آخرین اطلاعیه ها
کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگرى: جنگ ویرانگر و آتش بس خانمانسوز. در مورد آتش بس در قره باغ
چهارشنبه, ۲۸ام آبان, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

جنگ بین طبقات حاکم در جمهورى هاى آذربایجان و ارمستان بر سر حاکمیت بر منطقه قره باغ، با توافقات پشت پرده و دخالتهاى دولتهاى روسیه و ترکیه موقتا متوقف شده است. ولى تبعات دلخراش و دردآور این جنگ بر زندگى ساکنین منظقه هنوز ادامه دارد.
از یکطرف قدرت ظاهراً غالب و برنده جنگ، یعنى دولت آذربایجان، کوبیدن بر احساسات کثیف ناسیونالیستى را بعنوان راهى براى ادامه بقاء خود و وسیله اى براى توجیه ادامه فقر و محرومیت وابزارى براى سرکوب هرگونه اعتراض علیه رفتارهاى فاشیستى در محدوده حکومت خود بکارخواهد گرفت. در چند روز گذشته و بلافاصله بعد از اعلام آتش بس، ما شاهد عربده هاى ناسیونالیسم ترک در منظقه بودیم که عواقب مستقیمش ایجاد حراس و وحشت در بین ساکنین ارمنى در منطقه قره باغ شده و آن‌ها را به رها کردن دار و ندارشان و کوچ اجبارى کرده است. هنوز گزارش‌هاى دقیقى از برخوردهاى ارتش و مقامات دولت آذربایجان با ساکنین ارمنى زبان مناطق به اصطلاح آزاد شده در دست نیست ولى عربده هاى قومپرستانه آغشته به تعصبات اسلامى از طرف قدرت غالب – دولت آذربایجان – از یکطرف، و به آتش کشیدن خانه‌ها و احشام که قطعا به تحریک ناسیونالیستهای ارمنی انجام گرفته است، میتواند حکایت از این کند که ارمنى هاى باقیمانده در این مناطق احتمالا با چه «سرنوشتى» مواجه خواهند شد و چه فجایعى در حق آنها صورت خواهد گرفت. و این براى بشریت دردآور است. دولت فاشیست آذربایجان، به احتمال زیاد، تلاش خواهد کرد تا با شعله‌ور نگهداشتن ناسیونالیسم ترک و دامن زدن به تعصبات قومى و مذهبى خود را از تامین آسایش و امنیت ساکنین منطقه بى وظیفه کند و فشار اقصادى بیشترى را بر زندگى مردم در همه جاى کشور تحمیل کند.
از طرف دیگر ناسیونالیسم ارمنى، که در جنایت و آدمکشى همطراز ناسیونالیسم ترک است، عقب نشینى ارتش ارمنستان را سرشکستگى ملى قلمداد کرده است و با تحریک احساسات ملى در حال سربازگیرى براى ” انتقامگیرى” و جنگى وحشیانه تر و خانمانسوزتر بعدى است. دولت و طبقه حاکم در جمهورى ارمنستان احتمالاً همان برخوردى را با آوارگان جنگى خواهند کرد که رژیم اسلامى ایران با آوارگان جنگ هفت ساله کرد. این آوارگان جنگى یا با امکاناتى خیلى ناچیز در مناطق مرزى اسکان داده خواهند شد تا براى جنگهاى بعدى از آن‌ها استفاده شود، یا بعنوان نیروى کار ارزن در سطح کشور آواره خواهند شد.

هم جنگ بین دولتها مضر به حال مردم ساکن در محدوده حاکمیت آن‌ها است و هم شیوه برخورد این دولتها با مردم بعد از پایان جنگ یک شیوه فاشیستى و غیر انسانى است.

انتظار انسانى از مردم منتسب به هر قوم و زبان و ملیت ساکن در کشورهاى آذربایجان و ارمنستان و همینطور در منطقه قره باغ این است که فریب تبلیغات دروغین دولتها و حاکمین منطقه را نخورند و خود را قربانى تعصبات کورى که از طرف فاشیستهاى ترک و ارمنى تبلیغ میشود، نکنند. مردمى که در راه انداختن این جنگ نفعی نداشته و نقشی نداشته اند ، مردمى که زندگى شان بوسیله این جنگها به تباهى کشیده شده است، باید خواهان پرداخت خسارت از طرف جنگ افروزان و تامین زندگى و آسایش همه آسیب دیدگان و آوارگان جنگى و همینطور خواهان پایان دادن به نفرت پراکنى هاى زبانى و ملى و مذهبى شوند.

نه دینى نه قومى حکومت انسانى
کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگرى ایران
١٨ نوامبر ٢٠٢٠، ٢٨ آبان ١٣٩٩

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
مادران پارک لاله ایران: تا رهایی از هر گونه ستم، تبعیض و نابرابری،‌ این مبارزه ادامه دارد! تجمع اعتراضی شماری از کارگران پیمانی صنعت نفت مقابل وزارت نفت, این کارگران به نمایندگی از بیش از صدهزار کارگر تجمع کردند نامه سرگشاده فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی به دفتر مرکزی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ژنو حزب کمونیست کارگری: اطلاعیه خبری: اعتصاب بخش ام دی اف نیشکر هفت تپه و سه خبر دیگر اعتراضات کارگران بندرامام و شرکت اکسیر پارس جنوبی وابسته به نفت مادران پارک لاله ایران: حکم اعدام احمدرضا جلالی باید بلافاصله لغو شود!
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی