آخرین اطلاعیه ها
کمیته بین المللی علیه اعدام: حکم اعدام مهدی بهلولی به تعویق افتاد!
پنجشنبه, ۳۱ام فروردین, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

حکم اعدام مهدی بهلولی به تعویق افتاد!

 

سحرگاه روز چهارشنبه ۳۰ فروردین ژیم آدمکش جمهوری اسلامی دستکم  ۸ نفر را در زندان رجایی شهر کرجاعدام کرد. اما یکی از زندانیانی که از سلول انفرادی به بند بازگشت مهدی بهلولی بود. حکم اعدام مهدی به با موافقت اولیای دم به تعویق افتاد و او  به بند عمومی بازگشت.

مهدی بهلولی پاییز ۱۳۸۰ در تهران محکوم به اعدام شده و در زمان دستگیری فقط۱۷ سال داشته است. او بیش از ۱۵ سال است که در زندان رجایی‌شهر زندانی است. سازمان عفو بین الملل پیش از آن خواستار توقف اعدام وی شده بود.

سازمان عفو بین الملل همچنین خواستار توقف اعدام یک زندانی دیگر شده است که همچون مهدی بهلولی  به هنگام دستگیری زیر سن قانونی بوده است. نام این زندانی پیمان برنداح است که حکم اعدام وی قرار است  در روز ۲۰ اردیبهشت‌ماه سال جاری در زندان مرکزی شیراز اجرا شود.پیمان برنداح در تابستان ۱۳۹۱ در ۱۶ سالگی دستگیر شده و حدود ۵ سال را با حکم اعدام در زندان سپری کرده است.

هر دو زندانیِ به اتهام قتل با چاقو در جریان نزاع، به اعدام محکوم شده‌اند.

فیلیپ لوتر، از مدیران بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل، گفته است: “اعدام این دو جوان نقض شرم‌آور قوانین بین‌المللی است و جایگاه ایران را به عنوان یکی از بزر‌گ‌ترین پیشروان اعدام نوجوانان در جهان تثبیت می‌کند”.

جمهوری اسلامی بدلیل اعدام کودکان در ایران همواره تحت فشار افکار عمومی و سازمانهای مدافع حقوق انسان در ایران و در سطح بین المللی بوده است. حکومت اسلامی برای خنثی کردن این فشارها در سالهای اخیر کودکان را پس از دریافت حکم اعدام در مراکز اصلاح و تربیت نگهداری و پس از رسیدن به سن ۱۸ سال اعدام کرده است و در برخی موارد نیز ناچار به عقب نشینی شده است

کمیته بین المللی علیه اعدام ضمن آنکه خواهان لغو مجازات اعدام است بر خواست توقف فوری اعدام کودکان در ایران پافشاری دارد و همگان را به مبارزه برای تحقق این خواست فرا می خواند.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۳۰فروردین ۱۳۹۶- ۱۹ آوریل ۲۰۱۷

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  اطلاعیه های دیگر
  فیسبوک ما
 
آخرین اطلاعیه ها  
فرا رسیدن سال نو را تبریک می گوئیم! کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری – حکمتیست: ورود نیروهاى رژیم فاشیست ترکیه به شهر عفرین  طبل رسوایی دنیاى دمکراسى کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز پس از بیست و شش روز اعتصاب و تجمعات اعتراضی بی وقفه  به بخش مهمی از خواستهای خود دست یافتند تبریک به بهروز بهاری عزیز برای صعود به یکی از قله های هیمالیا! کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری: حمله مزدوران حکومت اسلامی به حاضرین در استادیوم ورزشی بوکان محکوم است! ۷۰ انجمن صنفی کارگران: ما به دستمزد پایین تر از خط فقر برای کارگران نه میگوییم!
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com