از گوشه و کنار
بیست و هفتمین روز اعتراضات قدرتمند کارگران نیشکر هفت تپه: کارگران در مقابل توطئه های حکومتیان ایستاده اند
شنبه, ۱۰ام آذر, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

صبح امروز  دهم آذرماه کارگران نیشکر هفت تپه در بیست و هفتمین روز اعتراضاتشان ابتدا در محل کارخانه تجمع کردند و زیر فشار اعتراضات کارگران نماینده ای از سوی مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت و رضا مددی در سمت قائم مقام مدیر عامل در جمع کارگران حاضر شدند، تا بلکه با وعده هایی فضا را آرام کنند. اما کارگران از قبل اعلام کرده اند که خواست فوری آنها آزادی اسماعیل بخشی نماینده شورایشان، علی نجاتی دبیر سندیکا و سپیده قلیان خبرنگاری که در این اعتراضات باز داشته شده، می باشد و آنرا پیش شرط هر گونه توافقی بر سر خواستهایشان اعلام کرده اند. در این نشست کارگران با خشم پاسخ طفره رفتن های هیات شرکت کننده در تجمع شان را دادند و فضای صحبت ها یکپارچه فریاد و اعتراض بود.

همزمان با تجمع در محل شرکت سایر کارگران علیرغم ایجاد محدودیت از سوی نیروهای سرکوب حکومت، مثل روزهای قبل در مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند و مردم در محل نیز به جمع کارگران پیوستند. شعار کارگر زندانی آزاد بایدد گردد بار دیگر در خیابانهای شهر طنین انداخت و کارگران با شعارهایی چون اینهمه بیعدالتی هر گز ندیده ملتی، ما همه بخشی هستیم اعتراض جانانه خود را ادامه دادند.

در حالیکه کارگران نیشکر خواستار جمع شدن کل بساط دزدسالار مالکین خصوصی هستند، اخبار رسمی از جابجایی اشخاص در مدیریت داخلی کارخانه خبر می دهند. طبق اخبار منتشر شده رضا مددی که بشدت منفور و مورد اعتراض کارگران بود، برکنار و مجددا کیومرث کاظمی بجای او  بکار گمارده شد. کارگران خواستار جارو شدن کل این بساط چپاول و دزدی واداره شورایی کارخانه هستند.

اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه با قدرت جلو میرود و به سنگر مهم پیشروی جنبش کارگری تبدیل شده و دارد کل جامعه را با خود به جلو میبرد. جمهوری اسلامی برای عقب زدن این مبارزات و ایجاد تفرقه و شکاف در صفوف کارگران به انواع توطئه گری ها دست میزند. یک نمونه آن آوردن شعارهای مذهبی و عکس ها و بنرهایی از آدمکشان حکومت به صف اعتراضات کارگران است که با اعتراض کارگران مواجه شده است. این کار بیش از هر چیز زبونی حکومت را نشان میدهد. کارگران میگویند: “بخشی پرچم ما در تجمعات است. همانطور که امروز شعار دادیم: کارگر زندانی آزاد باید گردد! بخشی، نجاتی آزاد باید گردند”!

نمونه دیگر از تشبثات حکومت برنامه ریزی ملاقات مهندسی از سوی نمایندگان مجلس و بسیج دانشجویی با خانواده اسماعیل بخشی است. این تلاش نیز با ناکامی روبرو شده است. انعکاس اخبار این موضوع با موجی از نفرت و اعتراض در میان کارگران مواجه شده است. یکی از کارگران میگوید: “واقعا چطوری خجالت نکشیدید خواستید برید خانواده اسماعیل را ببینید؟ که اسماعیل را خراب کنید؟ که اسماعیل را بی اعتبار کنید؟ اسماعیل بی اعتبار نمیشه. دست از این فریب کاری ها بردارید. ما خواهان آزادی فوری اسماعیل بخشی هستیم.”.

 

همبستگی با مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه فعالانه ادامه دارد و کارزارهای قدرتمندی در همبستگی با آنان به راه افتاده است. مینا احدی از رهبران شناخته شده حزب کمونیست کارگری کارزاری جهانی برای آزادی اسماعیل بخشی و تمامی بازداشت شدگان هفت تپه اعلام کرده است که مجموعه ای از اعتراضات در سطح بین المللی و در ایران را در بر میگیرد. روز ٢٩ نوامبر کنوانسیون فدراسیون کارگران بریتیش کلمبیا در ونکور که با شرکت هزار نماینده از سوی ۵٠٠ هزار عضو اتحادیه های این فدراسیون بزرگ کارگری کانادا، برگزار شده بود بنا به درخواست مسعود ارژنگ و عباس ماندگار دو عضو “کمپین برای آزادی کارگران زندانی”، بطور اضطراری بخشی از این نششست را به کارگران هفت تپه و زندانی شدن اسماعیل بخشی و سپیده قلیان اختصاص دادند و مسعود ارژنگ در این مورد صحبت کرد و زمانی که عکس اسماعیل بخشی و سپیده قلیان بر صفحه تلویزیون بزرگ سالن ظاهر شد با ابراز همبستگی و احترام نمایندگان روبرو شد و کنوانسیون قطعنامه ای در حمایت از کارگران ایران به تصویب رساند که به زودی انتشار خواهد یافت. پشتیبانی و همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه را در ایران و در سراسری جهان گسترش دهیم.

 

پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شورا ها

 

حزب کمونیست کارگری ایران

١٠ آذر ۱۳٩۷، ١ دسامبر ۲۰۱۸

 

 

 

لیست همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه:

-کارزاری تحت عنوان “کنار هفت تپه و فولاد ایستاده ایم” نیز در گروه های مدیای اجتماعی از سوی جمعیت زیادی از معلمان، کارگران و فعالین اجتماعی- تا کنون هزار نفر طومار اعتراضی این کارزار در حمایت از کارگران هفت  تپه را امضاء کرده اند.

-بیانیه ای نیز از سوی چند صد نفر از فعالین سیاسی، اجتماعی و جمعی از خانواده جانباختگان و زندانیان سیاسی

– کارگران آریان فولاد بوئین زهرا در استان قزوین

– جمعی از کارگران شاغل در شهرک های صنعتی جابان و خرمدشت

– تجمع دوباره دانشجویان دانشگاه هنر تهران نیز با دست نوشته هایی در حمایت ازکارگران نیشکر هفت و با شعار دادن و سرود خوانی

– تجمع دانشجویان دانشگاه زنجان با در دست داشتن پلاکاردهایی در حمایت از کارگران هفت تپه اعلام کردند.

– حمایت دانشجویان دانشگاه  نوشیروانی بابل؛

– سندیکای کارگران فلزکار مکانیک،

-کانون صنفی فرهنگیان شهرستان الیگودرز

– کانون نویسندگان ایران

– ‍ نیروهای پیمانکاری وزارت نفت

-کارگران معدن تراورتن عباس آباد

-فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی

– پخش کلیپ در همبستگی از کارگران نیشکر هفت تپه از سوی بخش های مختلف جامعه همچون معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و رانندگان کامیون که خود در اعتصابند، انتشار یافته است.

 

– بیانیه جمعی از کارگران و خانواده های کارگری سنندج در حمایت از کارگران هفت تپه و فولاد اهواز!

-کارگران گروه ملی فولاد اهواز،

پیام حمایتی اعضای اتحادیه هماهنگ کننده رانندگان سراسر کشور با امضاهای زیر است:

انجمن صنف تاکسیرانان مازنداران، انجمن صنف اتوبوسرانی قم، کانون صنف رانندگان کامیونداران کمپرسی  یزد ، کانون رانندگان و کامیونداران بندر عباس، اتحادیه حمل و نقل ترانزیت ایران ترکیه ، جمعی از رانندگان ترانزیت ایران ایتالیا ، حمل و نقل شهری تهران و حومه ، سندیکای رانندگان استیجاری شهر تبریز، انجمن رانندگان استیجاری شرکت گاز، جمعی از وکلای تهران و کرج ،واحد آتش نشانی قزوین،رانندگان ماشین آلات سنگین معدن اراک،انجمن حمایت از رانندگان یاسوج، واحد آتش نشانی شوش و حومه،کانون صنفی آموزشگاههای رانندگی کشور، اتحادیه ماشین آلات کشاورزی شیراز.

