آخرین اطلاعیه ها
کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری: اعتصاب و تجمع کارگران پروژه‌ی معدن سونگون ورزقان
یکشنبه, 2ام آبان, 1400  
اشتراک گذاری

روز یکشنبه دوم ‌آبانماه، کارگران پروژه‌ی لجینگ شرکت آهن آجین در معدن سونگون ورزقان در اعتراض به عدم پرداخت مزایای شغلی خود دست به اعتصاب و تجمع زدند.

بنا بر خبرها مجتمع مس سونگون ورزقان به کارگران پروژه‌های در دست احداث که خارج از محدوده‌ی نگهبانی اصلی مجتمع کار میکنند، پاداش پرداخت نمی‌کند و کارگران به تبعیض در پرداخت ها اعتراض دارند. از همین رو در این روز نیروهای شرکت آهن آجین شاغل در‌ پروژه‌ی لجینگ دست به اعتراض زدند.

گفتنی است که فضای اعتراضی در معدن سونگون بالاست. از جمله قبلا نیز در سیزدهم و چهاردهم مهرماه ۵۰۰ کارگر پیمانی از بخش های مختلف این معدن در اعتراض به سطح پایین دستمزدها، وضعیت نامناسب کاری و معیشتی و با خواست افزایش حقوقها دست به اعتصاب زده بودند که زیر فشار این حرکت اعتراضی، جلسه ای با حضور مسئولین شرکت ملی مس ایران و نمایندگان شرکتهای پیمانکاری شاغل در مجتمع مس سونگون و وکیل کارگران برگزار شد.

همسان سازی مزایای حقوقی کارگران شرکت‌های پیمانکاری با مزایای کارکنان شرکت ملی مس ایران و اجرایی شدن آن از مهر ماه به بعد، و نیز لحاظ شدن مزایایی از جمله حق جذب، حق بدی آب و هوا، ایاب و ذهاب و دیگر آیتم‌های مزدی برای کارگران پیمانکاری و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل که هر چند ناچیز اما بهبودی به میزان دستمزدها میدهد از جمله تصمیمات اتخاذ شده در آن جلسه بود.

 بدنبال این وعده ها بود که کارگران به اعتصاب خود پایان دادند و اعلام کردند که اگر به وعده ها عمل نشود دوباره دست به اعتصاب خواهند زد و اکنون اعتراضات در این معدن دارد از سرگرفته میشود.

کارگران پیمانی در این معدن اکثرا سوابق ۱۵تا ۲۰سال کاری دارند و با قراردادهای موقت سه ماهه مشغول به کارهستند. این کارگران با وجود شرایط بسیار سخت کار در‌ معدن از دریافتی‌هایی از ۵ میلیون تا ۷ میلیون تومان که اکثرا حتی از یک دوم خط فقر ۱۲ میلیونی اعلام شده حکومت نیز بسیار پایین تر است برخوردارند.

کوتاه شدن دست پیمانکاران و دائمی شدن قراردادهای کاری، ایمنی محیط کار و افزایش فوری سطح دستمزدها مطالبات اصلی کارگران معدن سونگون است.  بخش بسیاری از مردم این منطقه از آذربایجان  نان آورانشان در این معدن به کار اشتغال دارند.

 کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری بر شرکت وسیع خانواده های کارگران در این اعتراضات و اعتراض همه بخش های معدن برای پایان دادن به بساط چپاولگری پیمانکاران و تعرضات هر روزه آنان  به زندگی و معیشت کارگران تاکید دارد.   

معدن مس سونگون ورزقان  در استان آذربایجان شرقی و ۱۳۰ کیلومتری تبریز و در محدوده روستای تخریب شده سونگون ورزقان بر روی کمربند مس جهانی قرار دارد و بزرگ ترین معدن مس خاورمیانه است.

کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری ایران

۲ آبان ۱۴۰۰ ، ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
اطلاعیه سه نهاد در حمایت از ندانی سیاسی هوشمند علیپور بیانیه جمعی از تشکل‌های مستقل کارگری و معلمان در مورد سرکوب کشاورزان و مردم اصفهان گزارشات تصویری از آکسیونهایی در حمایت از سپیده قلیان ۲۸ نوامبر تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته فولاد اهواز و اصفهان، کارگران فصلی نیشکر هفت تپه و کارکنان درمانی تهران اخباری از خوزستان: جلوگیری از تجمعات در اهواز & وضعیت یک زندانی سیاسی & پرونده فرزانه زیلابی & آزادی موقت یکی از زندانیان سیاسی ۶ آذر: ادامه درگیریها در شهر اصفهان
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی