از گوشه و کنار
۱۱ جولاى روز جهانى علیه سنگسار است! یک دقیقه سکوت در ساعت ۱۱ صبح ۱۱ جولاى به یاد قربانیان سنگسار در همه جا!
پنجشنبه, ۲۰ام تیر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

۱۱ جولاى روز جهانى علیه سنگسار است!

یک دقیقه سکوت در ساعت ۱۱ صبح ۱۱ جولاى به یاد قربانیان سنگسار در همه جا!

۱۱ ژوئیه ۲۰۰۱، تهران زندان اوین
مریم ایوبى براى آخرین بار آسمان مه گرفته تهران را در زندان اوین نگاه میکند و از ترس بیهوش میشود. به او چند لحظه قبل گفته اند که غسل کند و آماده سنگسار شدن باشد. مریم چند سالى بود که در زندان اوین بود و با کابوس سنگسار شدن دست و پنجه نرم میکرد. با یکى از هم سلولهاى مریم ایوبى که بعدها به آلمان پناهنده شد٬ گفتگو کردم و او برایم گفت که مریم مهربان و ساده و آرام بود. او را دستگیر کردند و در روزنامه هاى آنزمان نوشتند که همسرش را با همدستى یک مرد به قتل رسانده و با این مرد رابطه جنسى خارج از ازدواج داشته است. همسر مریم از مقامات حکومت اسلامى بود!
مریم کارمند شرکت نفت بود و به اتهام رابطه جنسى خارج از ازدواج که امرى کاملا خصوصى است٬ باید سنگسار میشد.

وقتى یک زن دست روى همسرش بلند کند٬ وقتى یک زن از حقش دفاع کند٬ وقتى یک زن حجابش را رعایت نکند و در مقابل سیستم و قوانین اسلامى بایستد٬ به اشد مجازات محکوم میشود. اینجا حکومت اسلامى ایران است!

مریم به دلیل رابطه جنسى خارج از ازدواج٬ به اتهام “خیانت” به همسرش به اشد مجازات محکوم شد٬ براى زهر چشم گرفتن از زنان و کل جامعه او را ۱۱ ژوئیه ۲۰۰۱ در حالیکه از ترس بیهوش شده بود٬ با برانکارد به محل اجراى مراسم سنگسار آورده و برادران پاسدار با پرتاب سنگ او را زجر کش کردند. مردى که متهم به قتل همسر مریم بود٬ اعدام شد.

این واقعه در دوره حاکمیت ” قهرمان” اصلاح طلبی خاتمى جلاد اتفاق افتاد. در همان سال ۲۰۰۱ ما کمیته بین المللى علیه سنگسار را بنیان گذاشتیم و با کمپین نجات مریم ایوبى٬ این کمیته متولد شد. کمیته اى که با درد و خون متولد شد. از سراسر دنیا به حکم جنایتکارانه سنگسار مریم٬ مادر دو کودک ۶ و ۸ ساله ٬ مادر دو پسر زیبا و کوچک٬ اعتراضات زیادى شد. در یک دانشگاه در ترکیه ٣۰۰ دانشجو یک نامه اعتراضى براى خاتمى و شرکا فرستادند و معاون پارلمان آلمان خانم بله س٬ نامه اعتراضى شدیداللحنى براى سران حکومت اسلامى فرستاد و اجراى حکم یکبار به تعویق افتاد. یک روز سرد پائیزى٬ در محل کارم در شهر کلن آلمان٬ تلفنم به صدا در آمد و از آنسوى خط٬ زنی گفت: از دفتر آقاى خاتمى با شما تماس میگیرم.. از من سوال کرد: خانم مینا احدى هستید؟ … بله بفرمائید… و صداى زن جوان از آنسوى خط عصبى تر شده و به من گفت: خانم شما وکیل زنان ایران هستید؟ زیاد متوجه نشدم منظورش چیست٬ پرسیدم منظورتان چیه؟ منظورم اینه که وکیل مریم ایوبى هستید که در دنیا سر و صدا میکنید به شما چه که در ایران سنگسار هست٬ ما خودمان میخواهیم سنگسار باشد. پاسخش را میدهم. بله من وکیل زنان ایران هستم٬ بویژه وکیل زنان محکوم به سنگسار٬ من نمیخواهم بگذارم زن را تاسینه در خاک فرو کرده و بیشرمانه سنگسار کنید این جنایت است. به شما چه که کسى رابطه خارج از ازدواج دارد یانه.

میگوید: فکر نکنید که من بیسوادم. من در آلمان هم بوده ام و میدانم در اروپا چه خبر است. من متاهلم ولى خودم میخواهم اگر به همسرم خیانت کردم، مجازات شوم… پاسخ میدهم شما هر کارى میخواهید با خودتان بکنید مختارید ولى اجازه ندارید مردم را شکنجه و آزار دهید و این سادیسم را قانون اعلام کنید. به رهبرتان و به خاتمى و به همه اطرافیان بگویید ما نمیگذاریم این وحشیگرى را ادامه دهید.. . گوشى را میگذارم …

ساعت چهار بعد از ظهر روز ۱۱ ژوئیه در لندن هستم٬ در منزل یکى ازدوستانم در آشپزخانه نشسته و کافه میخوریم خبر را از رادیو اسرائیل مى شنوم. امروز صبح یک زن به اسم مریم ایوبى در زندان اوین سنگسار شد… با صداى بلند میگویم . چطور ممکنست ؟؟؟.. یاد قیافه رهبران اکثریت و حزب توده و اصلاح طلبان و برخى فعالین سیاسى در خارج از کشور مى افتم که براى خاتمى سینه چاک میکردند و در مقابل سفارتخانه هاى رژیم براى راى دادن به او صف کشیده بودند. و امروز یاد همان چهر ه ها میافتم که این بار به روحانى لبیک گفته و بعد از یکسال حکومت روحانى و دیدن حداقل ۷۰۰ اعدام، سکوت پیشه کرده و علیه جنبش عدالت خواهانه مردم ایران زهر مى ریزند!

چگونه ۱۱ سپتامبر روز جهانى علیه سنگسار شد!
برلین- کنفرانس علیه سنگسار ۱۰ دسامبر ۲۰۰۲
به دعوت بنیاد هاینریش بل٬ در برلین در کنفرانسى علیه سنگسار شرکت میکنم. نمایندگان عفو بین الملل٬ سازمان جهانى علیه شکنجه٬ سازمان تره ده فام و نهادهاى دیگرى در آنجا حضور دارند. بحث روز جهانى علیه سنگسار در آنجا مطرح میشود. چه روزى باید روز جهانى علیه سنگسار باشد. روز نجات آمنه لاوال از سنگسار در نیجریه٬ روز سنگسار یک زن در افغانستان٬ روز اعلام حکومت اسلامى در ایران و… اینها پیشنهادهایى است که مطرح است.

پیشنهاد من روزى است که معطوف به ایران باشد چرا که بیشترین سنگسارها در این دوره در ایران انجام شده٬ و بسیار مهم است روزى را انتخاب کنیم که یک زن سنگسار شده باشد چرا که این طورى عمق وحشیگرى و بربریتى را نشان میدهیم که متاسفانه تعداد زیادى را قربانى کرده است. من پیشنهاد ۱۱ ژوئیه روز سنگسار شدن مریم ایوبى در ایران و در دوره اصلاح طلبان یعنى ریاست جمهورى خاتمى را میدهم. و این روز تصویب میشود. امید ما اینست که در سالهاى آینده و در آینده دور٬ همواره در این روز کارخانه ها یک دقیقه از حرکت بیایستند و ساعتها یک دقیقه تیک تیک نکنند و همه مردم دنیا یک دقیقه به یاد قربانیان سنگسار سکوت کنند و یاد این عزیزان را که هیچ جرمى نداشته اند٬ جز اتهام رابطه جنسى خارج از ازدواج که امرى است کاملا شخصى چنین بیرحمانه به قتل رسیده اند.

