آخرین اطلاعیه ها
اخباراعتراضات چهارشنبه ۲۹ آبان
دوشنبه, ۲۷ام آبان, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

*بی بی سی: “دیدم که وانت‌های سنگ وبنزین از پایگاه‌ها بیرون آمدند”
این ویدیو توضیحات یکی از ساکنان آریاشهر تهران است که از مشاهدات خود درباره آتش زدن بانک‌ها در این منطقه می‌گوید. آیت‌الله خامنه‌ای؛ رهیر ایران قبلا گفته آتش زدن بانک‌ها “کار اشرار است، کار مردم نیست”

*  فضای اغلب شهرهای بزرگ به شدت امنیتی است و نیروهای ویژه در گوشه و کنار شهرها همچنان مستقر هستند.

* فرماندار رباط‌کریم گفته شماری از معترضان بازداشت شده‌اند

*فارس حدود ۸۰ فروشگاه زنجیره‌ای در مناطق مختلف کشور بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند

* ایرنا نوشت: «کوی مدرس از مناطق حاشیه‌ای دزفول دیشب [سه‌شنبه] شاهد برگزاری برخی تجمعات بود که به درگیری اخلالگران با نیروی انتظامی انجامید.»

*قطع تقریبا کامل اینترنت در ایران ادامه دارد.شبکه ناظران اینترنت موسوم به «نت بلاکز» در گزارشی که بامداد ۲۹ آبان به وقت‌ تهران منتشر کرده‌ می‌گوید قطع تقریبا کلی اینترنت در ایران همچنان ادامه دارد.

*رادیو فردا به نقل از یک مخاطب: اخبار رسیده از دوستان حاکی از اینه که ماهشهر و بهبهان درگیری با اسلحه بین معترضان و نیروی سرکوب شدت گرفته. و اوضاع خیلی خیلی خطرناکه اونجا. نیروی زیادی از تهران به این دو شهر فرستادن تا مردمی که مسلح هستن رو سربه‌نیست کنن.»

* سازمان ملل خواستارخودداری از اعمال خشونت علیه معترضان ایرانی شد

روپرت کلویل، سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل، گفت که این سازمان گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن ده‌ها نفر در اعتراض‌های چند روز گذشته در ایران دریافت کرده و افزود که حجم تلفات “قطعا بسیار جدی” است. او همچنین معترضان را دعوت به آرامش و خودداری از تخریب کرد.

در بیانیه‌سازمان ملل آمده است که براساس گزارش‌ها، اعتراضات سراسری دست‌کم چهل شهر ایران را فراگرفته اما افزوده است که به خاطر قطع ارتباطات، اطلاعات دقیقی از دامنه این اعتراضات و تعداد قربانیان آن در دست نیست. آقای کلویل گفته است که قطعا ده‌ها نفر در این تظاهرات جان باخته‌اند و آمار کشته شدگان “دورقمی است هرچند ممکن است بیشتر باشد.”

سازمان عفو بین الملل می گوید مرگ ۱۰۶ نفر را در ۲۱ شهر ایران در برخورد نیروهای امنیتی تایید کرده است.

* شیراز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه

*درگیری معترضان با ماموران در شهر مریوان

https://ir.voanews.com/a/iran-protest-marivan-/5172383.html

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد کرج

*فیلم/ شهریار» امروز سه شنبه ۲۸آبان ۹۸

https://www.radiofarda.com/a/protests-in-iran-shariar/30280538.html

* فرماندار شهر جم در استان بوشهر گفته است که تعدادی از معترضان در اعترات این شهر دستگیر شده‌اند.

*اخباراعتراضات جاری سه شنبه ۲۸ آبان:عفو بین‌الملل میگوید ۱۰۶ نفردر ۲۱ شهر کشته شده اند

دستیار تحقیق درعفو بین‌الملل میگوید در جریان اعتراضات ۱۰۶ نفردر ۲۱ شهر کشته شده اند

https://www.bbc.com/persian/iran-50476420?fbclid=IwAR1ikzCNckRwwW4rdTPIl-WerJAkO9a101_rLpeCsAMcDRjtwm_drRY433Y

*سازمان حقوق بشری «هەنگاو» گزارش کرده است در جریان اعتراض‌ها به گران شدن بنزین در کردستان، دست‌کم ۴۵ نفر جان باخته‌اند.

بنابر گزارش این سازمان، این افراد روزهای شنبه و یک‌شنبه ۲۵ و ۲۶ آبان ۱۳۹۸ با شلیک نیروهای سپاه پاسداران در کردستان جان خود را از دست داده‌اند.در جریان تیراندازی‌ها هم‌چنین بیش از ۵٠٠ نفر دیگر زخمی شده‌اند.این سازمان هویت ١٩ تن از افراد جان‌باخته را احراز کرده و خبر داده است که تنها ۱۵ نفر آن‌ها در شهر جوانرود کشته شده‌اند.در شهر مریوان هم هشت نفر جان باخته‌اند و کرمانشاه نیز تاکنون ۱۵ کشته داشته است.بیش از ۵٠٠ نفر از معترضان با شلیک مستقیم زخمی شده‌اند: «بیشتر آن‌ها از ترس این‌کە بازداشت نشوند، بە مراکز درمانی مراجعە نکرده‌اند.»در این بازە زمانی، بیش از ٣٠٠ شهروند کُرد نیز از سوی نهادهای امنیتی حکومت ایران بازداشت شدەاند.این سازمان می‌گوید که دست کم چهار نفر از نیروهای امنیتی در شهرهای کرمانشاه، مریوان و جوانرود طی درگیری با مردم معترض کشته شده‌اند.

*به آتش کشیدن ساختمان پلیس در شهرستان بهارستان اصفهان

https://ir.voanews.com/a/iran-protest/5172015.html

*رسانه ای حکومتی از وقوع درگیری بین معترضان به افزایش قیمت بنزین و مامورین نیروی انتظامی در ماهشهر در عصر روز دوشنبه خبر داده‌اند. در این درگیری تعدادی از معترضان کشته شده‌اند.

حبیب الله آصفی، معاون امنیتی استاندار خوزستان، گفت: «درگیری در این شهرک از عصر امروز آغاز شده اما از تعداد کشته شدگان بی‌خبرم و آن را تایید نمی‌کنم».

* تسنیم روز سه‌شنبه به نقل از یک منبع آگاه امنیتی گزارش داد که دوشنبه‌شب در «دو سه نقطه تهران مانند فلکه دوم صادقیه» بار دیگر تجمعاتی برگزار شده است.

* درگیری و صدای تیراندازی در شهر قدس قلعه حسن خان دیشب ۲۷ آبان۹۸

* دستگیری ١٨٠ نفر در خوزستان درجزیان اعترضات اخیر

*حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفته “ما در دو روز گذشته جمع زیادی از این افراد را دستگیر کردیم و تعدادی دیگر را نیز به زودی به سراغشان خواهیم رفت”.وی درباره علت این بازداشت‌ها گفته “تعدادی به بهانه‌های واهی به خصوص در یکی دو روز اخیر دست به اقدامات اوباشگرانه و وحشیانه زده و ضرر‌ها و خسارات زیادی را به اموال مردم و اموال عمومی وارد کردند که قطعا این افراد جزو اشرار و جزو کسانی هستند که قانون برخورد قاطعی با آنان خواهد کرد”.

*اسماعیل صادقی نیارکی، رئیس کل دادگستری استان زنجان گفته “۳۰ نفر از اغتشاشگران که سعی در برهم زدن نظم و امنیت و آسیب رساندن به اموال عمومی و شخصی مردم را داشتند شناسایی و دستگیر شدند”. “امنیت خط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران و مسئولان است”.

