از گوشه و کنار
اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان
یکشنبه, ۲۰ام خرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

۱۶خرداد۹۷  / ۶  ژوئن ۲۰۱۸

تهیه وتنظیم عزیزه لطف الهی

 

قسمتی از نامه آتنا دائمی به رامین حسین‌ پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام

آتنا دائمی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین طی نامه‌ای به رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی محکوم گفت که “همچنان مخالف سرسخت اعدام است.”

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، آتنا دائمی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی که به همراه گلرخ ابراهیم ایرایی، ۴ بهمن ۱۳۹۶، همراه با ضرب و شتم، به زندان قرچک ورامین، منتقل شده بود، چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، به بند زنان زندان اوین بازگردانده شد، در نامه‌ای خطاب به رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام تاکید کرد “به زودی حقایقی را از زندان قرچک بازگو خواهد کرد و همچنان از مخالفان سرسخت اعدام است. وی افزود: از نظر من هر نوع خشونت محکوم است و صدور حکم اعدام به هر بهانه و برای هر فردی و با هر عقیده و باوری محکوم است.

این فعال سیاسی  در زندان اوین، در بخشی از نامه خود گفت: انتقام چیزی که بیش از هر چیز در مملکتِ اسلامی ما دیده و شنیده می‌شود! من فعال حقوق بشر، مخالف سرسخت با اعدام به هر نوع خشونت هستم.

 

روز ۱۵ خرداد ۲ دختر نوجوان اهوازی در یکی از مناطق اهواز خودکشی کردند

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز گفت که ۲ دختر نوجوان اهوازی در یکی از مناطق اهواز خودکشی کردند. سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی های سالانه بیش از ۷ درصد از سوی پزشکی قانونی اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تابناک، آتش پاد علی تراب پور، رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز بیان داشت: “ساعت ۶ دقیقه بامداد امروز، ۱۲ خرداد ماه گزارش اقدام به خودکشی ۲ دختر ۱۴ ساله در یکی از مناطق اهواز به سازمان آتش نشانی مخابره شد”.

وی ادعا کرد: “۲ دختر نوجوان ۱۴ ساله بر اثر مصرف مشروبات الکلی و نداشتن کنترل روحی اقدام به خودکشی از تراس طبقه دوم ساختمان مسکونی کرده بودند”.

خودکشی دو خواهر ۳۰ و ۳۵ساله با آویزان کردن خود از طناب به فوت هر دو نفر انجامید

ظهر روز پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷ در یک فاجعه دیگر خودکشی دو خواهر ۳۰ و ۳۵ ساله مریوانی که خود را دار زده بودند مردم مریوان را سواگوار کرد. این دو خواهر  با طناب خود را حلق آویز کردند و به زندگی پر از درد و رنج خود پایان دادند.

پیکر این دو خواهر  تحویل سردخانه بیمارستان بوعلی مریوان شد.

 

خودکشی مادر  ۱۸ ساله 

خودکشی زنان در ایران آمار تکان دهنده ای و دردناکی را شامل میشود عصر روز  دوشنبه ۱۶ اردیبهشت خودکشی مادر  ۱۸ ساله  پس از کشتن دختر ۲ ساله‌اش، صورت گرفت. این مادر جوان خود را از طبقه پنجم هتل پایین انداخت و خودکشی کرد.

این حادثه  عصر روز دوشنبه هنگامی فاش شد که کارکنان هتل با شنیدن صدای سقوط یک شیء به حیاط خلوت رفتند و با جسد غرق در خون زن جوان روبه رو شدند.

با گزارش این حادثه به قاضی  ویژه قتل  عمد، تحقیقات  آغاز شد. بررسی های اولیه نشان داد که مادر جوان از تاریخ چهاردهم اردیبهشت در هتل مذکور اقامت داشت و از اردبیل به مشهد مسافرت کرده بود. اما خودکشی مادر ۱۸ساله از طبقه پنجم هتل زمانی وحشتناک تر شد که جسد بی جان دختر ۲ ساله این زن نیز روی تخت اتاق محل اقامت اش پیدا شد.

تحقیقات بیشتر بیانگر آن بود که کودک معصوم توسط مادرش ۲۴ساعت پیش به قتل رسیده است . وقتی جنازه کودک را یافتند ۲۴ساعت از مرگش میگذشت.

کشف مقدار زیادی قرص و مرگ موش و پودر مشکوک در کنار جسد دختربچه مذکور و همچنین دست نوشته باقی مانده از مادر ۱۸ ساله حکایت از آن داشت که زن جوانی ابتدا دخترش را با خوراندن قرص یا پودر سمی به قتل رسانده سپس عصر روز گذشته با پاره کردن توری نصب شده روی پنجره اتاق هتل، دست به خودکشی  زده و جان سپرده است.

عوامل اقتصادی، فشارهای اجتماعی، مسائل کاری و قوانین اسلامی و ضد انسانی حاکم بر جامعه دلایلی هستند که افراد را به سوی خودکشی سوق می‌دهند.

 

شیما بابایی

شیما بابایی، فعال مدنی، به دلیل اعتراض به حجاب اجباری به دو ماه حبس تعزیری و یک میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.این حکم که اخیرا صادر شده، مرتبط با بازداشت وی از سوی پلیس امنیت در سال ۹۶ است.

 

ایسکرا ۹۳۹

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com