از گوشه و کنار
به تمامی سازمانهای کارگران و نهادهای انساندوست در سراسر جهان: دستگیری اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را محکوم کنید!
دوشنبه, ۱ام بهمن, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

روز ٣٠ دی اسماعیل بخشی رهبر محبوب کارگران نیشکر هفت تپه و سپیده قلیان فعال دانشجویی و خبرنگاری که در جریان مبارزات این کارگران به جرم تهیه فیلم و گزارش بازداشت شده بود، دوباره دستگیر شدند. کمپین برای آزادی کارگران زندانی دستگیری آنها را شدیدا محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنهاست. ما از همه اتحادیه ها و سازمانهای کارگری بین المللی میخواهیم که به دستگیری اسماعیل بخشی و سپیده قلیان اعتراض کنند. دستگیری این دو برای بار دوم آنها را با خطرات و تهدیدات جدی ای مواجه کرده است.

اعتراضات قدرتمند کارگران نیشکر هفت تپه و ابعاد اجتماعی آن و در کنار آن مبارزات کارگران فولاد اهواز فشار سنگینی بر جمهوری اسلامی وارد کرده است  و بر فضای اعتراض در کل جامعه تاثیر گذاشته است. جمهوری اسلامی با دستگیری اسماعیل بخشی و شماری دیگر از کارگران نیشکر هفت تپه و نیز بازداشت بیش از ۴٠ فعال کارگری در گروه ملی تلاش کرد اوضاع را تحت کنترل قرار دهد. اسماعیل بخشی رهبر محبوب کارگران نیشکر هفت تپه که در ٢١ آذر بعد از ٢۵ روز حبس آزاد شد، بعد از یکماه از آزادیش طی نامه ای علنی از شکنجه های شدید در زندان سخن گفت و از وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی خواست که برای توضیح در مورد این شکنجه ها با او وارد مناظره شود. این نامه و کیفرخواست او علیه شکنجه و زندان جنبشی گسترده را در سطح جامعه دامن زد. نهادها و احزاب و سازمانهای سیاسی و مردمی از جمله کارگران، معلمان، دانشجویان و بازنشستگان وسیعا از او اعلام حمایت کردند و خواستار پاسخگویی به درخواست وی شدند. همچنین کارزارهایی تحت عنوان “من هم شکنجه شدم، ما همه بخشی هستیم”، سربلند کرد و بسیاری از فعالین کارگری و اجتماعی که خود قبلا زندانی سیاسی بوده و در زندانهای جمهوری اسلامی حکومت اسلامی مورد شکنجه و آزار قرار گرفته اند، نامه دادند و به این جنبش پیوستند. همچنین سپیده قلیان و عسل محمدی یکی از دیگر از بازداشت شدگان در جریان اعتراضات کارگران هفت تپه اعلام کردند که شاهد شکنجه اسماعیل بخشی بوده و حاضرند در یک دادگاه علنی شهادت دهند.

جمهوری اسلامی زیر فشار چنین حرکت اجتماعی بزرگی به تقلا افتاد. کمیسیون امنیت مجلس و مراجع مختلف حکومتی همچون مراجع قضایی و دولت و غیره بر سر این موضوع به بحث نشستند. و بعد بطور یکطرفه و بدون هیچ تحقیقی اعلام کردند که اسماعیل بخشی شکنجه نشده است و با استناد به اسناد سرهم بندی شده وزارت اطلاعات و با اعلام اینکه بخشی   خود به عضویت در حزب کمونیست کارگری اعتراف کرده است و ماموریت این حزب “ایجاد اغتشاش” و سازماندهی اعتراضات گسترده کارگری است، او را مجرم اعلام کردند.

بدنبال این اتفاقات جمهوری اسلامی با پخش یک ویدئو تحت عنوان مستند ” “طراحی سوخته”  در بیست و نهم دیماه در تلویزیون “صدا و سیما”ی جمهوری اسلامی  تعرض خود را به اسماعیل بخشی، علی نجاتی از اعضای هیات مدیره سندیکای نیشکر هفت تپه که از هشتم آذر ماه تا کنون هنوز در بازداشت بسر میبرد و سپیده قلیان  آغاز کرد. در این برنامه جمهوری اسلامی  قسمتهائی از “اعترافات” آنها و دیگر افراد بازداشت شده را که زیر شکنجه و با قرار گرفتن در مقابل دوربین توسط دستگاه امنیتی حکومت،  فیلم برداری شده بود، پخش کرد. در این برنامه تلاش شده بود که با صحنه سازیهایی از رابطه آنها با کمونیستها در جهت ایجاد “اغتشاش” در محیط های کارگری، مبارزات قدرتمند کارگران نیشکر هفت تپه و گروه ملی که کل جامعه را به تحرک در آورده است، تحطئه شود و  این اعتراضات به “توطئه” آمریکا و “دشمن بزرگ” وصل شده بود. این شوی تلویزیونی بیش از هر چیز تصویر حکومت شکنجه و زندان در مقابل جامعه ای است که کل بساط فقر و بردگی سرمایه داری را به چالش کشیده است.

در برابر این اقدام تنفر انگیز جمهوری اسلامی اسماعیل بخشى خواستار برگزارى دادرسى علنى و شفاف و فرصت دادن به وی برای پاسخگویی به اتهامات وارده در همان رسانه ای شده است که “مستند طراحی سوخته” پخش شده است. این پیشنهاد از سوی خانم فرزانه زیلابی وکیل او رسانه ای شده است.  فرزانه زیلابی همچنین در واکنش به این عمل جمهوری اسلامی با گفتن اینکه دانستن حقیقت حق مردم است اما تلاش در اغوای افکار عمومی خیانت به مردم و مخاطبین رسانه است، اعلام کرد که این صحنه سازی و بازی نابهنجار بی پاسخ نخواهد ماند و موکل او حق شکایت علیه صدا و سیما و وزیر اطلاعات را دارد. فرزانه زیلابی همچنین پخش این فیلم را که دستگاه امنیتی در اختیار صدا و سیما گذاشته است، زیر پا گذاشتن و نقض قوانین خود جمهوری اسلامی اعلام کرد.

فرزانه زیلابی در خاتمه بر پیشنهاد بخشی مبنی بر برگزارى دادرسى علنى و شفاف تاکید کرده است.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی تمامی سازمانهای کارگری و نهادهای انساندوست در سراسر جهان را به حمایت همه جانبه از اسماعیل بخشی و سپیده قلیان فرامیخواند. حمایت از آنها حمایت از همه کارگران زندانی و زندانیان سیاسی در ایران است که در زندانهای رژیم اسلامی تحت فشار شکنجه های جسمی و روحی سیستماتیک قرار دارند. حمایت از آنها حمایت از مبارزات کارگران برای حقوق پایه ای اولیه شان از جمله حق تشکل، حق اعتصاب، حق تجمع و حق اعتراض کردن است. حمایت از آنها حمایت از جنبش کارگری و مبارزات کل مردم ایران علیه رژیم سرمایه داری وحشی حاکم در ایران است. کمپین برای آزادی کارگران زندانی منتظر وسیعترین حمایت ها از سوی تمامی سازمانهای کارگری در سراسرجهان است. فری دم ناو همچنین طی نامه ای سرگشاده به سازمان جهانی کار، به سکوت و مماشات این سازمان در برابر جنایات و سرکوبگری های حکومت اسلامی در ایران اعتراض کرده و خواستار اخراج جمهوری اسلامی از آی ال او شده است.  فری دم ناو  از تمامی گیرندگان این نامه انتظار دارد که در همبستگی با این خواست به سازمان جهانی کار فشار بیاورند و خواستار اخراج جمهوری اسلامی از این سازمان شوند.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی

شهلا دانشفر

Shahla.daneshfar2@gmail.com

http://free-them-now.com

٢١ ژانویه ٢٠١٩

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی