از گوشه و کنار
اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان ۱۶ آبان ۹۷ / ۷ نوامبر ۲۰۱۸
چهارشنبه, ۱۶ام آبان, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

 تهیه وتنظیم عزیزه لطف الهی 

 زن کولبرپس از ٣٠ سال کولبری درگذشت

خرامان گولی، ساکن نودشە کە برای امرار معاش خود بیش از ٣٠ سال در مرزهای کردستان بە کار کولبری مشغول بود، شب ١۴ آبان ماه درگذشت.

کولبری شغل نیست بلکه به اجبار برای زنان و مردان زحمتکش ، از سوی حاکمیت فاسد سرمایه داری، تحمیل  شده است.

 

مرگ وحشتناک یک دختر جوان اهل مهاباد

روز ۱۲ آبان ماه در روستای مرانه مهاباد دختری ۲٨ ساله با هویت صبری محمدپوراقدم در هنگام سمپاشی باغ جان خود را از دست داد.هنگام سمپاشی بوسیله تراکتور، شلنگ از مخزن جدا و دختر جوان در حالی که در تلاش بود شلنگ را نصب کند، روسری‌اش دور تراکتور پیچیدە که موجب مثله شدن جسد وی شدە است.

قصور پزشکی در بیمارستان مهاباد

روز دوشنبه چهاردهم آبان‌ماه، یک زن باردار به نام آرزو درویشی ٢۴ ساله اهل مهاباد که پس از انجام عمل سزارین به کما رفته بود، به دلیل قصور پزشکی جان سپرد.

این زن باردار روز شنبه ششم آبان‌ماه جهت انجام عمل زایمان به بیمارستان خمینی مهاباد منتقل و تحت عمل سزارین قرار گرفته بود و در پی آن دچار مرگ مغزی شده بود.

کمیسیون پزشکی پس از بررسی آزمایشات اولیه، قصور پزشکی را عامل مرگ مغزی این زن باردار اعلام کرده است.این زن باردار پس از یک هفته بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان خمینی جان خود را از دست داده است. در همین رابطه نیز، روز یکشنبه ششم آبان‌ماه، یک زن باردار به نام “لیلا برایی” اهل سقز پس از زایمان طبیعی در بیمارستان تأمین اجتماعی این شهرستان به دلیل قصور پزشکی جان خود را از دست داد. او نیز تحت نظر یکی از جراحان و متخصصین زنان و زایمان بیمارستان تأمین اجتماعی سقز بود.

طی چند سال اخیر، آمار قصور پزشکی در ایران رو به افزایش بوده و به گفته رئیس سازمان پزشکی قانونی بیشترین شکایات قصور پزشکی مربوط به زنان و زایمان بوده است.

 

زنان، ۸۰ درصد تماس‌گیرندگان با خط ملی اعتیاد

ماریت قازاریان، رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی:

در ۶ ماه نخست امسال بیش از ۲۰۲ هزار نفر با «خط ملّی اعتیاد» تماس گرفته‌اند، گفت: تعداد تماس‌ها نسبت به ۶ ماه نخست سال گذشته حدود ۲ درصد افزایش یافته و حدود ۳ هزار تماس بر این تعداد افزوده شده است. زنان حدود ۸۰ درصد تماس گیرندگان با خط ملّی اعتیاد هستند، اما این به آن معنی نیست که زنان بیشتر از مردان مصرف‌کنندگان مواد مخدر هستند، بلکه ممکن است به دلیل نگرانی یا کسب اطلاعات بیشتر درباره موضوعات مرتبط با مواد مخدر تماس بگیرند و سوالاتشان را مطرح کنند. این زنان عمدتا مادران و همسران مصرف‌کنندگان هستند.

بیشترین تماس‌ها به ترتیب مرتبط با شیشه، تریاک، گل و هروئین بوده است/ ایسنا

لغو حکم اعدام زن مسیحی متهم به “کفرگویی” در پاکستان

دیوان عالی پاکستان آسیه‌ بی‌‌بی، زن مسیحی را از اتهام “کفرگویی” علیه پیامبر اسلام مبرا شناخت و حکم به لغو اعدام و آزادی فوری او داد. حزب “جنبش لبیک پاکستان” تهدید به مقابله شدید کرده است

 

پرستو میرزایی بازداشت شد

۱۳ آبان ماه ۹۷ ؛ همسر یک فعال کارگری توسط نیروهای امنیتی شهر سنندج بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل گردید. پرستو میرزایی ” همسر زانیار دباغیان ، فعال کارگری . دوازدهم آبان ماه نود و هفت  توسط نیروهای امنیتی این شهر به دلیل جویا شدن از وضعیت همسر خود بازداشت شد. روز دوازدهم آبان ماه، پرستو میرزایی با مراجعه به وزارت اطلاعات و جویا شدن از وضعیت همسرش وی را نیز بازداشت نموده اند.

لازم به یادآوری است : هنوز از محل نگهداری و اتهامهای وارده به او اطلاعی در دست نیست .

زانیار دباغیان، فعال کارگری اعضای کمیتە هماهنگی برای کمک بە تشکل های کارگری در شهرسنندج می باشد که در شانزدهم مهر ماه نود و هفت توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده و هنوز از اتهامهای وارده به ایشان و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

 

لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی در دولت تصویب شده

معصومه ابتکار در یادداشتی گفت: “بعد از مدتها در جلسه امشب دولت تصویب شد؛ زنان ایرانی دارای همسر خارجی میتوانند برای فرزندان زیر ۱۸ سال خود تقاضای تابعیت ایرانی کنند. این مصوبه به صورت لایحه جهت اصلاح قانون فعلی به مجلس میرود”. این لایحه پس از تصویب نمایندگان مجلس و تایید شورای نگهبان میتواند به صورت قانون اجرا شود.

محرومیت‌های درمانی در بند زنان زندان اوین؛ عدم رسیدگی پزشکی به نگین قدمیان

خبرگزاری هرانا – نگین قدمیان شهروند بهایی محبوس در زندان اوین که از تاریخ ۲۷ آذرماه ۹۶ در بند زنان این زندان در حال تحمل حبس است با وجود عفونت در لثه و درد شدید در ناحیه فک و دندان از اعزام به مرکز درمانی تخصصی و بهره مندی از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است. این در حالی است که که گفته میشود مجوز اعزام این زندانی از سوی دادیار زندان صادر شده ولی رئیس بهداری با اعزام وی مخالفت می‌کند.

مرخصی پنج روزه رویا صغیری

رویا صغیری دانشجوی دانشگاه شهید مدنی تبریز و از دختران خیابان انقلاب به مدت پنج روز از زندان تبریز به مرخصی آمد. وی به ۲۳ ماه حبس تعزیری محکوم است و از سوم شهریور زندانی می باشد.
انقلاب زنانه خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط رویا صغیری، دختران خیابان انقلاب و همه فعالین دربند و زندانیان سیاسی است. انقلاب ایران یک انقلاب زنانه است. به همه بگویید!

 

احضار ۹ فعال حوزه زنان به دادسرای اوین

امیر رئیسیان، وکیل مدافع افراد احضار شده به دادسرا، گفت: “در هفته جاری احضاریه‌ای از سوی دادسرای اوین برای تعدادی از فعالان حوزه زنان که تعدادشان فعلاً ۹ نفر است و امکان هم دارد بیشتر باشد، ارسال شده است. در احضاریه‌ای که برای این افراد ارسال شده، علت احضار حضور جهت ادای پاره‌ای توضیحات عنوان شده و فعلاً هیچ اطلاع بیشتری در دست نیست.

تا این لحظه ۹ فعال حوزه زنان احضار و برای هفته آینده در تاریخ‌های مشخص اوین فرا خوانده‌ شدند.

 

نجمه واحدی، فعال حقوق زنان، پس از ۶۷ روز بازداشت، به قید وثیقه آزاد شد

نجمه واحدی به دلیل تلاش برای برابری جنسیتی در فضای خانه و خانواده از طریق آموزش درباره برابری در کار خانگی و آموزش شروط ضمن عقد، مهرماه سال ۱۳۹۷ سی و یکمین سالگرد تولدش را پشت

میله‌های زندان گذراند.ن

فعال برجسته مبارزه با فساد در اوکراین سه ماه بعد از آسیب در حمله با اسید جان خود را از دست داد.

کاترینا هاندزایوک، ۳۳ ساله، در نتیجه حمله روز ۳۱ ژوئیه در شهر کرسون در جنوب این کشور دچار ۴۰ درصد سوختگی شد و چشمانش آسیب جدی دیده بود. او که عضو شورای شهر کرسون بود پس از انتقال به کی یف، ۱۱ بار تحت عمل جراحی قرار گرفت. تاکنون پنج مظنون در این ارتباط دستگیر شده اند. مرگ این فعال مدنی در روز یکشنبه با موجی از واکنش ها به خصوص شوک مخاطبان در شبکه های اجتماعی روبرو شد.

 

ربودن یک نفر دیگر توسط سپاه پاسداران در اهواز ‏

آمنه ظاهری ساری ۲۴ساله فارغ التحصیل رشته حسابداری، صبح روز ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷ توسط اطلاعات سپاه پاسداران ربوده و به مکان نامعلومی برده شد. وی ساکن کوی علوی(حی الثوره) است. حطاب پدر و امین برادر آمنه روز گذشته توسط ناحیه موسوم به امام علی تابع اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند.

زهرا کودک ۱۰ ساله جانباخت

زهرا کودک ۱۰ساله که طبق شریعت اسلام با اجبار در افغانستان مجبور به ازدواج شد در شب اول بعد از تجاوز شرعی و اسلامی جان باخت.

 

ایسکرا ۹۶۱

 

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com