کمیته بین المللى علیه سنگسار از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ بارها علیه سنگسار در ایران و در دنیا کمپین هاى مهم و موفق سازمان داد. نجات جان آمنه لاوال و صفیه حسینى از سنگسار در نیجریه، نجات جان آبوکا از سنگسار در سودان و یا زعفران بى بى در پاکستان و نجات کبرى نجار و یا شمامه و تعداد زیادى در ایران از جمله نتیجه فعالیت هاى شبانه روزى ما در کمیته علیه سنگسار بود.

کمپین نجات سکینه محمدى آشتیانى در سال ۲۰۱۰ یک تیر خلاص به سنگسار بود.

سال ۲۰۱۰ در تاریخ دنیا سال مبارزه میلیونها نفر در دنیا علیه سنگسار بود. اگر مردم در امریکا، اسرائیل، انگلیس، ژاپن و آلمان و عربستان سعودى و کانادا، از سنگسار منزجر بودند، کمیته علیه سنگسار پلاتفرمى به این مردم ارائه داد و امکانى ایجاد کرد که همه باهم بلند شده و نقطه پایانى بر این وحشیگرى قرون وسطایى بگذارند.

کمپین نجات سکینه محمدى آشتیانى یکى از موفقترین کمپین ها در تاریخ بشرى براى نجات جان یک انسان بود. در این کمپین، همه درگیر شدند، زنان و مردان، سیاستمداران و فعالین مدافع حقوق انسانى، هنرپیشه ها و هالیود و همه و همه. امروز دیگر عکس سکینه محمدى آشتیانى سمبل اعتراض به سنگسار است. و جمهورى اسلامیا یران مجبور شد بعد از این کمپین حتى بحث حذف قانون سنگسار را آغاز کند و در عمل جرات نکند که سنگسار کند.

۱۱ جولاى ۲۰۱۱ یک فراخوان موفق در روز جهانی علیه سنگسار
نهاد ایران سولیدارتى٬ قانون برابر براى همه و کمیته بین المللى علیه سنگسار بعد از کمپین نجات سکینه محمدى آشتیانى که دنیا را علیه سنگسار به صف کرد، در ۱۱ جولاى ۲۰۱۱ فراخوان داده و از دنیا دعوت کردیم به سنگسارها اعتراض کنند..

یک روز بعد از انتشار علنی این فراخوان ریچارد داوکینز در سایت خود از این فراخوان دفاع کرد و گفت : مریم نمازى یکى از فراخوان دهندگان این حرکت جهانى است . مریم یک زن فوق العاده و یک چهره مهم دفاع از حقوق زنان تحت ستم در کشورهاى اسلام زده است.

فراخوان ما دو روز بعد در واشنگتن پست چاپ شد. و بتدریج موجى از حمایت و همبستگى به این فراخوان جلب شد.

در شهرهاى پاریس٬ لندن٬ فرانکفورت٬ کلن٬ ونکور٬برلین٬ اوتاوا٬ مالمو٬ واشنگتن و.. میتینگهایى برپا شد. در شهر سقز هزار عدد اطلاعیه روز جهانى علیه سنگسار پخش شد.

دولت انگلیس اعلام کرد که خلیل اللهى دادستان سکینه محمدى آشتیانى در لیست تحریم شدگان از سوى دولت انگلیس است. مالک اژدر شریفى دادستان استان آذربایجان شرقى با عجله و دستپاچه گفت. سکینه مرخصی رفته و در مراسم عزادارى مادرش شرکت کرده و حالش خوب است و از امکانات خوبى در زندان برخورد دار است… یکبار دیگر توجه ها به سکینه و سنگسارها و به جنایات حکومت اسلامى ایران جلب شد. یکباردیگر موجى از همبستگى نثار سکینه و موجى از نفرت نثار سران حکومت اسلامى شد.

پیامهاى همبستگى از جمله از روسل بلاکفورد نویسنده و فیلسوف٬ هارتموت کراوس مارکسیست آلمانى٬ آن بروسل نماینده پارلمان اروپا٬ سونیا اگریکس رئیس جامعه بین المللى آتیست ها که نمایندگى ۱۰۰ سازمان آتئیست در چهل کشور جهان را میکند٬ از پروفسور” اودو شوکلنکس” از اونتاریو استاد کرسى پژوهشی فلسفه٬ هل مرت بریسک نویسنده٬ سازمان بزرگ ابتکار فمینیستى اروپا٬ اشتفن لاو از موسسه سلطنتى فلسفه٬ جرج برد هیت معاون انجمن همجنسگرایان اومانیست انگلیس٬ مهوش علاسوندى مادر محمد و عبدالله فتحى٬ سیروس نورسته کارگردان فیلم سنگسار ثریا میم٬ آنتونى توماس کارگردان فیلم براى ندا٬ نهاد آتیستها و اومانیستها از امریکا٬ فرد ادواردمدیر ملی در نهاد ائتلاف بین المللی خردمندان٬ مگ هیکسن فعال مدافع حقوق بشر٬ اوپلیا بنسون سردبیر نشریه اومانیستها و تعداد دیگرى از شخصیت هاى سرشناس بین المللى بود.

استقبال از این روز بسیار زیاد بود چرا که از یکسال قبل توجه ها در دنیا به سوى ایران و سکینه محمدى آشتیانى و سنگسار جلب شده است. عکس سکینه امروز در دنیا نماد اعتراض به سنگسار است و در دفاع از سکینه میلیونها نفر طومار اعتراضى امضا کرده و در صدها شهر اعتراض و تظاهرات سازمان یافته است.

بر شانه هاى کمپین گسترده و موفق امسال در اعتراض به حکم سنگسار سکینه محمدى آشتیانی٬ سال ۲۰۱۱ روز جهانى علیه سنگسار را با شکوه تر از همیشه برگزار کردیم. باید بکوشیم این روز را در همه جا تثبیت بکنیم. آیندگان باید بدانند که ما متحدانه به پا خاسته و نقطه پایانى به این وحشیگرى و بربریت اسلامى گذاشتیم. روز جهانى علیه سنگسار سمبل اعتراض ما به این جنایت بیشرمانه بود..
سنگسار وحشیانه و قرون وسطایى است. سنگسار یک وسیله مهم در دست جنبش اسلامى براى ساکت کردن و ترساندن زنان است. هر جا که جنبش اسلامى پا میگذارد براى اعمال حکومت بر مردم با حمله به زنان شروع میکند و حجاب و سنگسار دو وسیله مهم این جنبش در سرکوب زنان است.

امسال و این روزها خبر از تهدید زنان توسط باند تروریستى “داعش” است که اعلام کرده اگر زنان در موصل بدون محرم بیرون از خانه روند، سنگسار خواهند شد. این اوج زن ستیزى و جنایتکارى جنبش اسلامى است.

امسال ۱۱ جولاى روز جمعه ، باید در هر جایى که امکانش را داریم علیه سنگسار شعار نویسى کرده و خبر وجود روز جهانى علیه سنگسار را در همه جا پخش کنیم. امسال باید به یاد هزاران زن و مرد که بدست تروریستهاى اسلامى سنگسار شدند، یک دقیقه سکوت کرد و اعلام کرد که دیگر نمیگذاریم سنگسار کنید! *

مینا احدى

مندرج در نشریه زن آزاد، شماره ۵٠
http://www.fitnah.org/fitnah_farsi_page.html

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com