از گوشه و کنار
بیانیه حزب کمونیست کارگری در مورد دور دوم تحریمهای اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی
چهارشنبه, ۱۶ام آبان, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

دور دوم تحریمهای اقتصادی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی از ۵ نوامبر شروع شده است. این تحریمها مراکز کلیدی و حیاتی اقتصادی از قبیل صنعت نفت، انرژی، هواپیمایی، بانکها و موسسات مالی، کشتی رانی، بیمه و بخشهای مهم دیگری را در بر میگیرد. صدها شخصیت حقیقی و حقوقی جمهوری اسلامی شامل این تحریمها میشوند. بر اساس این تحریمها دولتها و موسساتی که تحریمهای آمریکا علیه اقتصاد ایران را رعایت نکنند شامل سیاست تحریم آمریکا خواهند شد و اجازه ندارند با موسسات آمریکایی مراوده اقتصادی خود را ادامه دهند. وزیر امور خارجه آمریکا هنگام اعلام این تحریمها خبر داد که کشورهای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ایتالیا، ترکیه، تایوان و یونان به مدت شش ماه از تحریم‌های نفتی علیه ایران معافیت گرفته‌اند اما همه این کشورها تعهد کرده‌اند تا اقدام به کاهش واردات نفت خود از ایران کنند.

روشن است که این تحریمها ضربه عظیمی را به اقتصاد فی الحال به گل نشسته جمهوری اسلامی وارد میکند و عملا شیرازه اقتصادی را از هم خواهد گسست. تاکنون دهها کشور از مراوادات اقتصادی با ایران به دلیل تحریمهای آمریکا عقب کشیده اند و صدها شرکت مهم اقتصادی نیز قراردادهای خود با طرفهای ایرانی را ملغا نموده اند. صادرات نفت ایران که مهمترین منبع در آمد جمهوری اسلامی است، به نصف کاهش یافته است و از این نیز بیشتر کاهش خواهد یافت. اقتصاد ایران در جمهوری اسلامی با تحریمهای جدید بیش از بیش به اقتصاد قاچاق و مافیائی متکی خواهد شد و تولید و صادرات و واردات  رسمی آن عملا به حد صفر نزدیک میشود.

گرچه دولت آمریکا واردات دارو و مواد غذایی را از این تحریمها استثنا نموده است، اما هیچکس تردیدی ندارد که ابعاد وسیع تحریمهای اقتصادی مستقیما بر تمام جنبه های زندگی هم اکنون مشقت بار مردم تاثیرات مخربی خواهد گذاشت و گرانی و بی دارویی و بیکاری و فقر و کارتون خوابی و مرگ و میر کودکان و اعتیاد و تن فروشی را گسترش خواهد داد. اکثریت مردم ایران سالهاست در شرایط سخت و ریاضت اقتصادی ای که جمهوری اسلامی بر آنها تحمیل کرده مچاله شده اند و این تحریمها فشار اقتصادی را کمر شکن تر خواهد کرد و تامین ساده ترین معیشت و نان شب را به معضل میلیونها مردم تبدیل خواهد کرد.

هدف دولت آمریکا از تشدید تحریمهای اقتصادی آشکارا کشاندن حکومت اسلامی به پای میز مذاکره و کنار آمدن و سازش آن با سیاستها و استراتژی طبقه حاکم آمریکاست. تلاش جریاناتی که هدف دولت ترامپ را “کمک به مبارزات مردم ایران” معنی میکنند، جز فریبکاری چیز دیگری نیست. اما تلاش طیفهای گوناگون طرفدار حکومت اسلامی برای مبرا جلوه دادن این حکومت از این بحران که ادامه تبلیغات پوچ و رسوای آنها در مورد “گشایشهای عظیم برجام” است نفرت انگیز تر است.

مسبب وضعیت کنونی بیش از هر چیز جمهوری اسلامی و سیستم سرمایه داری مافیائی حاکم است که جز فلاکت و عقب گرد چیزی برای مردم ببار نیاورده است.  برای خاتمه بخشیدن به این وضعیت باید جمهوری اسلامی را سرنگون کرد. این تحریمها و شرایطی که ایجاد کرده بحق خشم و نفرت مردم از جمهوری اسلامی را تشدید کرده  و مبارزه برای سرنگونی این حکومت را گسترش بیشتری خواهد داد. ما مردم نمیتوانیم برای تامین امنیت و آرامش و رفاه خود، تمام دولتهای ارتجاعی دنیا را سر عقل بیاوریم. اما میتوانیم و باید  در برابر یک حکومت ارتجاعی چپاولگر که ۴٠ سال است سیاستهایش چیزی جز فقر و ریاضت و  مشقت و نا امنی و بحران برای ما ببار نیاورده است  قاطعانه تر مبارزه کنیم و آنرا بزیر بکشیم. جمهوری اسلامی فعالانه تلاش میکند تا بار این تحریمها و بحران کنونیش را نیز به دوش کارگران و مردم محروم بیندازد. این حکومت باید سرنگون شود. پاسخ بحرانهای مداوم و نا امنی و تحریمهای کمر شکن خلاص شدن از شر جمهوری اسلامی یعنی حکومت مطرود و ضد انسانی ای است که زمینه اصلی این وضعیت را سالهاست فراهم آورده است.

در ایران یک جنبش گسترده و فعال مردمی برای سرنگونی جمهوری اسلامی در جریان است. تقویت این جنبش و خلاص شدن هرچه سریعتر از شر جمهوری اسلامی، تنها راه خلاصی از وضعیت مشقت بار کنونی است. جامعه ای آزاد و برابر و مرفه و مبتنی بر ارزشهای پیشرو انسانی را تنها میتوان بر ویرانه های این حکومت برپا کرد.

حزب کمونیست کارگری ایران

٧ نوامبر ٢٠١٨ – ١۶ آبان ١٣٩٧

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com