از گوشه و کنار
اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان
سه شنبه, ۲۰ام شهریور, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

 

اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

رامین حسین‌پناهی

مادر و خواهر رامین حسین‌پناهی در بهشت زهرا تهران، پیکر این زندانی سیاسی اعدام شده را ملاقات کردند. مسئولان قوه قضائیه از دادن پیکر رامین حسین‌پناهی، زانیار و لقمان مرادی به خانواده‌هایشان خودداری کردند.

 

‌بازداشت یک فعال حوزە زنان در سنندج

نیروهای ادارە اطلاعات شهر سنندج یکی از فعالین زن ساکن این شهر را بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردند. روز چهارشنبە ١۴ شهریور ٩٧ نیروهای ادارە اطلاعات سنندج بە منزل ”هاجر سعیدی“ یورش و اقدام بە بازداشت وی کردەاند. هاجر سعیدی از فعالین حوزە زنان و زیست محیطی می باشد.

او پس از بازداشت بە مکان نامعلومی منتقل شدە است. روز گذشتە نیز ۵ تن از فعالین کارگری و زیست محیطی ساکن سنندج از سوی نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شدە بودند.

 

نامه آتنا دائمی در رثای سه زندانی سیاسی اعدام شده

آتنا دائمی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین با نگارش نامه‌ای سرگشاده در واکنش به اعدام “لقمان مرادی”، “زانیار مرادی” و “رامین حسین پناهی”، زندانیان سیاسی که روز شنبه ۱۷ شهریورماه بدون ابلاغ به وکلایشان و عدم امکان حضور وکلا در زمان اجرای حکم اعدام شدند، درگذشت این افراد را به خانواده‌هایشان تسلیت گفته است. خانم دائمی در بخشی از این نامه می‌گوید “زانیار و لقمان و رامین را نکشتید، بلکه آن‌ها را در دل‌های ما عزیزتر و دنیا را عزادار کردید”.

آتنا دائمی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین نیز با نگارش نامه‌ای سرگشاده جان باختن این افراد را به خانواده‌هایشان تسلیت گفته و نوشت: “ماشین آدم‌کشی‌تان را متوقف کنید، پوتین‌های سربی‌تان را از گلوی مردم ایران و خطه کردستان بردارید!”

“عزیزانمان را کشتند و با افتخار می‌گویند عدالت را اجرا کردند، عدالتی با نمادی از فرشته‌ای با دو کفه ترازو در دست. ولی در حقیقت مردیست عمامه به سر با جای مهر سوخته بر پیشانی و چشم‌بندی بر چشم و کوری مفرط، در یک دستش تسبیح و در دست دیگر با طناب دار ترازویی را نگه داشته با کفه‌هایی چنان نابرابر که یکی در آسمان‌ها سیر می‌کند و دیگری به قدری با جنازه‌هایش سنگین است که در اعماق زمین مدفون شده است. از عدالتی دم می‌زنند که چهل سال است حتی رگه‌ای از آن ندیده‌ایم و نشنیده‌ایم!

در این اوضاع آشفته اقتصادی و فقر و بیکاری تمام معضلات کشور با قتل این سه عزیز ما برطرف شد؟! کشتن سه تن از جوانان کشورمان آیا دردی از دردهای مردم ایران کم کرد؟!

عالیجنابان به کجا چنین شتابان؟ بدون ابلاغ قبلی و با دروغ عزیزانمان را به قتلگاه بردید، اجازه ندادید در اندک زمان باقی مانده از عمرشان در آرامش باشند، تشنه و گرسنه راه نفسشان را بستید ولی حتما تا اعماق وجودتان سوخت که در تمام این سال‌ها حتی لحظه‌ای آن‌ها را متزلزل ندیدید، حتما به حالشان افسوس خوردید که چه ثابت قدم و استوار و بی آنکه سر خم کنند برای آرمان‌هایشان جان دادند و چه وقیحانه جان دادنِ عزیزانِ ما را نگرستید! حتماً آتش گرفتید که آن‌ها را به خاطر فعالیت‌های اعضای خانواده‌شان به اسارت گرفتید و به آن‌ها اتهام تروریست نسبت دادید اما برای ما چیزی جز نماد دموکراسی نبودند، ۹ سال در زندان با انواع و اقسام تفکرات و عقاید رفاقت کردند و محبوب هم بندیانشان بودند،ولدوز قاسمی با قرار وثیقه آزاد شد

 

پیام زندانیان سیاسی زن زندان اوین در واکنش به اعدام سه زندانی سیاسی

نرگس محمدی، نسرین ستوده، گلرخ ابراهیمی ایرایی، مریم اکبری منفرد، آتنادائمی، آزیتا رفیع زاده و نگین قدمیان هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین، طی پیامی در واکنش به اعدام “لقمان مرادی”، “زانیار مرادی” و “رامین حسین پناهی” این واقعه را تسلیت گفتند.

سه زندانی سیاسی مورد اشاره روز شنبه ۱۷ شهریورماه در یک روند پرابهام حقوقی و علیرغم اعتراضات بین‌المللی، در محل نامعلومی در استان تهران اعدام شدند.

 

اولدوز قاسمی

اولدوز قاسمی، که توسط نیروهای امنیتی شهر ارومیه بازداشت شده بود روز پنج‌شنبه ۱۵ شهریورماه ۹۷، پس از تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه پلیس امنیت شهر ارومیه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

 

پیام درفشان، فرخ فروزان دو وکیل دادگستری آزاد شدند

ابوذر نصراللهی، وکیل مدافع آرش کیخسروی از آزادی پیام درفشان و فرخ فروزان خبر داد.

بنابر اخبار مننشر شده ابوذر نصراللهی همچنین افزود: “دستور آزادی پیام درفشان با قرار وثیقه ۱۱۰ میلیون تومانی و فرخ فروزان با قرار وثیقه ۱۲۰ میلیون امضاء شد و این دو وکیل از نظر قضایی در حال حاضر آزاد هستند..” فابل ذکر است که او همچنین درباره وضعیت موکلش گفت: “آرش کیخسروی نیز به زندان اوین منتقل شده است. ما خواهان هر چه سریعتر آزادی زندانیان سیاسی هستیم آزادی بیان حق تک تک افراد جامعه میباشد

 

‌ ممنون الملاقات کردن گلرخ ایرایی و آرش صادقی

نزدیک به هشت ماه است که گلرخ ایرایی و ارش صادقی ممنوع الملاقات میباشند و از اول بهمن ۹۶ تا ۱۵ شهریور ۹۷تنها اجازه یک ملاقات را داشته اند.

با پیگیری این دو زندانی مشخص شده دلیل ممنوع الملاقاتی آنها ممانعت دادیار زندانیان سیاسی(رستمی) و رییس زندان رجایی شهر (غلامرضا ضیایی) میباشد.

در روزهای اخیر و به علت شرایط بیماری ارش صادقی رستمی دادیار زندانیان سیاسی دستور ملاقات این زوج را صادر کرده ولی غلامرضا ضیایی از اعزام این زندانی خودداری به عمل آورده است.

و این در شرایطی است که این دو زندانی در طول تمام این هشت ماه تنها اجازه یک ملاقات را داشته اند.

ضیایی در توجیه این ممنوع الملاقاتی عنوان کرده: “هر اتفاقی اعم از اعتراض، تحصن و…در بند سیاسی رجایی شهر اتفاق میافتد یک سر آن به آرش صادقی مربوط میباشد و به نظر میرسد این شخص از انتقالش به رجایی شهر درس نگرفته است و تا رفتارش را اصلاح نکند اجازه ملاقات از سمت زندان صادر نخواهد شد”.

 

وقوع بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ خودکشی منجر به فوت در سال گذشته

مدیرکل دفتر آسیب های اجتماعی بهزیستی به مناسبت روز جهانی «پیشگیری از خودکشی» به ارائه آمارهایی از وضعیت خودکشی در ایران پرداخت و گفت که متأسفانه اقدام به خودکشی در میان گروه سنی جوانان و زنان بیش از مردان است. بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور در سال گذشته مجموع تلفات خودکشی‌ها ۴۶۲۷ نفر بوده که نسبت به سال ۹۵ افزایش ۵ درصدی را نشان می‌دهد. از بین تعداد خودکشی‌های منجر به فوت ۳۲۶۲ مورد مربوط به مردان و ۱۳۶۵ مورد مربوط به زنان بوده است.

 

تجاوز گروهی به زنان در یک باغ / حکم اعدام برای ۹ نفر

رئیس کل دادگستری فارس: ۹ نفر که با هجوم در یک باغ بعد از جدا کردن مردان و زنان به سه نفر از زنان تجاوز کرده بودند به اعدام محکوم شدند و حکم آن‌ها در دیوان عالی کشور به تائید رسیده/کیهان

تهیه وتنظیم عزیزه لطف الهی

۲۰ شهریور ۹۷ /  ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۸

ایسکرا  ۹۵۳

 

 

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com