آخرین اطلاعیه ها
کمیته بین المللی علیه اعدام: کرونا و وضعیت زندانیان و زندانها, جان زندانیان هم در خطر است!
چهارشنبه, ۷ام اسفند, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

در جریان فاجعه سیل در جنوب و غرب ایران در سال ۱۳۹۸ بسیاری از ما نگران سلامت زندانیان در زندانهای جمهوری اسلامی بودیم. حالا هم که کرونا بواسطه اهمال و بی توجهی جمهوری اسلامی در ایران شیوع پیدا کرده است، باز بسیاری از ما نگران وضع زندانیان در زندانها هستیم. خانواده های زندانیان اعم از زندانیان سیاسی و عادی بیش از دیگران نگرانند. همه ما می دانیم که وضع زندانهای جمهوری اسلامی به لحاظ بهداشتی چه اندازه اسفبار است.
آمارهایی که جمهوری اسلامی از تعداد زندانیان در ایران بدست می دهند مطلقا قابل اتکا نیستند. ولی بنا به برخی گزارشات تعداد زندانیان حدود سیصد هزار نفر است. واقعیت این است که زندانها از زندانیان تلنبار شده است. خودشان می گویند که تعداد زندانیان حداقل ۲۸ درصد بیشتر از ظرفیت زندانهاست. شرایط تغذیه، بهداشت، درمان و آب آشامیدنی در زندانها بسیار نامساعد و نگران کننده است. در شرایط تراکم جمعیت زندانها و اوضاع غیر بهداشتی این اماکن، وقوع کرونا در این محیط های بسته و آلوده می تواند به یک فاجعه بزرگ تبدیل شود. همین حالا مواردی از بروز کرونا در برخی از زندانها گزارش شده است که با توجه به پنهانکاری جمهوری اسلامی از چند و چون دقیق آنها اطلاعی در دست نیست و همین به نگرانی خانواده ها هر چه بیشتر دامن زده است. در حالیکه در کشورهای محتلف دنیا تلاش دارند با سیاستهای متعدد از میزان زندانیان و زندانها بکاهند و زندانها را به اماکنی برای استفاده عمومی جامعه تبدیل کنند، در ایران متاسفانه تعداد زندانیان رشد تصاعدی داشته است. جمهوری اسلامی با استفاده از حربه زندان، و مجازات های وحشیانه اسلامی سعی دارد قدرت کریه خود را به جامعه نشان دهد و مردم را مرعوب کند و تحت عنوان “حفظ امنیت مردم” به تامین امنیت مشتی مفتخور و انگل بپردازد. تامین امنیت جامعه قبل از هر چیز به سرنگونی جمهوری اسلامی گره خورده است که هر روز ماندنش برای مردم ایران یک فاجعه عظیم است.نظر به شرایط ناهنجاز زندانها و خطر شیوع کرونا در زندانها، کمیته بین المللی علیه اعدام بر این نکات تاکید دارد:

۱- برای جلوگیری از شیوع کرونا در این زندانها و بروز یک فاجغع بزرگ انسانی، ما خواهان آزادی و مرخص سازی زندانیان هستیم که اگر رویکرد اجتماعی و قضایی دیگری بر کشور حاکم بود اکثر قریب به اتفاق آنها بهیچوجه نمی بایست در زندان ها می بودند. در همانحال ما خواهان لغواجرای احکام جدید زندان هستیم. هر گونه تلاش جمهوری اسلامی در پنهان سازی آمار زندانیان مبتلا به کرونا محکوم است. با توجه به اخباری مبنی بر ممنوع کردن ملاقاتها از سوی سازمان زندانها ما بر تدوام ارتباط زندانیان با دنیای خارج و خانواده ها از طریق ایجاد تسهیلات و امکانات لازم برای تماس تلفنی و ملاقات غیر حضوری تاکید داریم.
۲- ما همچنانکه همیشه گفته ایم خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. باید فشار بر جمهوری اسلامی را در چنین شرایطی هرچه بیشتر گسترش داد و حکومت را وادار کرد کلیه زندانیان سیاسی را فورا آزاد کند.
۳- ما خواهان تغییرات بنیادی زندانهای ایران هستیم. شرایط زندانیان چه به لحاظ درمانی ، بهداشتی، تغذیه، آب اشامیدتی، خواب، استراحت، هواخوری و تخصیص جا کافی برای هر زندانی و همچنین رفتارهای ضدانسانی زندانبانان حکومت باید تغییر کند. ادامه وضع موجود زندانها در ایران خطر شیوع ویروس کرونا در زندانها را افزایش می دهد و جان زندانیان را تهدید می کند.
جمهوری اسلامی مسئول جان زندانیان است. ما در نگرانی خانواده های زندانیان و دیگران نهادهای مردمی پیرامون سرنوشت زندانیان با توجه به شیوع کرونا در ایران در زندانها سهیم هستیم و برای فشار وارد آوردن بر جمهوری اسلامی برای تحقق این خواستها نهایت تلاش خود را خواهیم کرد.

کمیته بین المللی علیه اعدام
۶ اسفند ۱۳۹۸- ۲۵ فوریه ۲۰۲۰

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
پیام مینا احدی به زنان ایران به مناسبت هشت مارس روز جهانی زن! بیانیه ٢۴ تشکل کارگری و کارگران کامیاران با خواست حداقل دستمزد ١٢ میلیون & اعتراض کارگران پتروشیمی ایلام، شرکت دنا آیین و بخش پیمانکاری تکاب صنعت& تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد در مقابل مجلس اسلامی و دو خبر دیگر سیاوش مدرسی: کمون پاریس زنده است! حزب کمونیست کارگری: حمایت کارگران غیر رسمی نفت از تجمع ١٧ اسفند برای افزایش دستمزد اطلاعیه خبری: ادامه اعتصاب کارگران پارس ساوه، حمایت اتحادیه آزاد از تجمع ۱۷ اسفند و دو خبر دیگر اطلاعیه خبری: تجمع معلمان در شیراز و تهران، و تجمع کارگران شهرداری کوت عبدالله
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی