از گوشه و کنار
# نه به وثیقه، آزادی بدون قید و شرط
سه شنبه, ۱۷ام اردیبهشت, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

جمهوری اسلامی با یورش به مراسم اول ماه مه ۴۵ نفر را بازداشت کرد. اما دستگیریها از قبل  از فرارسیدن روز جهانی کارگر شروع شده بود. در آستانه روز جهانی کارگر در ششم اردیبهشت گردهمایی کارگران در تدارک اول ماه مه در پارک جهان نمای کرج مورد تهاجم نیروهای سرکوب حکومت قرار گرفت و آنجا نیز تعدادی بازداشت شدند. سه نفر از آنها به اسامی پروین محمدی نایب رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران و علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده دو تن از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر هنوز در بازداشت بسر میبرند. بعد از آن نیز اکرم نصیریان فعال دفاع از حقوق زنان، سوادآموز زنان خانه دار و همیار سیل زدگان بازداشت شد که هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد و ممنوع الملاقات است. اخیر ترین این دستگیریها حمله به تجمع معلمان در مقابل آموزش و پرورش بود. شماری بازداشت شدند که از میان آنان محمد فلاحی دبیر کل کانون صنفی معلمان همچنان در زندان است.

در پاسخ به این دستگیری ها کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و بخش های مختلف معترض جامعه در اقدامی متحدانه با اعلام اینکه برگزاری مراسم روز جهانی حق مسلم ماست، اول ماه مه را با شکوه و رزمنده برگزار کردند. در همان لحظات اول چند صد نفر جمع شدند و شعار دادند و بر خواستهای کارگران و مردم تاکید کردند. جمهوری اسلامی مانع ادامه آن مراسم شد و آنرا مورد هجوم قرار داد. اما در روز بعد معلمان در تهران و در شهرستانها تجمعات اعتراضی شان را در مقابل ادارات آموزش و پرورش برپا کردند و بر همان خواستها با صدای رسا تاکید کردند.

جمهوری اسلامی شماری از دستگیر شدگان را آزاد کرده و برای برخی از آنان وثیقه های سنگین تعیین نموده است. اکنون کارزاری برای لغو وثیقه و آزادی بی قید و شرط دستگیر شدگان اول مه و معلمان زندانی و همه زندانیان سیاسی به جریان افتاده است. این کارزار مهمی است که باید فعالانه آنرا گسترش داد و به پیش برد.. این کارزار با گفتمان # نه به  وثیقه همراه شده است. ناهید خداجو از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران با اعتراض خود به تعیین وثیقه ۵٠٠ میلیون تومان در قبال آزادیش در جلوی صف این اعتراض قرار گرفت و اعلام کرد که حاضر به پرداخت وثیقه نیست. حزب کمونیست کارگری همگان را به حمایت از اعتراض ناهید خداجو و پیوستن به این کارزار برای آزادی بدون قید و شرط تمامی دستگیرشدگان و زندانیان سیاسی فرامیخواند.

یک بند قطعنامه های اول مه امسال آزادی بی قید و شرط سیاسی، حق تجمع، حق اعتصاب، حق اعتراض و آزادی احزاب و مطبوعات بود. کارزار برای آزادی زندانیان سیاسی با گفتمان #نه به وثیقه گامی عملی در تحقق این بندهای مهم قطعنامه های روز جهانی کارگر است.

تعیین وثیقه برای آزادی زندانیان سیاسی، جزیی از سیاست سرکوب و چپاول حکومت اسلامی است. حزب کمونیست کارگری بر آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانی سیاسی و برچیده شدن بساط وثیقه این شکل آشکار اخاذی و چپاول جمهوری اسلامی تاکید میکند. جمهوری اسلامی را باید  با کل بساط سرکوب و شکنجه اش به زیر کشید.

حزب کمونیست کارگری ایران

۶ مه ٢٠١٩ – ١۶ اردیبهشت ١٣٩٨

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com