نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
آخرین اطلاعیه ها
نامه‌ ١٢١ وکیل دادگستری و فعال مدنی به رئیس قوه قضاییه ایران مبنی بر جدایی کودک دو ساله از زوج نوکیش مسیحی
اشتراک گذاری

١٢١ وکیل دادگستری و فعال مدنی روز چهارشنبه ۲۳ مهرماه، ۱۵ اکتبر در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه ایران، حکم دادگاه بوشهر مبنی بر جدایی کودک دو ساله از زوج نوکیش مسیحی و سلب فرزندخواندگی او را بر خلاف اصول متعدد قانون اساسی دانستن. که به درخواست سازمان بهزیستی، دادگاه بوشهر حکم به لغو سرپرستی آنها داده شد.
لیدیای دوساله بیماری شدید قلبی دارد و دادگاه بوشهر بدون توجه به قواعد انسانی، مصلحت و سلامتی این کودک، حکم به لغو سرپرستی داده است.

نهاد کودکان مقدمند ضمن استقبال از نامه اعتراضی وکلای دادگستری و فعالین اجتماعی به اطلاع می‌رساند که پس از انتشار این خبر با مراجعه به نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق کودکان خواستار توقف حکم دادگاه بوشهر گردیده بود.


نامه سرگشاده به کلیه مجامع بین‌المللی
در باره کودک ستیزی جمهوری اسلامی ایران

یک خانواده نوکیش مسیحی،‌ به نام‌های مریم فلاحی و سام خسروی در شهرستان بوشهر در جنوب ایران فرزند خواندگی یک کودک که حدود ده هفته از تولد او گذشته بود را بعهده گرفتند و نامش را “لیدیا” گذاشتند. اکنون این کودک دو ساله که از بیماری قلبی و گوارشی رنج می‌برد. بنا به حکم دادگاه باید به پرورشگاه بازگردانده شود.
این کودک دو ساله از بیماری قلبی و گوارشی رنج می‌برد در حالیکه سازمان بهزیستی زوج مسیحی را از بیماری لیدیا با خبر نکرده بود. با این حال آنها بدون هیچگونه اعتراضی تمام تلاش خود را جهت بهبود وضعیت کودک انجام می‌دهند. ناظر بهزیستی و پزشکی قانونی نیز تأیید کرده‌اند که در طول مدت سرپرستی، مریم فلاحی که سال‌ها در بیمارستان قلب بوشهر پرستار بوده و شوهرش، بهترین مراقبت‌ها را از این کودک انجام داده‌اند.
اکنون دادگاهی در استان بوشهر برای انتقام گیری از این خانواده به دلیل گرویدن آنان به دین مسیحیت. حکم صادر کرده است که طبق قوانین فقهی اسلامی شیعه،‌ این کودک به دلیل مسلما زاده بودن نباید به یک خانوده مسیحی داده می‌شد. این کودک باید به پرورشگاه بازگردانده شود.
مریم فلاحی و سام خسروی، از جمله هفت نوکیش مسیحی هستند که در تاریخ دهم تیرماه ۱۳۹۸، توسط مأموران امنیتی شهرستان بوشهر، به جرم گرویدن به دین مسیحیت بازداشت و در دادگاه انقلاب بوشهر محاکمه شدند. بر اساس حکم دادگاه انقلاب، سام خسروی، به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت اقامت در بوشهر و مریم فلاحی به ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شدند.
دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی مسئله‌ گرویدن شهروندان ایران به مسیحیت را با حساسیت خصمانه‌ای دنبال و برخورد امنیتی می‌کنند.
علیرغم اینکه پیشتر در ۲۹ تیرماه سال جاری قاضی دادگاه خانواده عنوان کرده بود که رابطه عاطفی شدیدی بین این کوک دوساله و زوج مسیحی، مریم فلاحی و سام خسروی، وجود دارد و با بازگشت این کودک بیمار به پرورشگاه، آینده نامعلومی در انتظار وی است و احتمال اینکه خانواده دیگری «لیدیا» را به دلیل بیماری‌اش به فرزندی به پذیرد، صفر است.
با رأی دادگاه تجدید نظر استان بوشهر، حکم جدایی فرزند خوانده ۲ ساله مریم فلاحی و سام خسروی زوج مسیحی که از ده هفتگی سرپرستی اش را برعهده داشتند، صادر شد. در حکم صادره آمده است، به دلیل مسلمان زاده بودن این کودک، خانواده مسیحی نمی‌تواند سرپرستی وی را برعهده داشته باشد.
مریم فلاحی و سام خسروی پدر و مادر‌خوانده «لیدیا» در تیر ماه سال‌جاری به جرم تبلیغ علیه نظام توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند. مریم فلاحی در زندان تهدید شد که فرزندش را از او جدا می‌کنند.
برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران کاملا خصمانه و امنیتی است و این برخوردهای خشن در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی مذهب مسیحیت در نظام جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است و طبق بند «ط ماده ۶» واگذاری طفل به مذاهب پذیرفته شده در قانون اساسی مجاز است و مانعی جهت سرپرستی فرزند توسط موکلین وجود ندارد.
سوابق رفتار فوق خشن و امنیتی جمهوری اسلامی با شهروندان از مذاهب دیگر بر هیچکس پوشیده نیست.
ما از همه شما نهادها و مراجه مدافع حقوق کودک بصورت اضطراری میخواهیم برای ممانعت از این حکم غیر انسانی و ناعادلانه که هیچ مبنایی بجز انتقام‌گیری از خانواده نوکیش مسیحی ندارد. به دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اعتراض کنید و مانع اجرای این حکم شوید.

نهاد کودکان مقدمند
اول اکتبر ۲۰۲۰

 
 
http://rowzane.com/announcements/article=202391