از گوشه و کنار
عزیزه لطف الهی: اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان
پنجشنبه, ۲۰ام اردیبهشت, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

۹ ۱اردیبهشت ۹۷ / ۹مه ۲۰۱۸

تهیه وتنظیم عزیزه لطف الهی

 

مادر رامین حسین پناهی در رد بیانیه کذب دادگستری کردستان

فرزند من هیچ‌گاه مسلح نبوده است از روز اول بازداشت رامین، درخواست ما، برگزاری دادگاهی علنی برای رامین بودە است. رامین کاملا بی‌گناە است و هیچ‌گاە در زمان بازداشت مسلح نبودە و تنها برای دیدار با من بە سنندج آمدە بود. اگر دادگستری راست می‌گوید حرف‌های رامین و ما را هم منتشر کند و ثابت کند رامین مسلح بودە است. این اتهامات را سپاە بە رامین زد تا جنایت خود را پردەپوش کند. اینها می‌خواهند با اتهامات دروغین رامین را پای چوبەدار ببرنند. رامین حسین پناهی پسر من بی‌گناە است.

 

خودکشی سه دانش آموز در شهرستان نقده

سه دانش‌آموز دختر مقطع اول متوسطه در شهرستان نقده (سولدوز) به صورت همزمان اقدام به خودکشی کردند. یک منبع مطلع در آموزش و پرورش این شهرستان که خواست نامش فاش نشود گفت: یکی از این دانش‌آموزان (ص.پ) متاسفانه جان خود را از دست داد وعصر امروز تشییع جنازه وی برگزار شد، فرد دیگر (پ.ق) در کما بوده و به بیمارستانی در اورمیه منتقل شده و فرد سوم نیز خوشبختانه در لحظه اقدام، منصرف شده است.

این منبع مطلع ادامه داد، این عمل به واسطه استفاده از قرص برنج انجام گرفته است و هر سه نفر با هم دوست بوده و با هماهنگی قبلی اقدام به این امر نموده‌اند.

استان آذربایجان غربی دارای آمار بالایی در خودکشی در بین دانش آموزان بوده و در ماه اخیر ۲ مورد خودکشی در شهرستان اورمیه، و ۲ مورد دیگر در شهرستان های ماکو و اشنویه به وقوع پیوسته است که متاسفانه این آسیب اجتماعی کمتر مورد توجه مسئولان ذی‌ربط گرفته است.

 

پوشیدن لباسهای محلی درمحیطهای کاری

آزاد شدن پوشیدن لباس‌های بومی زنان در محیط‌های اداری و مدارس در یکی دو روز گذشته در استان هرمزگان با استقبال مردم این استان روبرو شده است.

مائده شعبانی

مائده شعبانى نژاد دختر ۱۵ ساله که در ۵ بهمن ماه ۱۳۹۶ براى دومین بار توسط اطلاعات سپاه اهواز بازداشت شده بود و هم اکنون در زندان سپیدار بسر مى برد از درد معده و خونریزى رنج مى برد

 

احضار مجدد هنگامه شهیدی به دادسرای فرهنگ و رسانه

هنگامه شهیدی فعال سیاسی و روزنامه نگار از احضار خود به دادسرای فرهنگ و رسانه خبر داد.

مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان: زندان‌ها دو برابر ظرفیت زندانی دارند

اطهره نژادی مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان می گوید که براساس برآورد سازمان زندان‌ها به طور متوسط حدود ۲۵۰ زن زندانی جرایم غیرعمد سالانه در سراسر کشور زندانی هستند که با آزادی آنها تقریبا همین تعداد جایگزین می‌شود. وی در پاسخ به این سوال که میانگین سن زنان زندانی چه رقمی است، گفت “میانگین سنی زنان زندانی جرایم غیرعمد بین ۱۸ تا ۱۹ و تا ۳۸ سال است البته انحراف جزئی نیز وجود دارد که دلیل آن وجود زندانی زن بالای ۵۰ سال است اما در هر صورت با توجه به اینکه زندان‌ها دو برابر ظرفیت زندانی دارند باید تلاش شود که تعداد افراد حاضر در زندان‌ها آن هم به دلیل جرایم غیرعمد کاهش پیدا کنند

ملاحظاتی درباره چالش های زنان و اقتصاد در ایران/ الهه امانی

اول ماه مه یادآور تقابل خونین پلیس شیکاگو با کارگرانی است که در پی اعتصاب سال ۱۸۸۶، منجر به کشته شدن ۴ نفر از تظاهرکنندگان، ۷ پلیس و زخمی شدن تعداد کثیری شد. کارگران، شهروندان و نهادهای هوادار حرمت کار، عدالت اقتصادی، احترام به حقوق انسانی و اقتصادی کارگران با اجتماعات و تظاهرات وسیع این روز را ارج می گذارند و بر حقوق انسانی افراد به کار و مقابله با استثمار که درجای جای مناسبات قدرت کار و سرمایه قرار دارد، تاکید می ورزند.

زنان به مثابه نیمی از جامعه به طور روزافزونی در نیروی کار جوامع مختلف حضور دارند. آن ها که نه تنها ستم طبقاتی، بلکه ستم جنسی-جنسیتی را در چنگال کار و سرمایه، نظامی گری لجام گسیخته و واپسگرایی مذهبی هر روز بیش از پیش تجربه می کنند، در این روز در سراسر دنیا به فضای عمومی می آیند که نه تنها برای برابری جنسیتی بلکه رهایی از تمام لایه های ستم به مبارزات خود ادامه دهند.

واقعیت آن است زمانی که زنان سهم بیش تری در نیروی کار جامعه دارند، اقتصاد رشد فزون تری خواهد داشت. برابری جنسیتی و مشارکت اقتصادی زنان رابطه ای متقابل و دیالکتیکی با یکدیگر دارد. برابری جنسیتی، زمینه های مشارکت اقتصادی گسترده تری را فراهم می آورد و نه تنها به استقلال اقتصادی زنان منجر می شود، بلکه به توانمندی و باورمند بودن آن ها به حقوق و کرامت انسانی شان قوت می بخشد.

 

معاون امور اجتماعی بهزیستی تهران

اتفاقات ناگوار در مهدکودک‌های غیرمجاز گزارش نمی‌شود

احمد خاکی معاون امور اجتماعی بهزیستی تهران گفت “مشاهده شده که برخی از مهدکودک‌های غیرمجاز ۴۰ تا ۵۰ کودک را در یک زیرزمین بدون نور نگهداری می‌کنند و اغلب مشکلاتی که برای کودکان پیش می‌آید در همین مهدکودک‌ها اتفاق می‌آفتد و بسیاری از مسائل نیز به دلیل غیرقانونی بودن فعالیت این مهدهای کودک گزارش نمی‌شود.

 

پلیس هند در ایالت جارکند ۱۴ نفر را در ارتباط با قتل و تجاوز به یک دختر نوجوان بازداشت کرده است.

گفته می‌شود وقتی والدین این نوجوان ۱۶ ساله درباره آزار جنسی به بزرگان روستا شکایت کردند، این دختر زنده سوزانده شد.

بر اساس گزارش‌ها متهمان این دختر را وقتی پدر و مادرش به مهمانی رفته بودند، از خانه ربودند و دو مرد در جنگل‌های اطراف روستا به او تجاوز کردند.

شورای روستا دستور داده بود که متهمان ۱۰۰ بار “بشین پاشو” کنند و معادل ۷۵۰ دلار جریمه بدهند.

صدور این حکم باعث خشم و عصبانیت مردم شده است.

 

ایسکرا  ۹۳۵

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com