ادامه اعتراضات مردم و بسته شدن اتوبان تهران کرج

https://ir.voanews.com/a/iran-protests/5171933.html

***************************

* اخباراعتراضات جاری دوشنبه ٢٧ آبان: فیلمهایی از اعتراضات درشیراز، اصفهان و جاده ساوه

ساعتی پیش دانشگاە #تهران ، شعار مرگ بر دیکتاتور.

شیراز

تصاویری از درگیری شهروندان معترض با نیروهای ضد شورش

آتش‌زدن دفتر امام جمعه شهرک صدرا در نزدیکی شیراز

https://ir.voanews.com/a/iran-protest/5170748.html

شیراز چهار راه زند

حوزه علمیه زینبیه اصفها به آتش کشیده شد

جاده کمربندی شیراز امروز دوشنبه ۲۷ آبان

به آتش کشیده شدن دفتر آخوند حکومتی مرادی اما جمعه غرب شیراز

‘مردانمان را نگاه کنید، زره پوشیدند آمدند جلوی زن و بچه مردم’

اعتراض یک شهروند ایرانی به ضرب و شتم معترضان توسط نیروهای یگان ویژه در جریان اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در ایران.

به گزارش ایران اینترنشنال، پیام‌های ارسالی و تصاویر منتشرشده مردم نشان می‌دهد تجمع‌های سراسری و شعارهای اعتراضی مردم در شامگاه یکشنبه و نخستین ساعت‌های بامداد دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه ادامه داشته و منجر به افزایش شمار قربانیان درگیری‌ها شده است.

گزارش‌های تایید نشده از افزایش شمار کشته‌شدگان به بیش از ده‌ها تن حکایت دارد. خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران و برخی مقام‌های دولتی تعداد بازداشت‌شدگان را بیش از ۱۰۰۰ نفر در سراسر ایران اعلام کرده‌اند.

روزنامه همشهری از برآورد یک «نهاد امنیتی» مبتنی بر خسارت به دست‌کم ۱۰۰ بانک و ۵۷ فروشگاه بزرگ در سراسر کشور خبر داده است.

ادامه تجمع در ده‌ها شهر کشور

گزارش‌های روز یکشنبه حاکی از شکل‌گیری تجمع و بسته‌ شدن برخی خیابان‌ها در شهرهای شیراز، اصفهان،‌ بوشهر، قائم‌شهر، نجف‌آباد، تبریز، خرم‌آباد، کرج، کرمانشاه، گرگان، اندیمشک، بابل، گچساران،‌ ساری، قزوین، چابهار، مریوان، یزد، نیشابور، بهبهان، گرمسار،‌ قرچک،‌ اسلام‌شهر،‌ ماهشهر، جوانرود، رشت، اهواز و… بوده است.

ادامه تظاهرات مردم در شامگاه گذشته و ساعت‌های نخست روز دوشنبه علاوه بر نقاط مختلف پایتخت در تعدادی از شهرهای استان تهران، از جمله صباشهر، ملارد، شهریار و… با حمله ماموران پلیس و بسیج تشدید شده است.

مردم معترض تعدادی از ساختمان‌های دولتی،‌ حوزه‌های علمیه، پایگاه‌های بسیج و خودروهای پلیس را به آتش کشیده‌اند.

معترضان در شعارهای خود علیه رهبر و رییس‌جمهوری خواستار کناره‌گیری آن‌ها شده و نسبت به خرج سرمایه‌های کشور در فلسطین و لبنان اعتراض کرده‌اند. آن‌ها همچنین خواستار عدم خشونت از سوی ماموران نظامی شدند.

در کرمانشاه، اصفهان،‌کرج، شیراز، رشت، ارومیه، کازرون،‌ بهمئی، یزد، بوکان و اهواز مردم از ادامه صدای شلیک گلوله و آتش زده شدن برخی مراکز دولتی از جمله بانک‌ها طی شامگاه یکشنبه گزارش داده‌اند.

در برخی شهرهای کردستان از جمله مریوان،‌ بر اساس مشاهده‌های عینی یک روزنامه‌نگار کرد طی دو روز گذشته حدود ۱۰ نفر کشته شده‌اند.

