از گوشه و کنار
نگاه هفته: مجموعه اخبار و گزارشات هفته در شهرهای کردستان
چهارشنبه, ۱۶ام آبان, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

ستون نگاه هفته طبق معمول ترکیبی است از انعکاس رویداد و اخبار مهم. در ستون نگاه هفته این شماره؛  تلاش دستگاههای امنیتی و سپاه برای جلوگیری از اعتصاب بازاریان در کردستان را منعکس کرده ایم. همایش باشکوه مردم سردوش در حمایت از حفظ محیط زیست، گزارش جلسه هفتگی”برای کودکان”-پیرانشهر-یکشنبه ١٣ مهر ١٣٩٧و نوشته ای از بهنام ابراهیم زاده با تیتر یک شبانه روز با کارتن خواب ها وکودکان کار آسیب دیده گان اجتماعی. اخبار مربوط به کولبران متاسفانه دردآور است،  در دو هفته گذشته بیش از ١٠ کولبر با شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی متاسفانه جان خود را از دست داده و یا مجروح شده اند. همچنین  دستگیری ها در کردستان ادامه دارد، اخبار دستگیری ها را منعکس کرده ایم.

نگاه هفته با استفاده از میدیای اجتماعی تهیه میشود.

 

سنندج؛ تلاش دستگاههای امنیتی و سپاه برای جلوگیری از اعتصاب بازاریان در کردستان

دستگاههای امنیتی و سپاه، اتحادیه های اصناف سنندج و سایر شهرستانها را واداشته اند که پیامک را برای اعضای خود فرستاده و از آنها بخواهند که از دست زدن به هرگونه اعتصابی خودداری کنند. متن پیامک بدین قرار است: “همگاران گرامی. با سلام و خسته نباشیدجهت رفاه حال همشهریان گرامی از تعطیلی محل کسب خود در موارد غیر قانونی خودداری، ضمن پایبندی به (قانون ٢٩ ق. ن. ص) در جهت برقراری نظم عمومی با این اتحادیه همکاریهای لازم را معمول بدارید!”

 

سردوشی ” مریوان در محافظت از درختان و محیط زیست

روز چهارشنبه نهم آبان بدعوت انجمن سبز چیا مراسمی با شرکت جمع کثیری از مردم روستای “سردوشی” از توابع مریوان برگزار شد. در این مراسم ضمن ایراد سخنرانی از سوی فعالین محیط زیست و خواندن پیام، با یک اقدام سمبلیک بعنوان محافظت از درختان، تبر و ابزار قطع درختان توسط تنی چند از شرکت کنندگان شکسته شد.

 

کولبران

روز شنبه دوازدهم آبان‌ماه، ١۶ رأس اسب بارکش کاسبکاران با شلیک مأموران انتظامی حکومت اسلامی در منطقه مرزی روستای “زیویه و ماشکان” تلف شدند. نیروهای نظامی  همچنین ۴ رأس اسب بارکش و ٩٠٠ رأس گوسفند را ضبط کرده‌اند. ضبط این احشام به بهانه “احتمال قاچاق به اقلیم کردستان عراق” بوده است. اخیرا کشتار احشام به صورت فله‌ای توسط نیروی انتظامی رایج شده است و استدلال مأموران انتظامی این است که “ما این حیوانات را می‌کشیم تا مردم برای معاملات مرزی و قاچاق از آنها استفاده نکنند”.

 

سلماس: در منطقه شپیران در سلماس دو کولبر در اثر شلیک نیروهای آدم کش اسلامی مجروح شده و کولبر دیگری بنام فرامرز جان خود را از دست داد. کولبر زخمی جهت مداوا به مرکز درمانی سلماس منتقل شد. بنا به خبرها وضعیت یکی از کولبران زخمی به اسم ذاکری وخیم گزارش شده است.

 

کشتە و زخمی شدن دو کولبر در سلماس

دو کولبر اهل سلماس با شلیک مستقیم جنایتکاران رژیم اسلامی قربانی شدند. سەشنبە ١ آبان نیروهای مزدور رژیم در منطقە شپیران سلماس بە سوی دستەای از کولبران آتش گشودند و در نتیجە تیراندازی این نیروها دو کولبر کشتە و زخمی شدند. در نتیجە تیراندازی این نیروها یک کولبر ٢۶ سالە با هویت فرامرز خلی باقو جان باخت همچنین یک کولبر دیگر با هویت ذاکری جلی باقو ٣٠ سالە بە شدت زخمی شده است. ذاکری جهت مداوا بە مراکز درمانی سلماس منتقل شدە و خبرها حاکی از این می باشد کە وضعیت عمومی وی وخیم است.

 

سنندج؛ سه فعال محیط زیست اهل سنندج به نام‌های وریا خسروی، زانیار گلابی و شوگرد گلابی توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردیدند.

 

دستگیری

سه‌شنبه هشتم آبان‌ماه، “دکتر هیوا حفیدی” اهل مهاباد و استاد سابق دانشگاه قزوین توسط نیروهای اطلاعاتی وابسته به اداره اطلاعات مهاباد بازداشت شده است. نیروهای اطلاعاتی به محل سکونت او در روستای “قزلقوپی” یورش برده و در حین بازداشت وی را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. هیوا حفیدی  پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل و از سرنوشت وی اطلاعی در دسترس نیست. هیوا حفیدی دارای مدرک دکترای ادبیات عرب و استاد دانشگاه قزوین سال ٩٢ با فشار نهادهای اطلاعاتی از کار اخراج و از هر نوع فعالیت فرهنگی و تدریس به صورت رسمی ممنوع شده‌است.

 

بازداشت پرستو میرزایی همسر زانیار دباغیان توسط اداره اطلاعات سنندج

شنبه ١٢ آبان، پرستو میرزایی همسر کارگر بازداشتی زانیار دباغیان از طریق تماس تلفنی به اداره اطلاعات شهر سنندج احضار و بازداشت گردید. زانیار دباغیان، حدود یک ماه پیش در منزل شخصی با هجوم نیروهای اداره اطلاعات سنندج بازداشت شد و تاکنون خبری از وضعیت وی در دست نیست.

ضمیمه اطلاعیه؛ کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران

 

زانیار دباغیان فعال کارگری باید فورا آزاد شود

زانیار دباغیان کارگر شهرک صنعتی در سنندج روز ١۶ مهر در منزل شخصی اش توسط نیروهای امنیتی و نظامی حکومت اسلامی دستگیر شده است. طبق اخباری که در اختیار ما گذاشته شده خانواده زانیار دباغیان از محل نگهداری او بی اطلاع هستند و در مراجعات آنها به نیروهای امنیتی نتوانسته اند زانیار دباغیان را ملاقات کنند.دستگیری زانیار دباغیان فعال کارگری در روز ١۶ مهر در شرایطی که که راننده های کامیون در بیش از ٣٠٠ شهر در حال اعتصاب هستند و بازاریان و مغازه داران سنندج همگام در سطح سراسری دست به اعتصاب عمومی علیه حکومت اسلامی زده اند، اقدامی زبونانه و بیمقداری است که در چند ماه گذشته با دستگیری فعالین کارگری و فعالین اجتماعی پیش برده است.

ایجاد فضای رعب و وحشت و دستگیری و شکنجه، سیاست همیشگی حکومت اسلامی بوده است. اما اینبار این مردم معترض هستند که با برپایی اعتصاب و تجمعات اعتراضی علیه گرانی و فساد و دیکتاتور مزدوران را به وحشت انداخته اند. زانیار دباغیان فعال کارگری و کارگر شهرک صنعتی سنندج و کلیه کارگران و زندانیان سیاسی باید فورا و بدون قید و شرطی آزاد شوند. کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری

 

بازداشت جمال گرامی

مریوان؛ چهارشنبه دوم آبان‌ماه، جمال گرامی اهل روستای “نی” از توابع مریوان توسط نیروهای اطلاعاتی رژیم بازداشت شد.نیروهای اطلاعاتی به منزل شخصی او یورش و سپس وی را بازداشت کرده‌اند و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

 

ثلاث باباجانی.؛ کشتە و زخمی شدن چندین کولبر در مرز شیخ صالح

با شلیک مستقیم جنایتکاران رژیم اسلامی  یک کولبر بنام برومند بهرامی  کشتە شدە و چند نفر هم بە شدت زخمی شده و کولبر دیگر دستگیر شدە است.

 

تجمع اعتراضی علیه گرانی در جوانرود

دوشنبه٧آبان، میوه فروشان سیار در جوانرود در اعتراض به قیمت میوه و محدودیتهای اعمال شده برایشان، در مقابل فرمانداری این شهر تجمع و اعتراض کردند.

 

محرومیت پزشکی سه زندانی بیمار در زندان سنندج

بنا به گزارش منتشره، سه زندانی محبوس در زندان سنندج به نام‌های “شهرام تخشا”، “امید ساعد موچشی” و “غلامرضا مروتی” با وجود نیاز مبرم به رسیدگی پزشکی و عمل جراحی از اعزام به بیمارستان محروم مانده‌اند.  یکی از زندانیان محبوس در زندان سنندج به نام “شهرام پخشا” که در هنگام تعقیب و گریز قبل از دستگیری در ناحیه پا با شلیک گلوله مجروح شده بود بدون رسیدگی پزشکی در این زندان رها شده است. همچنین یک زندانی دیگر به نام “امید ساعد موچشمی” که دچار شکستگی در ناحیه انگشتان دست چپ شده نیز از رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده است. “غلامرضا مروتی” دیگر زندانی محبوس در این زندان نیز با وجود پارگی رباط صلیبی پا و نیاز مبرم به عمل جراحی از رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم است. گفته می‌شود بهانه مسئولین برای عدم اعزام زندانیان به بیمارستان، فرار ۴۵ روز پیش یکی از زندانیان پس از اعزام به بیمارستان روانی قدس سنندج است.

 

دو جوان اهل سرپل ذهاب با شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران جان خود را از دست دادند.

دو جوان اهل شهرستان سرپل‌ذهاب در منطقه مرزی میان کرماشان و حلبچه براثر شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران جان خود را از دست دادند.

روز شنبه پنجم آبان‌ماه، “بارزان عثمان” سخنگوی پلیس حلبچه از کشف جسد دو جوان اهل سرپل‌ذهاب در تفریحگاه “آویسر” در منطقه “بیاره” خبر داد. سخنگوی پلیس حلبچه اعلام کرد که این دو جوان توسط نیروهای سپاه پاسداران هدف شلیک مستقیم قرار گرفته‌اند و جان باخته‌اند. هویت این دو جوان “بلال طحامی” ١٩ سالە و “ایوب پالانی” ١٨ سالە اهل روستای “تپه ماران” از توابع شهرستان سرپل‌ذهاب اعلام شده که برای امرار معاش قصد سفر به اقلیم کردستان عراق را داشته‌اند. سخنگوی پلیس حلبچه تأکید کرده است که آسایش اقلیم کردستان تحقیقات لازم در این رابطه را انجام داده بودند، اما به دلیل اینکه این دو جوان در خاک ایران در پی شلیک نیروهای سپاه پاسداران جان باخته‌اند، نتایج تحقیقات جهت اطلاع عموم اعلام نگردید. به گفته سخنگوی پلیس حلبچه، جسد این دو جوان با هماهنگی حکومت ایران به شهرستان پاوه منتقل شده‌اند.

 

ارکان کرمی کولبر  با شلیک نیروهای مسلح ایران زخمی شد

نیروهای مسلح در جادە سقز بە مریوان روز پنجشنبه ٣ آبان ٩٧ یک کولبر را هدف قرار دادە و وی را بە شدت مجروح کردند. بە گفتە یک منبع مطلع، نیروهای مسلح بدون هیچ گونە اخطار قبلی بە سوی اتومبیل ارکان کرمی آتش گشودەاند او جهت مداوا بە بیمارستان مریوان منتقل شدە و هم اکنون تحت مراقبت های پزشکی می باشد.

