از گوشه و کنار
نگاه هفته: مجموعه اخبار و گزارشات هفته در شهرهای کردستان
چهارشنبه, ۱۸ام مهر, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

 در ستون نگاه هفته مطالب متنوع، جالب و خواندنی را منتشر کرده ام.

گزارشی کوتاه از صحبتهایی در مراسم روز جهانی علیه اعدام، خبر مرگ دلخراش دنیا ویسی، گزارشی از وضعیت هوشمند علیپور زندانی سیاسی، گزارش جلسه هفتگی”برای کودکان”-پیرانشهر، بیانیه جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به مناسبت ٨ اکتبر روز جهانی  کودک،  اخراج و بیکارسازی در مهاباد و تهدید اعتصاب کنندگان بازار توسط اطاق بازرگانی.

 

١٠ اکتبر روز جهانی علیه اعدام است.

در این روز در تعداد زیادی از شهرها در اروپا، کانادا، استرالیا و امریکا توسط مخالفین اعدام میتینگ و آکسیون برگزار میشود. امسال در شهر کلن بمناسبت ١٠ اکتبر میتیگی با شرکت تعداد زیادی از مخالفین جمهوری اسلامی و مخالفین اعدام برگزار شد. دراین میتینگ سخنرانی کوتاهی در ارتباط با اهمیت ١٠ اکتبر روز جهانی علیه اعدام داشتم؛ بخشی از این سخنرانی؛ «همرزمان مبارز همرزمانی که در این سالها در این میدان مرکزی کلن بارها همدیگر را در میتینگ های مبارزاتی ملاقات کرده ایم، بشما خوش آمد میگویم. امروز ما بمناسبت  ١٠ اکتبر روز جهانی علیه اعدام در این میتینگ شرکت کرده ایم. مبارزات پیگیرانه جنبش علیه اعدام در ایران امروز دیگر به جنبشی اجتماعی و عرصه ای وسیع مبارزاتی علیه اعدام درآمده است. این جنبش(علیه اعدام) توده ای است. خواست میلیون ها نفر از مردمی است که علیه اعدام و سرکوب و سیاستهای ضد انسانی حکومت اسلامی در طول بیش از سه دهه گذشته ایستاده و مبارزه کرده اند. جنبش علیه اعدام اجتماعی است به این دلیل ما در ٢١ شهریور اعتصاب پیروزمند مردم کردستان و جندین شهر دیگر را شاهد بودیم، که متحدانه علیه اعدام  سه نفر از عزیزانمان(زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی) ایستادند و با اعتصابی یکپارچه و متحد در ٢١ شهریور علیه این جنایت جوابی بزرگ و نه را به حکومت اسلامی دادند. و اعلام کردند تسلیم سرکوب سیاست ضد انسانی اعدام نمیشوند.

 

«دنیا ویسی» هفت ساله زیر آوار مدرسه

«دنیا ویسی» هفت ساله دانش آموز  پایه اول مدرسه روستای گرماش سنندج   همزمان با ١۶ مهرماه روز جهانی کودک   دیوار فرسوده حیاط مدرسه بر روی تن نازنینش آوار شد و  دقایقی بعد، بر اثر شدت جراحات وارده جان باخت.

 

ادامه بازداشت هوشمند در اطلاعات سنندج و عدم دسترسی به وکیل!

طبق آخرین اطلاعاتی که دریافت کرده ایم جمهوری اسلامی  همچنان هوشمند علیپور را در اطلاعات سنندج در بازداشت نگه داشته است و به او اجازه دیدار با وکیل و یا اعضای خانواده اش را نمی دهد. وکیلی که از جانب خانواده اختیار شده است ابتدا در تماس با اداره اطلاعت سنندج با خبر می شود که قرار است روز ١٢ مهر هوشمند را به دادسرای شهر سقز اعزام کنند. قولی که عملی نمی شود. در حال حاضر گفته اند که هوشمند تا دو هفته دیگر در اطلاعات سنندج باقی خواهد ماند و سپس به دادسرای شهر سقز اعزام خواهد شد. در همین حال بازپرس دادسرای سقز از هوشمند بازجویی بعمل آورده است. وکیل هوشمند می گوید که او تنها پس از انتقال هوشمند به دادسرای سقز می تواند با ایشان دیدار داشته باشد.

خانواده هوشمند و همچنین وکیل او شایعاتی مبنی بر اعدام هوشمند را رد می کنند. هه ژار علیپور بردار هوشمند که ساکن کانادا است می گوید که هوشمند چندین بار با اعضای خانواده اش در ایران تماس تلفنی داشته است. با اینحال او از عدم دسترسی هوشمند به وکیل و عدم امکان دیدار با خانواده بشدت ابراز نگرانی میکند و نگران توطئه های جمهوری اسلامی علیه جان برادرش است.

ما یک بار دیگر  همه مردم ایران و جهان و همه سازمانهای مدافع حقوق انسان و احزاب و جریانات مختلف سیاسی را فرا می خوانیم که برای دفاع از هوشمند علیپور و محمد استاد قادر به کارزار جهانی  نجات این دو فعال سیاسی بپیوندند.

کمپین نجات هوشمند علیپور

٨ اکتبر٢٠١٨- ١۶ مهر ١٣٩٧

 

گزارش جلسه ی هفتگی”برای کودکان”-پیرانشهر-شنبه١٣٩٧/٧/١۴

جلسه ی این هفته ی “برای کودکان” بە برنامه ریزی و بحث پیرامون ١۶مهر،روز کودک،اختصاص یافت که بنا براین شد از روز دوشنبه ١۶ مهر تا پنجشنبه ١٩ مهر برنامه هایی در سطح شهرستان و روستاها برگذار شود،که امید است بتوان همه آنها را به مرحله اجرا درآورد.

برنامه های در دست اجرا به شرح زیر است:

برگذاری جلسات مشاوره و سمینار در خصوص مسایل کودکان،برای خانواده ها،در بعضی از مدارس و مهد کودکها.

براه انداختن کارناوال شادی و بازی در بعضی از مناطق شهر و همچنین روستاها برای کودکان.

اجرای موسیقی و برنامه های شاد در مراکز مختص به کودکان کم توان ذهنی و حرکتی.

اجرای موسیقی و برنامه های شاد در بیمارستان برای کودکان(بخش کودکان).

اجرای برنامه های نمایشی،ورزشی در بعضی از مدارس.

برگذاری کارناوال بادبادک بازی به همراه برنامه های دیگر برای کودکان.

لازم به ذکر است برنامه”کارناوال بادبادک”با همکاری “موسسه فرهنگی هنری الهه ی هنر” به اجرا درخواهد آمد،و تاکنون شهرداری و شبکه بهداشت شهرستان پیرانشهر نیز نسبت به همکاری و اجرای برنامه مشترک ابراز علاقه و اعلام همکاری نموده اند.

جلسات هفتگی”برای کودکان”روزهای شنبه ۴ تا ۵/٣٠ عصر در کافه کتاب اندیشه ی پیرانشهر برگذار خواهد شد.

حضور برای همه علاقمندان به حوزه ی مسایل کودکان آزاد است.

 

زنگ ها برای چه کسانی بصدا در نمی آیند؟!

بیانیه جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به مناسبت ٨ اکتبر روز جهانی  کودک

با گرامی داشتن ٨ اکتبر با عنوان روز جهانی کودک امری پسندیده است، اما تنها زمانی که از یاد نبرده باشیم که هم اکنون در جهانی ثروت های افسانه ای، میلیون ها کودک در کمتر از ثانیه می میرند، البته نه به سبب مرگ و حوادث طبیعی؛ که از گرسنگی و فقر ضروریات حیات، مثل دارو و مکمل های غذایی(ویتامین ها و …) برگزاری مراسم و جشن ها، با شکوه و لذت بخش خواهد شد اگر آینده ای را برای عمومی شدن شادی، بازی و کودکی برای همه کودکان جهان در چشم انداز داشته باشیم.

 

برای بیش از یک دوم کودکان جهان هیچ گاه زنگ ها بصدا در نمی آیند!

کودکانی که درگیر فجایع و بحران های اقتصادی اند. کودکانی که بواسطه حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل و … خانه و کاشانه خود را از دست داده اند. کودکانی که در شرایط اقلیمی نامناسب و سرزمین های خشک و غیرقابل زیست زندگی می کنند. کودکانی که درگیر در جنگ ها و مخاصمات قومی، قبیله ای، نژادی و مذهبی اند. کودکانی که درگیر مهاجرت و پناهجویی اند. برای اینان و بسیاری از کودکان که در طبقات پایین و زیر دست جامعه چشم به جهان گشوده اند، هیچ گاه زنگ های خوشبختی و رفاه بصدا در نمی آید!

این همه در ابتدای هزاره سوم رخ می دهد. نقطه ای از تاریخ که تخصیص ملزومات و ضروریات بقا، رشد و تحصیل کودکان، به اندازه تولد (زاد و ولد) امری بدیهی و از پیش مفروض است. کمتر انسانی را در این زمان خواهید یافت که به تولد کودکان بیاندیشد ولی به ابتدائی ترین نیازهای وجودی این انسان جدید واقف نباشد. اما با کمال حیرت و تأسف، دقیقا” در همین زمان، بخش های  زیادی از جهان دستخوش فقر و فلکت عمیقی است که فرصت بقا و رشد را از انسان ها و بویژه کودکان می رباید.

فقر، گرسنگی، بیماری، جنگ، آوارگی و مهاجرت، آسیب و محرومیت و ده ها و صدها و هزاران بل، حاصل کارکرد نظم موجود است که کودکان از نخستین قربانیان آنند. عرصه های گوناگون و غم انگیز بی حقوقی و بردگی کودکان، از کار خانگی آغاز و به کارگاه ها و کارخانه ها و خیابان ها، معادن و مزارع و بنادر، مرزها و جنگ ها و مخاصمات قومی، نژادی و ملی، بردگی جنسی و تصویری(پورنو گرافی)و تبلیغاتی کشیده شده است.

نا گفته پیداست که مقابله با مسائل و مشکلت کودکان در جامعه، وظیفه بزرگترهاست. اما با وجود بحران های اقتصادی اخیر، رمقی در خانواده ها برای مقابله با این مشکلت نمانده است. نابرابری و تشدید فاصله طبقاتی، دستمزدهای چند برابر زیرخط فقر،  بیکارسازی ها، گرانی سرسام آور مایحتاج و معیشت مردم، فاجعه ای است که قبل از همه، تهدیدی جدی در مقابل زندگی کودکان است. بال بردن دستمزدها و تأمین بیمه بیکاری مکفی برای والدین، راه کاری هر چند موقتی، برای بقا و ادامه حیات در این شرایط اسفبار و دهشتبار است.

با فرا رسیدن این روز و گرامیداشت آن، باید خواهان پایان دادن به این بی عدالتی و بهره مندی کودکان از یک زندگی شاد و انسانی بود. ملزومات آن امّا:

اولویت حقوق کودکان بر تمامی مصلحت های اقتصادی ، سیاسی، اجتماعی و … تأمین امکانات استاندارد آموزش اجباری و رایگان به منزله حق مسلم همه کودکان توسط دولت و دستگاه های ذیربط لغو تمامی هزینه ها و شهریه های تحصیلی و رایگان کردن تمامی امکانات و سرویس های عمومی برای کودکانپرداخت کمک هزینه نقدی، بیمه تحصیلی و تأمین اجتماعی کودکان فارغ از تمامی تفاوت ها و ویژگی ها پیگیری و تلاش سازمان ها و ادارات ذیربط برای بازگرداندن کودکان کار به چرخه ی تحصیل  خدمات درمانی و بهداشتی رایگان برای تمامی کودکان و لغو وجوه خدمات بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی ممنوعیت و اعلام جرم علیه تمامی اشکال بهره کشی و استثمار کودکان و ایجاد بستر مناسب برای مقابله و حذف همهْ اشکال کار کودکان ممنوعیت و اعلام جرم علیه تمامی اشکال شکنجه و آزار کودکان و ارائه راهکارهای حقوقی و اجتماعی جهت مقابله، پیشگیری و منع خشونت و سوءاستفاده از کودکان با انجام اقدامات قانونی، حمایتی، درمانی و … تغییر و تدوین قوانین حقوقی و قضائی متناسب با مقاوله نامه و پیمان نامه های جهانی جهت حفظ منافع عالیه کودکان درگیر با قانون لغو تمامی احکام اعدام؛ بویژه اعدام کودکان. به رسمیت شناختن سازمان های مردمی فعال در زمینه حقوق و مسائل کودک بعنوان ناظران بر مسائل و موضوعات مربوط به کودکان . اجرای  دقیق مفاد پیمان نامه جهانی حقوق کودک و دیگر قراردادها و مصوبات بین المللی برای حمایت از حقوق و منافع کودکان، بویژه کودکان کار و خیابان .جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، ضمن گرامی داشت این روز جهانی، همگان را به حمایت و تلاش برای دست یابی به حقوق انسانی کودکان فرامی خواند. جهان شایسته کودکان، جهانی شایسته همگان است

جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان  ٨اکتبر ٢٠١٨

 

اخراج و بیکارسازی در مهاباد

٨٠ نفر از کارگران فضای سبز شهرداری مهاباد که طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکاری بوده‌اند، از ابتدای مهر با خاتمه‌ مدت قرارداد، بیکار شده‌اند. این کارگران می‌گویند: بیکاری در این شرایط اقتصادی، زندگی  خانوادگی ما را زمین می‌زند؛ در شرایطی که با وجود اشتغال، هزینه‌های زندگی تامین نمی‌شود، چگونه می‌توانیم خانواده خود را در زمان بیکاری مدیریت کنیم؟!

 

اتاق اصناف و اداره اماکن بازاریان اعتصابی سنندج را تهدید کردند

اتاق اصناف و اداره اماکن سنندج بازاریان اعتصابی را تهدید کردند که نسبت به بازگشایی محل کسب سریعا اقدام نمایند. روابط عمومی اتاق اصناف و اداره اماکن سنندج با تهدید بازاریان اعتصابی از آنان خواستند که به اعتصاب خود پایان دهند. در این ابلاغیه از بازاریان اعتصابی خواسته شده که سریعا نسبت به بازگشایی محل کسب و رفع نیاز شهروندان اقدام نمایند، در غیر اینصورت مسئولیت آن مستقیما متوجه بازاریان اعتصابی خواهد بود. همچنین اداره اماکن با تهدید بازاریان اعتصابی به آنان اعلام کرده است که در صورت تداوم اعتصاب با احکام سنگین قضایی و لغو پروانه کسب مواجه خواهند شد.

دوشنبه شانزدهم مهرماه، بازاریان سنندج، کرماشان، سقز، بانه، بوکان، میاندوآب، پاوه، سردشت و پیرانشهر اعتصاب کردند. این اعتصاب عمومی در اعتراض به گرانی و افزایش تورم صورت گرفته است.

نسان نودینیان

ایسکرا ۹۵۷

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com