 

– کارگران گروه صنایع کاغذ پارس،

-جمعی از رانندگان شهر اصفهان،

-جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج،

– جمعی از معلمان عدالتخواه،

– حمایت ۳۰ انجمن صنفی کارگران ساختمانیبا امضاهای زیر:  انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی  مریوان و سرواباد،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی سقز،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی دیواندره، ۴: انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران، انجمن صنفی کارگران ساختمانی برقکاران کرمامشاه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان نظرآباد، انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی پاوه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی جوانرود، کانون کارگران ساختمانی استان کردستان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی روانسر، انجمن صنفی کارگران ساختمانی هرسین، کانون انجمن های کارگری (حرف)کرمانشاه، انجمن کارگران ساختمانی کرمانشاه، انجمن صنفی کارگری اسلام آباد غرب،  انجمن صنفی کارگری ساختمانی پاوه،انجمن صنفی کارگری شهرستان روانسر، ۱۸: انجمن صنفی کارگران ساختمانی دهگلان، انجمن صنفی کارگری ساختمانی جوانرود، انجمن صنفی کارگری ساختمانی سرپل ذهاب، انجمن صنفی کارگری ساختمانی قصرشیرین، انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرری..وحسن اباد فشافویه، انجمن صنفی کارگری ساختمانی سنقرکلیایی، انجمن صنفی کارگری ساختمانی کنگاور، انجمن صنفی کارگران ساختمانی قروه، انجمن کارگری ساختمانی هرسین، انجمن کارگری ساختمانی صحنه،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی آبادان، کانون کارگران ساختمانی خوزستان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی رشت

– جمعی از معلمان ، کارگران و دانشجویان،

– گروه اتحاد بازنشستگان،

– شورای بازنشستگان ایران،

– جمعی از دانشجویان دانشگاه چمران،

–  کارگران گروه مپنا در کرج،

– کارگران چادرملو،

–  آموزش و پرورش شوش و شاوور،

– سندیکای شرکت واحد،

-اتحادیه آزاد کارگران ایران،

– انجمن صنفی کارگران برق و فلز کار کرمانشاه،

– فرهنگیان شاغل و بازنشسته،

– کارکنان کاغذپارس،

–  کارکنان حریرپارس،

– کارکنان نیشکر میان آب،

–  کارکنان و کارگران هپکو در اراک،

– کارکنان و کارگران پتروشیمی ماهشهر،

– کارگران عسلویه،

– کارگران قند شوش ،

– کارگران آبداران شاوور،

– شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی،

-فرهنگیان شاوور و شوش،

– کارگران اداره مخابرات،

– نیروهای شرکتی مخابرات

– کارکنان بهداشت و درمان،

– فرهنگیان مشهد،

– بازاریان و مغازه داران شوش و…

– دانشجویان دانشگاه تهران

-دانشجویان دانشگاه علامه

– دانشجویان دانشگاه چمران

– طومار اعتراضی با بیش از دویست امضاء از سوی فعالین کارگری و چهره های شناخته شده کارگری

– جمعی از شهروندان تهران

– جمعی از کارگران ساوه

 

از سایر کشورها

– پیام همبستگی اتحادیه کارگری یونیفور کانادا با بیش از ۳۰۰ هزار عضو

– کنفدارسیون سراسری ایتالیا برای کار (CGIL)

-اتحادیه کارگران فورد آلمان

– اتحادیه معلمان انگلستان

– کنفدراسیون عمومی کار فرانسه (س ژ ت)

-دانشجویان دانشگاه جهان وطن شهر مونیخ آلمان با در دست گرفتن بنری که رویش نوشته شده “ما همه هفت تپه هستیم”

-حمایت دانشجویان دانشگاه زوریخ سوییس

– کنوانسیون فدراسیون کارگران بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا( در این کنوانسیون بیش از هزار نماینده اتحادیه های کارگری استان بریتیش کلمبیا به نمایندگی ازقریب پانصد هزار کارگر شرکت داشتند).

در خارج کشور نیز از سوی حزب کمونیست کارگری و تعداد دیگری از احزاب و سازمان های سیاسی آکسیونهایی در همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه  و برای آزادی اسماعیل بخشی و دیگر بازداشت شدگان سازمان داده شده است. این همبستگی ها ادامه دارد.

این نیز قابل توجه است که وسعت و قدرت اعتراضات کارگران و مردم در صفوف حکومتیان هراس و شکاف انداخته و حتی “حوزه های علمیه” جمهوری اسلامی در قم، شوش، دزفول و اهواز و  “جامعه روحانیت” در قم از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه اعلام حمایت کرده اند!

 

……..

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com