 

کامیاران  جادهای نا امن ؛

تصادف مینی بوس در محور کامیاران پاوە دهستان شاهو. در این حادثه متاسفانه ۵ نفر کشته و ١١ تن مصدوم داشته که متاسفانه دو تن از مصدومان نیز حالشان وخیم گزارش شده.

 

مسمومیت بر اثر آلودگی آب اشامیدنی

مهاباد؛ آب آلوده مصرفی روستای «دریاس» موجب مسمومیت تعدادی از اهالی این روستا و بستری شدن تعدادی زیادی از کودکان در بیمارستان مهاباد شد. آب آشامیدنی شهر مهاباد چهل روز میباشد قابل مصرف نمیباشد، و تا کنون هیچ اقدامی از سوی مسئولین رژیم انجام نشدە است.

 

مریوان اعتصاب رانندگان تاکسی؛

جمعی از رانندگان تاکسی شهر مریوان استان کردستان در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و پایین بودن کرایه‌ها مقابل شهرداری این شهر تجمع اعتراضی برپا کردند. معترضان بابت هزینه‌های جانبی تاکسی می‌گویند: «بخشی از درآمد محدودمان صرف هزینه‌های جانبی می‌شود و با پولی که باقی می‌ماند، نمی‌توانیم هزینه‌های زندگی خانوار را تأمین کنیم.» همچنین مسافر نیز کم شده است. رانندگان تاکسی می‌گویند به دلیل شرایط بد معیشتی مردم، تعداد مسافران کاهش یافته و کار ما کساد شده ‌است. معترضان خواستار رسیدگی شهرداری مریوان به موضوع شدند.

 

گران شدن قیمت نان

یدالله صمدی با انتقاد از گران شدن قیمت نان گفت: ارتباط دادنِ دستمزد کارگران خباز به گران شدن نان، مورد قبول نیست چراکه این مساله، سفره کارگران نانوایی‌ها را نیز کوچک‌تر می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گران شدنِ بیست درصدی نان در استان کردستان درحالی‌که دستمزد کارگران خباز این استان برای چهار سال متوالی ثابت مانده‌است، فضا را به ضرر کارگران تغییر داده‌است. یدالله صمدی (دبیر انجمن صنفی کارگران خباز سنندج) در همین رابطه با انتقاد شدید از گران شدن قیمت نان می‌گوید: چهاردهم مهر ماه، در انجمن صنفی کارگران خباز سنندج، مجمع عمومی برگزار شد که خروجی این مجمع، نامه‌ای خطاب به فرمانداری سنندج بود. در آن نامه تقاضای بهبود معیشت کارگران خباز را مطرح کردیم چراکه با شرایط موجود، دیگر نای ادامه دادن نداریم.

وی در تشریح مشکلات معیشتی کارگران نانوایی‌ها افزود: دستمزدهای ما کارگران خباز، ۴ سال است که افزایش نیافته؛ ما همین موضوع را در نامه مطرح کردیم و علاوه بر آن، به موضوع «سختی کار کارگران خباز» اشاره کردیم و اینکه کارگران نانوایی‌ها بایستی مشمول آیین‌نامه‌ی مشاغلِ سخت و زیان‌آور شوند. این نامه را ١۵٠ کارگر امضا کردند.

اگر می‌خواهند به معیشت فرودستان ضربه بزنند، ما را بهانه نکنند

صمدی ادامه می‌دهد: مدتی بعد از ارسال نامه، استانداری کردستان در جلسه‌ای اعلام کرد که نرخ نان افزایش یافته؛ این افزایش حدود بیست درصد است؛ به طوریکه نرخ نانِ لواش، از ١۵۶ تومان به ٢٠٠ تومان رسیده‌است. این درحالی‌ست که دستمزد ما به هیچ وجه زیاد نشده و به نظر می‌رسد به هیچ وجه دغدغه دستمزد و معیشت کارگران خباز را ندارند.

به گفته‌ی صمدی، کارگران خباز کردستان، مخالف افزایش قیمت نان هستند و در بیانیه‌ها و نامه‌های خود نیز بارها به این موضوع اشاره کرده‌اند.

وی می‌افزاید: وقتی نان گران می‌شود، سفره همه‌ی کارگران ازجمله خود ما خبازان که «نان» می‌پزیم، بازهم خالی‌تر می‌شود. از مسئولان می‌خواهیم که ما کارگران خباز را مقابل مردم قرار ندهند و ادعا نکنند که نان را به خاطر دستمزد کارگران خباز، گران کرده‌اند. چراکه ما همواره خواهان ثبات قیمت نان بوده‌ایم و هستیم. بنابراین اگر می‌خواهند به معیشت فرودستان ضربه بزنند، ما را بهانه نکنند.

 

چرا ما را «کارگر» حساب نمی‌کنند؟!

این فعال صنفی کارگران خباز در ادامه گفتگو به تعریفِ «کارگر» از نگاه قانون کار می‌پردازد و می‌گوید: براساس تعریفی که در ماده ٢ قانون کار از کارگر آمده، ما کارگران نانوایی‌ها نیز «کارگر» محسوب شده و بایستی مشمول الزامات قانون کار شویم؛ لذا دستمزد ما نیز باید هرساله مطابق افزایش دستمزد مصوب قانون کار زیاد شود. درحالی‌که چهار سال است نرخ افزایش دستمزد قانونی، برای ما اعمال نشده‌است.

صمدی از جلسه مشترک با اتحادیه کارفرمایان نانوای سنندج خبر می‌دهد و می‌گوید: بیست و ششم مهر ماه، جلسه‌ای با اتحادیه کارفرمایان خباز داشتیم و در آن، پیشنهادات مزدی خود را به آنها ارائه کردیم؛ در این پیشنهادات، میزان افزایش مزدی سال‌های ٩۴، ٩۵، ٩۶ و ٩٧ را به صورت مدون و دقیق روی مزد کارگران خباز اعمال و به آنها تحویل دادیم اما متاسفانه راه به جایی نبردیم و جواب روشنی از آنها نگرفتیم.

در روزهای گذشته بحث‌هایی در فضای مجازی مطرح شده که فحوای آنها گرانی هزینه‌های جانبی خبازی‌ها ازجمله هزینه‌های گاز و آب و برق است؛ صمدی هدف از طرح این بحث‌ها را «گران کردن نان در تمام استان‌های کشور» می‌داند و می‌گوید: می‌خواهند به بهانه‌ی افزایش هزینه‌ها، نان را گران کنند؛ این مطالبه به ما کارگران خباز هیچ ربطی ندارد؛ ما کارگران نانوایی‌های استان کردستان با گران شدن نان به شدت مخالفیم؛ مطالبه‌ی ما فقط بحث دستمزد است و سختی کار و تغییر شرایط شغلی؛ بحث‌های انحرافی به ما هیچ ربطی ندارد.

 

گزارش جلسه ی هفتگی”برای کودکان”-پیرانشهر-یکشنبه١٣٩٧/٨/١٣

بحث این هفته ی “برای کودکان” به ارائه ی مقاله ای تحت عنوان “معماری و کودکان” از سوی “شیدا علیپور”(کارشناس ارشد معماری)اختصاص یافت،که طی روزهای آتی درکانال تلگرامی”برای کودکان”منتشر خواهد شد.

جلسات هفتگی”برای کودکان”روزهای یکشنبه ٣/٣٠ تا ۵ عصر در کافه کتاب اندیشه پیرانشهر برگذار خواهد شد.حضور برای همه ی علاقمندان به حوزه ی مسایل کودکان آزاد است.

 

بهنام ابراهیم زاده فعال حفوق کودکان وکارگری   ابان ماه ٩٧

یک شبانه روز با کارتن خواب ها وکودکان کار اسیب دیده گان اجتماعی.

اسیب های اجتماعی به مرز بحران رسیده است .

در کنار همه فعالیت های میدانی ورسانه ای دیشب برای چندمین بار با یکی از همراهانم اقای  هاشمی با پک های غذای خودمان را به دروازه غار شوش ودیگر مناطقی که کودکان کار واسیب دیدگاه اجتماعی واقعا در ان مناطق به مرز بحران رسیده است رساندیم تا یک شب اروم وبا غذای گرم وبرای این اسیب دیدگان قربانیان جامعه امروز مهیا کنیم ما به شوش ودروازه غار رفتیم درحال پخش غذا بودیم که یه دفعه سر وکله چند کارتن خواب پیدا شد واز بس گرسنه بودند فرصت بهمون نمی دادند که به راحتی غذا پخش کنیم مجبور بودیم اون‌منطقه را ترک کنیم به خواهر وبرادری رسیدم در ظاهر ارام بودند غذا که بهشون دادیم باهاشون چندکلمه صحبت کردیم وضع بسیار ژولیده معلوم بود مدتهاحمام نکرده بودندانهابه ماگفتند خونه وزندگی نداریم والان مدتهاست این حال وروز ماست حمام نرفتیم از اذیت وازاربعضی سازمانها وارگانها هم گفتند که چطور اذیتمان میکنند وهیچی توجهی بهمون ندارندهیچ کس به‌فکر ما نیست انگار ما ادم نیستیم .

به گوشه های دیگر شهر رفتیم به چند تا محله وپارک سر زدیم همه پر بود از این اسیب دیدگان اجتماعی وجالب اینکه در بین این افراد خانم ها زیادی هم دیده میشدند واکثرا هم موادمصرف میکردند ما با وجود خطرناک بودن به پاتوق این جماعت ا دسیب دیده رفتیم اول فکر میکردند از طرف سازمان ونهادی امدیم ولی بعد که متوجه میشدند شهروندعادی هستیم اروم میشدند وبا ما راحت صحبت میکردند زن وشوهر یاخواهر برادر های جوان  زیادی ودیدیم که متاسفانه در کنار کارتن خوابی گرفتار مواد هم شده بودندبعضی هاشون هم به انواع واقسام بیماری های عفونی گرفتار شده بودند بعضی از این افراد تو کار ًضایعات جمع کن رفته بودند بعضی هاشون به قول خودشون از شهرستان برای کار در امد به تهران امده بودند اما بیشترین تعداد کارتن خوابهای بی خانمان بودند  وجالبه در کنار این همه در د ورنج گرفتار  موادهم  شده بودند در یک نگاه کلی باید گفت این تعداداین جماعت اسیب دیده بشدت رو به افزایش است والان باید گفت واقعا اسیب های اجتماعی وکارتن خوابی وگور خوابی وکودک کار به مرز بحران رسیده ودریغ از ساماندهی وتوجه نهادهای دولتی به جماعت اسیب دیده …

انچکه امارها میگویند فراتر از این هاست باید گفت اسیب های اجتماعی زنگ خطری بیخ گوش همه  ماست وبه مرز بحران رسیده است ..دولت ونهادهای مسول کجای این ماجرا قرار دارند .ما به عنوان شهروندان مسول این جامعه کجای این ماجرا قرار گرفته ایم …

در دفاع از کودکان کاروخیابان واسیب دیدگان اجتماعی به ما بپیوندید ومارا حمایت کنید .

 

محکومیت یک خبرنگار اهل سقز بە پرداخت جریمە نقدی

طبق گزارشات رسیدە ، یک خبرنگار اهل سقز از طرف سازمان قضایی رژیم بە پرداخت جریمەی نقدی محکوم شد. طبق این گزارش، شعبەی ١٠٢ دادگاە کیفری شهر سقز، خبرنگار اهل این شهر را بە اسم “آراس قوربانی پور” بە تهمت نشر اکاذیب در فضای مجازی بە پرداخت دو ملیون تومان محکوم کرد. قابل ذکر است، آراس قوربانی پور ، در مهر ماە امسال بعد از گرفتن اختاریە ای از شعبە ١٠٢ دادگاە کیفری شهر سقز محکوم بە ٢٠٠ هزار تومان جریمە نقدی شدە بود.

 نسان نودینیان

ایسکرا ۹۶۱

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com