از گوشه و کنار
اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان
چهارشنبه, ۸ام خرداد, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

 

اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

۸ خرداد  ١٣۹۸،  ۲۹  مه  ۲۰۱۹

تجمع فعالین مدنی مقابل ساختمان دادگستری این شهر خواهان آزادی زهرا محمدی شدند.

سنندج، ساعت ١٠ صبح روز دوشنبە ۶ خرداد ٩٨ / ٢٧ می ٢٠١٩، شماری از فعالین مدنی شهر سنندج با تجمع مقابل ساختمان دادگستری این شهر، خواهان آزادی زهرا محمدی، از فعالین مدنی و عضو فعال انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین شدند. معترضین با بە دست گرفتن نوشتەهایی حاوی ”همە ما زهرا هستیم“ و”زهرا را آزاد کنید“ حمایت خود را از این فعال مدنی اعلام کردند.

زهرا محمدی روز پنج شنبە هفتە گذشتە همرا با ریبوار منبری و ادریس منبری دو عضو دیگر انجمن نوژین از سوی نیروهای ادارە اطلاعات دستگیر شدند. پیشتر ریبوار و ادریس آزاد شدند و سرنوشت زهرا نامعلوم می باشد.

 

ویدا موحد، از معترضان به حجاب اجباری شب گذشته از زندان شهر ری آزاد شد.

وکیل او با اعلام این خبر گفت که موکلش بدون نیاز به دستورات تکمیلی، با موافقت مسئولین نسبت به تقلیل مجازات و همزمان با اعطای مرخصی بابت الباقی مدت حبس روز یکشنبه رسما آزاد شد.

 

بدون تکمیل دوره درمان، نرگس محمدی به زندان اوین بازگردانده شد

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه جهت انجام عمل جراحی هیسترکتومی (خارج کردن رحم)، تحت‌الحفظ نیروهای امنیتی به بیمارستان منتقل شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، به زندان بازگردانده شد. انتقال وی به زندان در حالی انجام شده که به گفته پزشکان، وی به مراقبت پس از جراحی نیاز داشته و روند مداوا به پایان نرسیده است.

 

نامه سرگشاده آتنا دائمی، وضعیت فعلی حکومیت ایران و افزایش فشار بر فعالین مدنی و زندانیان سیاسی

“سرکوب، خفقان و فساد، نشانه های زوال یک حکومت استبدادی!

تاریخ تکرار می شود و تنها با علم به تاریخ میشود به حال بد حکومت جمهوری اسلامی پی برد. سرکوب و ایجاد رعب و وحشت، نارضایتی های داخلی و اعتراضات اقشار مختلف مردم، فقر و بیکاری گسترده، از بین رفتن و انکار آزادی های مدنی و افزایش آمار زندانیان سیاسی و عقیدتی و صدور احکام سنگین و غیر قانونی، افزایش شدید فسادهای کلان مالی و اختلاس های نجومی، اوضاع آشفته و نا به سامان و خطرناک سیاست خارجی و بین المللی و در نتیجه تحریم های متوالی و کمرشکن، همه این ها در همه دوره ها هم نشانه ضعف و زوال حکومت و هم نشانه نبود پشتوانه چه در داخل و چه در خارج برای ادامه حیات آن بوده است.

اخیرا بازداشت های دسته جمعی فعالان مدنی و سیاسی در حوزه های حقوق کارگران، معلمان، زنان، دانشجویان و نویسندگان و… نگران کننده است، البته تنها حکومت است که می بایست نگران باشد! نگرانند و اعمالشان گویای ضعف و ناتوانی آن هاست که برای حفظ بقای خود چاره ای جز این نمی بینند، با ضعفی که از خود نشان می دهند و با این حجم از سرکوب ها تنها با مقاومت و ایستادگی نتیجه ای را که مدت هاست به دنبال آن هستیم در پی خواهد داشت.

در سده های پیشین نیز تعداد زیادی از فعالان سیاسی از احزاب و تشکل های گوناگون در زندان های مخوف حکومت های دیکتاتوری زمان به سر می بردند.  بسیاری کشته شدند و بسیاری از جان و مال و آینده خود گذشتند و با مقاومت در زندان تاثیرات عمیق و شگرف و باشکوهی در آینده کشور و مردم گذاشتند. کسانی که بی آنکه به دنبال نام و شهرت رسانه ای و بین المللی و کسب مقام و جایزه و پول باشند، جان در کف در مقابل غول دیکتاتور ایستادگی کردند، با فعالیت هایشان حتی در زندان و اتحاد های بی نظیرشان، مدعیان قدرت را به زانو در آوردند و درس های آموزنده ای برای ما به ارث گذاشتند. از لحاف دوز و کفاش و دست فروش که بسیاری از آنها حتی سواد خواندن و نوشتن نداشتند، تا روزنامه نگار و دکتر و مهندس و … با حضور فعال در مبارزات و تشکل ها، هزینه ها پرداختند که آوازه مقاومت هایشان در دنیا پیچید بی آنکه نامشان را کسی بداند.

همه میدانیم حکومتی که برای بقای خود دست و پا میزند خود را نیز زخمی میکند، انسان های بی گناه را قربانی اهداف خود خواهد کرد و حتی هر آنچه که مدعی مقدس بودنش بود زیر پا له خواهد کرد و به طرق مختلف قدرت نمایی خواهد کرد، اما همه ما این را نیز می دانیم‌ که هیچ چیز نمیتواند در مقابل قدرت مردم و عزم راسخ آنها ایستادگی کند و مردم کافی ست که بدانند و بخواهند و به هدف خود ایمان داشته باشند و کافی ست آگاهی و از خودگذشتگی را فراگیر کنند.

طی سال های اخیر عمال جمهوری اسلامی خواستند تا صدای فعالان را خاموش کنند، عده ای را کشتند، عده ای را چون ارژنگ داوودی ربودند و بسیاری را با انواع شکنجه های روانی خواستند که از میان بردارند.

همانطور که مرا نیز سعی می کنند علاوه بر زندان و با محرومیت از ابتدایی ترین حقوق یک زندانی، تبعید، پرونده سازی های آبکی، آزار و اذیت و تهدیدهای مکرر اعضای خانواده و دروغ و توطئه در زندان و نسبت دادن اعمال غیر اخلاقی و … ساکت کنند و صدایی را که در قلمم نهفته است خفه کنند اما من نیز چون سایر دوستانم وقتی می دانم که زندانیان سیاسی کشورم در دو سده اخیر چگونه در برابر این قبیل شوخی های احمقانه ایستادگی کردند از آنها درس خواهم آموخت تا به آنچه برایش در زندانم برسم.

هر چه اعمال فشارشان بیشتر، نابودی شان نزدیک تر!! همچون درد زایمان! هر چه درد بیشتر تولدی باشکوه و تمام شدن درد نزدیک تر!!

آتنا دائمی/ فعال حقوق بشر/ زندان اوین/ خرداد ۹۸”

 

مخالفت با اعزام به بیمارستان؛ وضعیت نامناسب آمنه ظاهری ساری در زندان سپیدار اهواز

آمنه ظاهری ساری، یکی از اعضای خانواده ای که در آبان‌ماه سال گذشته در اهواز بازداشت شده  علیرغم وضعیت نامناسب جسمی از اعزام به بیمارستان و دریافت خدمات درمانی مناسب محروم مانده است. وی در برخی نواحی بدن دچار تورم شدید شده و به گفته پزشک بهداری زندان باید به بیمارستان منتقل شود. این در حالی است که پیشتر قرار وثیقه نیز برای وی صادر شده است. آمنه ظاهری ساری در تاریخ ۱۶ آبان‌ماه ویک روز پس از پدر و برادرش بازداشت شده و علیرغم گذشت نزدیک به ۷ ماه کماکان در بند زنان زندان سپیدار اهواز و در بلاتکلیفی به سر می برد.

 

زن جوان به زندگی خود و فرزند ۶ ساله‌اش پایان داد

زن ۳۴ ساله به دلیل اختلاف با همسرش به زندگی خود و فرزند ۶ ساله‌اش پایان داد. این واقعه بامداد چهارشنبه و با خودکشی و سقوط این مادر و فرزند از پشت بام یک ساختمان چهار طبقه در تهران رخ داده است.

کودک آزاری؛ دختر ۳ ساله در پی ضرب و شتم به بیمارستان منتقل شد

خبرگزاری هرانا – یک دختربچه ۳ ساله در شهرستان مرند در پی ضرب و شتم توسط پدر خود به شدت آسیب دیده و به بیمارستان منتقل شده است.

 

چهل سال قتل زنجیره ایی زنان در ایران!

این که امروز پنج گلوله در سینه همسرش خالی کرده است، محمد علی نجفی، اصلاح طلب شناخته شده، عضو سابق شورای شهر تهران، وزیر سابق علوم و تحقیقات و فناوری، وزیر آموزش و پرورش و معاون سابق حسن روحانی است.

پسر ۱۳ ساله میترا استاد گفته است نجفی «دست بزن داشت و مدام مادرم را کتک می‌زد». از قضا در جریان کتک کاری، دست خود او را نیز شکسته بود. محمد علی نجفی خودش را به پلیس معرفی کرده است!

لابد عین خیالش هم نیست. مثل پورشه سوار اصفهانی، یقینن اصلاح طلبها و دوستانش در اطلاعات سپاه جمع میشوند مانند آب خوردن، دیه این زن را میدهند! از اختلاسهایی که کرده و میکنند.

اما این کیس برای هزارمین بار ثابت میکند که یک مشت قاتل، یک مشت ضد زن مسلمان، یک مشت دزد و اختلاسگر بر این مملکت حکومت میکنند.  وزیرش دزد است. آیت الله هایش از دم جنایتکار، نماینده فاسدش، چهار تا زن عقدی و یک لشکر صیغه ایی دارد. امام جمعه و نماینده معراب و منبرش پدوفیل و بیمار جنسی است . اینها همه از دم ، لشکر همان رهبران لایقی هستند که جناب ترامپ قولش را به جهانیان داده است.

همانها که قرار است کشور ایران را بزرگ کنند. بزرگ و بزرگتر!

میترا استاد فقط یک زن از میان صدها هزار زنی است که قربانی خشونت خانگی اند. عامل این خشونت حکومت اسلامی است. علتش بیحقوقی قانونی زن میباشد. در کشورهایی که مردمش در جنگ ویتنام یا در جنگ با نازیها قربانی دادند، گورستانهایی وجود دارد که کیلومترها وسعت دارد. فردای روزی که عمارت خامنه ای به زیر کشیده شود، مردم دنیا خواهند دید که در ایران به وسعت کل این مملکت، دهها برابر گورستانهای قربانیان ویتنام و نازیها، گورستان زنانی را داریم که کنج خانه و در رختخوابها و آشپزخانه ها قتل عام شدند. گورستان زنان قربانی اسلام! ما چهل سال است بوسیله اسلام و حکومت آیت الله ها در این مملکت، قتل زنجیره ایی میشویم. از پونز چسباندن برای حجاب شروع کردند. الان موج این جنایت، به اتاق خوابهای خودشان هم رسیده است.

تهیه و تنظیم: عزیزه لطفی

ایسکرا ۹۹۰

 

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی