران این قسمتها اخراج میشوند و با  وارد شدن این شرکت به مرحله بهره برداری  نیروهای متخصص جذب کار خواهند شد. او در برابر فشار اعتراض دو هزار کارگر پروژه ای این شرکت با وعده اینکه قرار است کارگران اخراجی در طرح های “عمرانی” دیگری چون پروژه سد خرسان ٣ در منطقه استخدام شوند، تلاش کرد فضای اعتراض را آرام کند. اما کارگران خواستار استخدام خود در این شرکت هستند. کارگران  پروزه ای پتروشیمی لردگان در حالی از کار اخراج میشوند که همچون همه کارگران بیکار از هرگونه تامین محرومند و خبری از بیمه های اجتماعی چون بیمه بیکاری، درمان رایگان و تحصیل رایگان برای کودکانشان نیست و بخش عظیمی از هزینه آنها هزینه تامین مسکن است. اعتراضات کارگران پتروشیمی لردگان ادامه دارد.

– روز ١٩ خرداد کارگران پیمانکاری حفاری شمال در اعتراض به تعویق پرداخت دو ماه مزد خود  دست به تجمع زدند. حوزه جغرافیایی کار شرکت حفاری شمال مربوط به میادین نفت و گاز مستقر در بخش‌های شمالی, مرکزی و جنوب غرب ایران است. عمده فعالیت این شرکت در زمینه راه‌اندازی و مدیریت سکوهای نفتی واقع در دریای خزر و خلیج فارس و همچنین دستگاه های حفاری خشکی (۹ دستگاه حفاری خشکی ) است. ١١ درصد سهام آن متعلق به سازمان تامین اجتماعی است که به هلدینگ تاپیکو سپرده شده است. کارگران پیمانکاری حفاری شمال خواستار پرداخت فوری طلبهایشان هستند.

– روز ٢٠ خرداد کارگران راه آهن  نورآباد، شازند و اراک در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدهایشان برای چندمین بار در محل کار خود دست به تجمع زدند. کارگران اعلام داشتند که تا وقتی طلبهایشان پرداخت نشود به اعتراضشان ادامه خواهند داد. مزد این کارگران از فروردین تا کنون پرداخت نشده است. در این روز زیر فشار اعتراض کارگران مزد فروردین ماه کارگران راه آهن اراک پرداخت شد.

 

پیش بسوی اعتصابات سراسری کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران

٢٠ خرداد ٩٨، ١٠ ژوئن ٢٠١٩

 
 
http://rowzane.com/announcements/article=155200