در تعدادی از شهرهای استان تهران و سایر شهرهای کشور از جمله اصفهان،‌ شیراز،‌ بوشهر و … نیز دولت با عنوان «بارندگی و آب‌گرفتگی» مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده است.

این در حالی است که پردیس دانشگاه‌های تهران و تبریز روز یکشنبه شاهد تجمع‌های اعتراضی و شعارهای دانشجویان درباره سرکوب مردم بوده است.

در اکثر مناطق مرکزی شهرهای بزرگ کشور با حضور ماموران نظامی و انتظامی فضای امنیتی حاکم شده است.

قطع اینترنت؛‌ هشدار و تهدید امنیتی

شبکه ناظران اینترنت موسوم به «نت‌بلاکز» که پیشتر اختلال و قطعی شدید در سراسر ایران از روز شنبه را اعلام کرده بود می‌گوید این اختلال همچنان ادامه دارد.

پیشتر، یک «مقام آگاه» در وزارت ارتباطات این قطعی را ۲۴ ساعته و تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران عنوان کرده بود.

اداره سیاسی سپاه پاسداران با انتشار تحلیلی، شرایط فعلی را «برهه مخاطره‌آمیز» توصیف کرده است. وزارت اطلاعات و دادستانی کل کشور نیز با «اغتشاش‌گر و اشرار» خواندن مردم معترض از شناسایی و برخورد با آن‌ها خبر داده‌اند.

پس از هشدار روز یکشنبه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و حمایت از تصمیم سران قوا، روز دوشنبه حسین شریعتمداری، نماینده او در روزنامه کیهان با ارجاع به آیاتی از قرآن مردم معترض را به کشتار شدید تهدید کرد.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ در واکنش به اعتراض‌ها ضمن تشکر از سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، بسیج و وزارت اطلاعات معترضان را «اخلال‌گر» خوانده و خواستار شناسایی خودروها و معترضان از طریق دوربین‌ها و برخورد با آن‌ها شد.

فرمانده نیروی انتظامی نیز ضمن اشاره به ادامه برخورد‌ها گفت معترضان را «به سزای اعمال‌» خواهند رساند.

واکنش‌های بین‌المللی

گسترش اعتراض‌های سراسری در ایران با واکنش‌های بین‌المللی نیز مواجه شده است.

کاخ سفید برخورد «خشونت‌بار» حکومت ایران با معترضان را محکوم کرده و همچنین دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا با امانوئل مکرون همتای خود در فرانسه درباره آخرین تحولات ایران گفت‌وگوی تلفنی داشته‌ است.

ایرانیان مقیم در کشورهای دیگر از جمله در یونان با سازماندهی تجمع‌های اعتراضی یاد کشته‌شدگان اعتراض‌ها را گرامی داشته و نسبت به سرکوب هم‌وطنان خود اعتراض کردند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
فراخوان به تجمع سه اتحادیه بزرگ کارگری آلمان در حمایت از کارگران زندانی در ایران. چهارشنبه ۳ مارس ساعت ۳ بعد ازظهر در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی. فیلم وگزارش تلویزیونی: فرانکفورت در حمایت از مردم سیستان و بلوچستان وعلیه جنایت جمهوری اسلامی نه به آپارتاید جنسی در ایران، زنده باد انقلاب زنانه. برنامه ای بمناسبت هشت مارس روز جهانی زن . ۸ مارس، روز جهانی زن را به همراه بیست و چهار تشکل زنان ایرانی در سراسر جهان گرامی می داریم! فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی برگزار میکند: جلسه پرسش و پاسخ با عبداله اسدی و آنیوتا خونگهامن چهارشنبه ۳ مارس تجمع کارگران بازنشسته هتل لاله و فولاد اصفهان، اعتصاب هزار کارگر لاستیک پارس و دو خبر دیگر & بیانیه شورای هماهنگی تشکل های معلمان ایران در محکومیت کشتار سوختبران
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی