از گوشه و کنار
سیاست تحریک آمیز ترامپ در مورد اورشلیم را محکوم میکنیم!
شنبه, ۱۸ام آذر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در یک اقدام ماجراجویانه، اورشلیم (بیت المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و دستور انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم را صادر کرد. این اقدامی علیه تمام قطعنامه های تاکنونی سازمان ملل مبنی بر برسمیت شناسایی اورشلیم شرقی بعنوان بخشی از اراضی اشغال شده فلسطینیان است که هرگونه دخل و تصرف دولت اسرائیل در این منطقه را غیر قانونی می داند. این اقدام ترامپ تلاشی برای بستن هر نوع دریچه ای برای صلح در خاورمیانه در آینده ای نزدیک و از میان بردن هر گونه امیدی برای برسمیت شناسایی کشور مستقل و متساوی الحقوق فلسطین در مجاورت کشور اسرائیل است.

اقدام دولت آمریکا باعث شعله ور شدن دور جدیدی از جنگ و کشمکش ارتجاعی در خاورمیانه خواهد شد و بمثابه مائده ای آسمانی برای جریانات مرتجع و تروریست اسلامی عمل خواهد کرد. هم اکنون این جدال آغاز شده و تلفات انسانی خود را ببار آورده است.

بیش از نیم قرن است که ابتدایی ترین حقوق مردم فلسطین، از حق حیات و زندگی تا برخورداری از ضروریات زندگی متعارف انسانی، به خشن ترین شیوه ها توسط دولت اسرائیل سرکوب و پایمال شده است. بخش اعظم این مردم در اثر اشغال مناطق فلسطینی نشین، کشتار جمعی، قهر و تروریسم دولتی از محل سکونت و زندگی خود رانده شده و بخش دیگر تحت شرایط غیر انسانی به اسارت گرفته شده یا بمثابه شهروندان درجه دو زندگی میکنند.

اما زندگی مردم فلسطین تنها بازیچه قلدری و زورگویی دولت اسرائیل نبوده است. سرنوشت این مردم از دو سو بازیچه جنگ قدرت میان دولتهای فوق ارتجاعی و احزاب و گروههای ناسیونالیست و قوم پرست و مذهبی و اسلامی است. در یک سو دولت قومی – مذهبی توسعه طلب و تجاوزگر اسرائیل قرار دارد که سیاستهایش علیه مردم فلسطین اساسا مورد تایید دولت آمریکا و دول غربی است. در سوی دیگر دولتهای مرتجع و استبدادی عرب و جریانات ناسیونالیستی و تروریسم اسلامی قرار دارند که از بی حقوقی مردم فلسطین برای اشاعه نفرت و کینه توزی و سیاست کور یهودستیزی بهره برداری میکنند و تخم نفرت و کینه توزی می پاشند. به این وضعیت باید پایان داد. خلاصی مردم فلسطین و اسرائیل از این دور تسلسل جنگ و کشتار و نا امنی در گرو استقرار یک سیستم سکولار، غیر مذهبی و غیر قومی و برچیدن کامل بساط جریانات نژاد پرست و اسلامی و قومپرست است.

صلح عادلانه و پایدار خواست مردم آزادیخواه در فلسطین و اسرائیل است. اما صلح واقعی در فلسطین تنها میتواند صلحی مبتنی بر انساندوستی و برابری طلبی عمیق و گسترده و علیه هرگونه نژادپرستی و قوم پرستی و کینه توزیهای قومی و مذهبی و سیاستهای زورگویانه و قلدر منشانه و با برسمیت شناخته شدن استقلال فلسطین به نتیجه برسد.

به بی حقوقی و ستم بر مردم فلسطین باید پایان داد. این کار مردم آزادیخواه و برابری طلب، بشریت متمدن، در هر دو سوی این تخاصم است.

حزب کمونیست کارگری دوشادوش همه انسانهای آزادیخواه جهان سیاست دول آمریکا و اسرائیل را بمثابه اقدامی آشکار علیه حقوق برسمیت شناخته شده مردم فلسطین، ماجراجویانه و جنگ طلبانه که پی آمدهای سیاسی فاجعه باری بدنبال خواهد داشت، قویا محکوم میکند.

حزب کمونیست کارگری

۱۸ آذر ۱۳۹۶، ۹ دسامبر ۲۰۱۷

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی