از گوشه و کنار
عزیزه لطف الهی: اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان
پنجشنبه, ۲۷ام اردیبهشت, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

۲۶اردیبهشت ۹۷ / ۱۶مه ۲۰۱۸

تهیه وتنظیم عزیزه لطف الهی

 

وضعیت جسمانی زهرا زارع در زندان اوین روبه وخامت گذاشته است

زهرا زارع در بازداشت پیشین خود در ۱۹ فروردین سال گذشته و حبس در سلول انفرادی به بیماری حملات عصبی و تشنج مبتلا می‌شود که پیش از بازداشت هرگز سابقه نداشته است.

او در بازداشت اخیرش، مسئولان بند امنیتی ۲۰۹ و پس از انتقال به بند عمومی، مسئولان ‌مربوطه زندان را در جریان بیماری خود قرار می‌دهد تا با مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای لازم، مانع بروز تشنج و حملات عصبی شود که به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان، در تاریخ ۲۹فروردین، دو بار در داخل بند و یک بار در داخل آمبولانس در حال اعزام به بیمارستان، دچار تشنج شدید شده است.

طی ۴ روز از بستری شدن زارع در بیمارستان، به‌دلیل استفاده مأموران نظامی از دستبند و پابند و بستن زندانی به تخت، پزشکان معالج بیمارستان که نگران تشدید بیماری اعصاب وی بودند، از سر ناچاری اقدام به ترخیص او می‌کنند.

زهرا زارع پس از بازگشت به زندان، ۲ بار از پله‌های بند افتاده‌ که به بهداری برده شده و معالجه مورد نیاز انجام نشده است. او دچار تاری دید و عدم تعادل شده و علی‌رغم اصرار خانواده و متهم برای تبدیل قرار بازداشت موقت به وثیقه و آزادی موقت جهت مداوا، هنوز اقدامی در این‌خصوص صورت نگرفته است.

 

نامه نرگس محمدی از زندان اوین

قسمتی از نامه نرگس محمدی از زندان اوین در رابطه با فعالان مدنی در سلول های انفرادی با اتهامات بی اساس. متن قسمتی از این نامه به شرح زیر است:

فعالان محیط زیست ۱۰۰ روز است که در سلول‌های انفرادی بندهای امنیتی- نظامی و در سکوت و بی‌خبری به حبس کشیده شده اند. اتهام آنها جاسوسی عنوان شده است. خانواده‌ها بیمناک، وکلا نگران و جامعه حیران است. خبرها حکایت از فاجعه‌ای تلخ دارد. یکی چون کاووس سید امامی به سلامت به سلول پا نهاد و از سلول به گور شد. تلخ‌تر آنکه سند جاسوسی امامی خصوصی‌ترین عکس‌های زندگیش بود که صدا و سیمای حکومتی از نمایش تن برهنه نیز فرو گذار نکرد.

اما ۱۳ انسان و فعال مدنی محیط زیست در شرایطی قرار دارند که خانواده‌ها حتی به شنیدن صدایشان و وکلا حتی به نشستن انگشت سبابه شان پای وکالتنامه راضی‌اند اما دریغ …

الف- شکنجه سلول انفرادی، هنوز در بندهای امنیت جان و سلامت انسان ها را تهدید می‌کند. سلول انفرادی، غیرقانونی و مصداق بارز شکنجه و ابزاری برای اعتراف گیری است. این در حالی است که رأی وحدت رویه دیوان، سلول را غیرقانونی و مصداق شکنجه و فشار مضاعف به زندانی دانسته و قانون اساسی شکنجه را ممنوع اعلام کرده است. اما نه قانونگذاران، نه نظارت کنندگان، و نه سوگند یادکنندگان به حفظ قانون، اعتنایی به آن نمی‌کنند

ب- اتهام فعالان محیط زیست جاسوسی” عنوان شده است. سازمان امنیتی- نظامی و قوه قضاییه، نیک یقین دارند که افکار عمومی اتهام “جاسوسی” فعالان شناخته شده محیط زیست را باور نخواهند کرد و حتی سازمان رسمی اطلاعات حکومت این اتهام را رد کرده است.

داستان چیست؟

هدف ایجاد تصویر و باور هولناک و مأیوس کننده‌ای در جامعه است که افراد جامعه دریابند هیچ نوع فعالیتی حتی مسالمت‌آمیز و مدنی، و هیچ صدایی حتی غیراعتراضی، در هیچ زمینه‌ای حتی محیط زیست، تحمل نمی‌شود. سالهاست فعالان مدنی با اتهامات بی اساس و واهی به حبس در سلول های انفرادی کشیده می‌شوند و نزد دستگاه قضا واقعی بودن اتهامات و باورپذیری جامعه، فاقد هر گونه اهمیتی بوده و اعتراف زیر شکنجه و فشارهای سلول انفرادی، سند کافی و محکمی علیه زندانی در دادگاهها شده است.

 

قهرمانی دختران و شکستی جدید برای رسانه ملی

شما هاکی نشان دادید و مردم با فیلترشکن‌ها دیدند!

بازی تاکتیکی و سرعت بالای دو تیم و حساسیت رقابت نشان از رشد کیفیت فوتسال زنان دارد. فوتسال زنان ژاپن و زنان ایران؛ هر دو در بالاترین کیفیت. همین حالا در تیم ایران فرزانه توسلی را باید ستاره بازی نامید یا فهیمه زارعی یا فرشته کریمی و یا باقی تیم؟ نتیجه اما این بار باور نکردنی بود. نتیجه ۵ بر ۲!

این نمایش زیبا اما تماشایش باز از سیمای ملی ناممکن شد و ممنوع بود

 

این ۳ گروه از دختران ایرانی دیگر برای ازدواج به اجازه پدر نیاز ندارند!

سیده حمیده زرآبادی عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح ماده ۱۰۴۳ و ۱۰۴۴ قانون مدنی در خصوص اذن پدر برای ازدواج تقدیم مجلس شد.

وی گفت: طبق تبصره ای که اضافه شده است دیگر نه حکم دادگاه و نه اذن پدر برای کسانی که شرایط زیر را دارا هستند برای ازدواج نیاز است :

۱: سن ۲۸ سال به شرط احزاز رشد از سوی مرجع قضایی

۲: دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد

۳: دارای ۵ سال سابقه کار و بیمه بازنشستگی

عضو فراکسیون زنان با بیان اینکه این طرح یک فوریتی است و دوشنبه این هفته تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد گفت : افرادی که شرایط بالا را نداشته و نیاز به حکم دادگاه دارند ظرف مدت ۱ ماه تعیین تکلیف می شوند.

زرآبادی با اشاره به طولانی بودن روند دادگاه برای تعیین تکلیف ازدواج افزود: یکسال طول می کشید تا دادگاه تعیین تکلیف کند که زمانی طولانی بود . در صورت تصویب مجلس ؛مدت زمان رسیدگی دادگاه کاهش خواهد یافت.

۳۷ هزار ازدواج زیر ۱۵ سال در کشور ثبت شد

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: آمارها نشان می دهد که سال گذشته ۳۷ هزار ازدواج دختران زیر ۱۵ سال در کشور ثبت و در این مدت ۲ هزار زن نیز طلاق گرفته اند.

 

بیانیه والدین دختران شین آبادی در مورد خبر اعزام فرزندانشان به آمریکا جهت مداوا

پیرو مراجعات و پیگیری‌های والدین و وکلای ما، روز یکشنبه ٢٣ اردیبهشت ٩٧ دکتر فاطمی رئیس تیم پزشکی دختران شین آباد، طی تماس و ارتباط تلفنی با آقای شادکام، احد از والدین دختران شین آبادی و حسین احمدی نیاز وکیل این دختران ستمدیده خبر از نهایی شدن اعزام این دختران به خارج از کشور بعد از اتمام امتحانات درسی آنها در ٢٢ خرداد ٩٧ داد و اعلام نمود مدارک و اسناد پزشکی این دختران برای تیمی از  پزشکان ایرانی مستقر در آمریکا ارسال شده است تا با بهره مندی از توان و دانش آنان بتوانیم نسبت به بهبودی درمان آنان اقدام شود. اما شوربختانه نماینده محترم سردشت و پیرانشهر، بنابه دلایل خاص، ضمن مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری کردپرس مبادرت به تکذیب این خبر نموده است که  لازم است در راستای روشن شدن واقعیت مطالبی به شرح زیر جهت استحضار عموم مردم و اصحاب رسانه  بیان شود:

۱- در طول شش سال پس از حادثه تلخ شین آباد، این کودکان و والدینشان بدون کمک نماینده شهر، پیگیر درمان و احقاق حقوق خود بوده‌اند و اگر نماینده مزبور اقدامی هم انجام داده باشد صرفا در راستای وظایف و تکالیف نمایندگی بوده است و هیچ منتی نباید باشد. در حالیکه اقدامات مختصر ایشان فقط محدود به حضور در رسانه‌ها بوده و اقدام عملی یا پیگیری چندانی از سوی ایشان صورت نگرفته و پاسخگوی مراجعات والدین به دفتر نماینده در تهران یا پیرانشهر نبوده‌اند.

٢- بار اصلی پیگیری‌ها به عهده والدین، وکلا و تنی چند از افراد دلسوز بوده و حتی جناب نماینده مخالف ورود وکلا و رسانه‌ای شدن مشکلات خانواده‌ها بوده و معتقد بودند که باید با دریافت نصف دیه این موضوع خاتمه یابد که ۷ تن از والدین ادعای وی را پذیرفته اما ۸ خانواده دیگر با ارشاد حقوقی وکلا موفق به دریافت کل دیه متعلقه شدند. از نظر جناب نماینده دیه دختر حتی در حوادث هم نصف دیه مرد است که این در تعارض با نص قانون و برابری انسان‌هاست. حال مسئول و پاسخکوی نصف شدن دیه آن ۷ دانش آموز که به توصیه جناب نماینده عمل کرده اند کیست؟

٣- دولت دارای این تکلیف است که دختران شین آباد را برای درمان به بهترین مراکز درمانی در خارج اعم از آمریکا یا هر کشور دیگری اعزام نماید و هیچ فردی اعم از نماینده یا نهاد دولتی حق ندارد مانع تراشی کند یا ساز مخالف بزند. مگر در شش سال گذشته چه بهبودی در درمان آنها ایجاد شده است؟

۴- نماینده محترم پیرانشهر بهتر بود بجای سیاه‌نمایی و تکذیب واقعیت‌ها، از همان روزهای اولیه برای درمان این کودکان تلاش می‌کردند و با مانع تراشی‌های کذایی، از تضییع حقوق این دختران ستمدیده دست بردارد. حال که با پیگیری‌‌های مختلف، محملی برای درمان آنها در خارج از کشور ایجاد شده چرا ایشان با سنگ‌اندازی خواستار تداوم تحمل دردهای دختران‌مان است؟

۵- دختران مظلوم شین آباد ذیحق هستند و باید احقاق حق شوند و نه اینکه مستحق منت و التماس نماینده سردشت و پیرانشهر باشند.

۶- اعزام این دختران به آمریکا طبق تشخیص کمیسیون پزشکی و موافقت پزشکان ایرانی مقیم آمریکا خواهد بود و یک موضوع انسانی و بشردوستانه است و فرمانهای مهاجرتی ترامپ و برجام هرگز نمی‌تواند مانعی برای صدور ویزای این دختران مظلوم شود.

 

۷- نباید این دختران را وارد مسایل سیاسی کنیم و باید با نگاه نوعدوستی به مقوله نگاه کنیم که بلاشک مسایل بشردوستانه و درمان این دختران در آمریکا مستثنی از فرمانهای ترامپ خواهد بود.

٨- امیدواریم نماینده محترم در خدمت به موکلین خود باشند و برای رضای خدا گام بردارند.

در خاتمه ضمن اظهار تشکر از زحمات پزشکان، حقوق‌دانان، وکلا خصوصا آقای حسین احمدی نیاز ، وکیل دلسوز این دختران، اصحاب رسانه و مطبوعات و مسئولان محترم مجدانه خواستار اقدام عاجل برای درمان دختران خود در خارج و جلوگیری از نابود شدن جوانی و آتیه آنان هستیم.

والدین دختران شین آباد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

 

ایسکرا ۹۳۶

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com