آخرین اطلاعیه ها
کمیته سازمانده- واحد خوزستان: گسترش اعتراضات علیه بیکاری در شهرهای خوزستان
جمعه, ۲۶ام دی, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

شماره ١٩:

سونامی بیکاری در ایران روز به روز در حال شدت گرفتن است و حکومت با ناتوانی و درماندگی پاسخی جز سرکوب برای مطالبه کار و تامین، این حق اولیه و اساسی مردم ندارد. از همین رو یک عرصه مهم اعتراض در جامعه اعتراض علیه بیکاری است و از جمله در روزها و هفته های گذشته اعتراضات جوانان جویای کار در اعتراض به وضع اسفناک موجود و بی تامینی مطلق شدت و گسترش بیشتری یافته است. یکی از مراکز مهم این اعتراضات در استان خوزستان است.

در روز سه شنبه بیست و سوم دی ماه جوانان روستای “ابوصخیر” جوانان جویای کار به دنبال یافتن شغلی مناسب مقابل شرکت نیشکر سلمان فارسی تجمع کردند. این شرکت تولید شکر در چهل کیلومتری جاده اهواز به آبادان قرار دارد و روستای “ابوصخیر” همجوار با این مرکز صنعتی است.
بر اساس طرح توسعه نیشکر و تاسیس کارخانجات شکر در مناطق مختلف استان خوزستان تاکنون ۱۲۰ هزار هکتار از زمین های حاصلخیز کشاورزان در دو سمت رودخانه کارون به تملک دولت درآمده است و اهالی روستاهای بسیاری به دلیل از دست دادن زمین های زراعی خود بیکار شده اند. روز ٢٣ دی جوانان روستای “ابوصخیر” در حالی که برای درخواست کار و شغلی مناسب مقابل شرکت سلمان فارسی جمع شده بودند، مورد هجوم نیروهای انتظامی و حراست شرکت قرار گرفته و تعدادی از آنها با وجود جراحات شدید بازداشت شدند. این بازداشت ها فضایی از اعتراض در میان اهالی این منطقه ایجاد کرده است. بازداشت شدگان باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.

در همین روز یعنی سه شنبه ۲۳ دی در هویزه یکی دیگر از شهرهای استان خوزستان شماری از شهروندان بیکار مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. به گفته معترضان که در میان آنها جوانان تحصیل کرده بسیاری وجود داشتند ، شرکت های نفتی و گازی متعددی در این منطقه مستقر هستند اما سهم جوانان این شهر از سفره های وسیع زیرزمینی نفت و گاز تنها فقر و محرومیت و آلودگی محیط زیست است. این جوانان می گویند ما خواستار اشتغال در شرکت های نفتی حاضر در منطقه هستیم اما هیچکدام از این شرکت ها حاضر به استخدام آنها نیستند و استخدامها اساسا بر اساس روابط صورت میگیرد.

روستای شهرویی از دیگر مناطق روستایی استان خوزستان است که علیرغم نزدیکی به پالایشگاه بیدبلند ۲ اما ساکنین این روستا در محرومیت شدید قرار داشته و اکثر جوانان این روستا بیکارند. طی یکسال و نیم گذشته جوانان جویای کار این روستا تجمعات اعتراضی متعددی مقابل پالایشگاه و نیز فرمانداری بهبهان برگزار کرده اند. تجمع روز پنجشنبه ۲۵ دی ماه این جوانان که مقابل درب اصلی پالایشگاه برپا شده بود با هجوم ماموران انتظامی و لباس شخصی ها روبرو شده و در این میان تعدادی از معترضان زخمی شدند. پیشتر نیروهای امنیتی بهبهان خانواده های این جوانان را تهدید کرده بودند که در صورت ادامه اعتراضات با فرزندان آنها برخورد خواهند کرد.

بیکاری یک درد اجتماعی است و از تجمعات اعتراضی کارگران بیکار که عمدتا جوانان هستند باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد. به حمله نیروهای سرکوب به صف آنان باید وسیعا اعتراض کرد و بازداشت شدگان این اعتراضات باید فورا آزاد شوند. بیمه بیکاری مکفی در حد داشتن یک زندگی قابل قبول حق همه کارگران بیکار اعم از زن و مردم است و شعار و خواست امروز جوانان بیکار یا کار یا بیمه بیکاریست. در عین درمان رایگان برای همه، تحصیل رایگان برای همه کودکان و داشتن مسکن حقوق مسلم و پایه ای همه مردم است.

کمیته سازمانده- واحد خوزستان
٢۵ دی ٩٩، ١۴ ژانویه ٢٠٢١

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
پیام مینا احدی به زنان ایران به مناسبت هشت مارس روز جهانی زن! بیانیه ٢۴ تشکل کارگری و کارگران کامیاران با خواست حداقل دستمزد ١٢ میلیون & اعتراض کارگران پتروشیمی ایلام، شرکت دنا آیین و بخش پیمانکاری تکاب صنعت& تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد در مقابل مجلس اسلامی و دو خبر دیگر سیاوش مدرسی: کمون پاریس زنده است! حزب کمونیست کارگری: حمایت کارگران غیر رسمی نفت از تجمع ١٧ اسفند برای افزایش دستمزد اطلاعیه خبری: ادامه اعتصاب کارگران پارس ساوه، حمایت اتحادیه آزاد از تجمع ۱۷ اسفند و دو خبر دیگر اطلاعیه خبری: تجمع معلمان در شیراز و تهران، و تجمع کارگران شهرداری کوت عبدالله
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی