از گوشه و کنار
عزیزه لطف الهی: اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان
چهارشنبه, ۹ام آبان, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

 ۹ آبان ۹۷ / ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸

تهیه وتنظیم عزیزه لطف الهی

خودسوزی یک زن در اشنویه

براساس گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، روز شنبه پنجم آبان‌ماه، یک زن به نام “شرمین احمدی” اهل شهرستان اشنویه اقدام به خودسوزی کرد و جان خود را از دست داد.

گفته میشود که این زن به دلیل “اختلافات خانوادگی” به زندگی خود پایان داده است.

جسد این زن به بیمارستان اشنویه منتقل و تاکنون به خانواده‌اش تحویل داده نشده است.

لازم به ذکر است اشاره شود که عموما دلایل خودسوزی و خودکشی زنان در کردستان و دیگر شهرهای ایران، “اختلافات خانوادگی”، فقر، بیکاری و تنگدستی مالی عنوان میشود. دلایل ذکر شده معلول عوامل ریشه ای تری چون نظام سود و سرمایه اسلامی حاکم بر کشور، قوانین ارتجاعی اسلامی، مرد سالاری و در یک کلام وجود حکومت ننگین اسلامی است که نه تنها زنان را در موقعیت فرودست قرار داده است بلکه کل جامعه را در تنگناه گذاشته است.

با کنار زدن این نظام ضد انسانی و بنیاد گذاشتن جامعه ای آزاد، برابر و انسانی، پدیده فقر، خودسوزی و صدها معضل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دیگر در جامعه از بین خواهد رفت.

 

جان باختند دو دختر بچه به دلیل استفاده از داروی شپش

روز دوشنبه ۳۰مهر ۹۷، دو دختر کوچک اهل اهواز به علت مصرف داروی ضد شپش، جان باختند!

این داروها که در کودکستان توسط مسئولین کودکستان برای این دو کودک یک و نیم ساله و پنج ساله استفاده شده، ابتدا باعث به کما رفتن و نهایتا مرگ نوگلان بی گناه شده است.

نامه هنگامه واحدیان در مورد دستگیری پدرش عباس واحدیان

سلام
در این ۱۸ روز بازداشت غیر انسانی و غیر قانونی پدرم، آنچنان و به قدر طاقتم خشم و ناراحتی خودم را فرو بردم و با دلواپسی های زیادی از وضعیت جسمی و روحی پدرم دست و پنجه نرم کردم. با هرکسی که میشد مشورت کردم و تا جایی که امکان داشت اقدام کردم ولی دریغ از یک خبر خوشحال کننده برای خانواده ام.

به مرکز اطلاعات رفتم، به دادگاه انقلاب مراجعه کردم دریغ از یافتن پاسخی درست برای تمام سوالات و نگرانی هایم ! اما تنها یک پاسخ شنیدم آنهم اینکه گفتند دستوری برای دستگیری پدرت ثبت نشده است و مشخص نیست که کدام ارگان وارد کار شده است !!!!!! مگر میشود در یک مملکت یک نفر را دستگیرکرد، حکم ورود به خانه داشت و هیچ ارگانی و هیچ دادگاهی دستور نداده باشد!!!!

یعنی میشود بدون تفهیم اتهام، بدون هیچ جرمی به خانه شخصی وارد شد و او را بازداشت کرد؟؟؟
اگر انسانیت و معرفت جرم محسوب میشود اگر دفاع از آب و خاک مملکت جرم محسوب میشود اگر سخن گفتن از آزادی و گرفتن حق جرم محسوب میشود! من افتخار میکنم که پدرم یک مجرم است!! دل نوشته ها و حرفهای پدرم با حکومت بر سر آزادی، حقگویی و روشنگری برای هم وطنانش است ولی متاسفانه وقتی یک نفر از آزادی خواهان دستگیر میشود تنها یک سوال میپرسند آنهم اینکه “چرا اینکار را کرد!؟

با شنیدن این سوال حس میکنم تمام رنج های پدرم و امثال او بیهوده است ولی من و تمامی فرزندان آزادی خواه که پدرانمان به خاطر آزادی این مردم دستگیر، زندانی و حتی کشته و سوزانده شده اند با نفرتی عمیق تر به این جامعه و حکومت مینگریم.

اکنون معنی جمله پدرم را فهمیدم که ” آزادی همان کروموزوم بینام و نامرئی است که با مرگ تن نمی میرد بلکه تکثیر میشود آن هم نه در یک تن بلکه در هزاران تن” روح و قلم فرشید هکی، هاشم خواستار و پدرم عباس واحدیان در ذهن و جان هزاران فرزند دیگر این آب و خاک نفوذ میکند و این حکومت ناگهان در برابر ما فرزندان آزادیخواه ناتوان تر از قبل خواهد شد. به امید آزادی پدرم

صدای آزادی هاشم_خواستار ، عباس_واحدیان باشیم.

هنگامه واحدیان ششم آبان

انتقال نسیم صادقی به زندان تبریز؛ دو فعال دیگر دستگیر شدند

نسیم صادقی ساکن تبریز که در تاریخ ۲۹ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز دوشنبه به زندان تبریز منتقل شد. همزمان در گزارشی دیگر رحمان قاسمی و ابوالفضل فکوری توسط نیروهای امنیتی در شهر تبریز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

بیکاری ۳۰ هزار پرستار به دلیل صادر نشدن مجوز استخدام/ افزایش مرگ‌های بیمارستانی به دلیل کمبود کادر پرستاری

دبیر کل خانه پرستاری ایران با بیان اینکه به دلیل محدودیت مالی و ندادن مجوز استخدام ۳۰ هزار نفر نیروی پرستار بیکار در ایران داریم، گفت که برای دریافت خدمات پرستاری مناسب باید نسبت جمعیت به پرستار ۴ باشد که متوسط دنیا به ازای هر هزار نفر ۶ پرستار است؛ اگر بخواهیم حداقل نیروی پرستار به ازای جمعیت ۸۰ میلیونی داشته باشیم، باید ۲۴۰ هزار پرستار در سراسر ایران مشغول به فعالیت باشند این در حالی است که تنها در حدود ۱۶۰ هزار پرستار مشغول به ارائه خدمات بهداشتی درمانی هستند”. همچنین رئیس نظام پرستاری اصفهان، از کمبود نیرو پرستار خبر داد و گفت که “کمبود پرستار، علاوه بر فشار کاری، باعث فرسودگی شغلی و افزایش میزان خطاهای پرستاری و در نتیجه افزایش مرگ و میرهای بیمارستانی خواهد شد.

 

ایسکرا ۹۶۰

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com