از گوشه و کنار
تازه ترین اخبار عراق: ادامه تظاهرات در بغداد و دو شهر دیوانیه و ناصریه .دفاتر دو حزب آتش زده شدند. افزایش شمار تلفات
شنبه, ۱۳ام مهر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

*العربیه:روز شنبه در پنجمین روز اعتراضات ۱۴ کشته و ده‌ها زخمی در بغداد. پلیس و منابع پزشکی عراق روز شنبه ۵ اکتبر از کشته شدن ۱۴ تن دیگر در جریان درگیری‌های تازه میان تظاهر کنندگان معترض و نیروهای امنیتی در بغداد خبر دادند.طبق آخرین آمار منابع پزشکی عراقی در بغداد بیش از ۳۹ نفر نیز تاکنون زخمی شدند.به گزارش خبرگزاری فرانسه، بعد از ظهر شنبه تظاهرات در مرکز شهر بغداد پایتخت عراق بار دیگر از سر گرفته شد.طبق این گزارش صدای شلیک گلوله به سوی تظاهر کنندگانی که در اطراف وزارت نفت عراق و خیابانی کهمیدان التحریر منتهی می‌شود،شنیده شد. تظاهر کنندگان در این مناطق تجمع کرده بودند تا به سوی میدان التحریر حرکت کنند.خبرنگار «العربیه» در بغداد گفت تعداد زیادی از معترضین در نزدیکی «مول النخیل» و خیابان فلسطین در بغداد دست به تظاهرات زدند این در حالی است که نیروهای امنیتی عراق برای متفرق کردن تظاهر کنندگان اقدام به شلیک گاز اشک آور کردند.

خبرنگار العربیه تعدادی تظاهر کنندگانی که با نیروهای پلیس درگیر شدند را بیش از ۵۰۰ نفر تخمین زد.در همین حال تظاهرکنندگان معترض عراقی در سهر ناصریئ در جنوب این کشور، دفاتر و مراکز برخی احزاب وابسته به ایران را به آتش کشیدند.

* تظاهرات در دو شهردیوانیه و ناصریه عراق؛ دفاتر دو حزب آتش زده شدند. مقام‌های عراقی و یک عضو کمیسیون نیمه رسمی حقوق بشر خبر دادند که هزاران معترض بار دیگر به خیابان‌های دو شهر جنوبی این کشور ریختند و دفاتر احزاب سیاسی را آتش زدند.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مقام امنیتی عراق و یک عضو کمیسیون حقوق بشر می‌گویند که معترضان عصر شنبه ۱۳ مهرماه دفاتر دو حزب سیاسی را در شهر ناصریه به آتش کشیدند.مقام‌های عراقی گفته‌اند که نیروهای امنیتی به سوی معترضان آتش گشودند ولی هنوز گزارشی از تعداد تلفات احتمالی مخابره نشده است. تظاهرات ناصریه «گسترده» توصیف شده.در شهر دیوانیه نیز معترضان به طرف اماکن دولتی دست به راهپیمایی زدند. گزارشی دال بر بروز خشونت در این شهر منتشر نشده است.

*تظاهراتهای ضد حکومتی در عراق تا روز شنبه ۱۳ مهر:حدود١٠٠ کشته و ۴۰۰۰ زخمی به جا گذاشته است

*گزارش‌ها از عراق حاکی است که تعداد قربانیان اعتراضات چند روز گذشته به حدود صد نفر رسیده است.

*خبرگزاری فرانسه روز شنبه به نقل از کمیسیون حقوق بشر مجلس عراق آمار این قربانیان را ۹۳ نفر اعلام کرد.با این حال این خبرگزاری اضافه کرد که مشخص نیست که این‌ آمار تا روز جمعه را دربرمی‌گیرد یا روز شنبه نیز افرادی جان خود را از دست داده‌اند.رسانه های عراقی آمار زخمی ها را حدود ۴۰۰۰ هزار نفر اعلام کرده اند

*۶۵ کشته بیش از ۲۰۰۰ زخمی. روز جمعه در بغداد ۱۹۰ نفر زخمی شد ه اند

شمار کشته شدگان اعتراضات ضد حکومتی درعراق به ۶۵ نفر رسید. تنها روز جمعه ۱۹۰ نفر در جریان حملات وحشیانه نیروهای سرکوبگر دولتی در بغداد زخمی شدند.

علیرغم اعلام حکومت نظامی در ۷ استان و چندین شهر این کشور، اعترضات مردم علیه دولت فاسد و سرکوبگر عراق روز جمعه نیز ادامه داشت. دولت اینترنت را در این مناطق کرده، دار و دسته های تروریست حشد الشعبی را وارد بغداد، بصره کربلا و نجف و چندین شهر دیگر برای سرکوب اعتراضات کرده است. اعتراضات مردم علیه فقر، بیکاری شروع و در تظاهراتهای دیروز و امروز مرم خواستار سرنگونی حکومت فاسد شده اند.

تازه ترین اخبارو گزارشات در این زمینه

*تلویزیون یورونیور:شمار کشته شدگان ناآرامی‌های عراق به ۶۵ نفر رسید و تنها در روز جمعه ۱۹۰ نفر نیز در درگیری‌های بغداد زخمی شدند.صدای تیراندازی شامگاه جمعه همچنان در بغداد شنیده می‌شود. بنا بر گزارش‌ها، تک تیراندازها در پشت بام‌های پایتخت مستقر شده‌اند و معترضان را حتی بصورت انفرادی در خیابان‌ها نشانه می‌گیرند. دست‌کم سه نفر نیز در شهر دیوانیه در جنوب عراق، در جریان یورش معترضان به ساختمان‌های دولتی کشته شدند.

*در طول چهار روز گذشته در اعترضات بیش از ۲۰۰۰ هزار نفر زخمی و ۶۵ نفر کشته شده اند.

* شمار کشته شدگان ناآرامی‌های عراق به ۶۵ نفر رسید و تنها در روز جمعه ۱۹۰ نفر نیز در درگیری‌های بغداد زخمی شدند.
علیرغم اعلام حکومت نظامی در ۷ استان و چندین شهر این کشور، اعترضات مردم علیه دولت فاسد و سرکوبگر عراق روز جمعه نیز ادامه داشت. دولت اینترنت را در این مناطق کرده، دار و دسته های تروریست حشد الشعبی را وارد بغداد، بصره کربلا و نجف و چندین شهر دیگر برای سرکوب اعتراضات کرده است. اعتراضات مردم علیه فقر، بیکاری شروع و در تظاهراتهای دیروز و امروز مرم خواستار سرنگونی حکومت فاسد شده اند.
تازه ترین اخبارو گزارشات در این زمینه*در طول چهار روز گذشته اعترضات بیش از ۲۰۰۰ هزار نفر زخمی و ۶۵ نفر کشته شده اند

* سازمان مل بعداز گذشت سه روز سکوت خشونت دولتی در عراق علیه معترضان را محکوم کردند.

*خبرگزاری آسوشیدپرس شامگاه جمعه شمار کشته‌شدگان ناآرامی‌های چند روز اخیر در عراق را ۵۳ تن اعلام کرد.گزارش‌هایی نیز از شلیک گاز اشک‌آور و وقوع درگیری‌ در مناطق مرکزی بغداد منتشر شده است.

*خبرگزاری رویترزبعد از ظهر روز جمعه، ۱۲ مهرماه، به نقل از منابع بیمارستانی و پلیس خبر داد که آمار قربانیان در پی اعتراضات چند روز اخیردر عراق به ۴۴ تن رسیده است.عمده این افراد در یک روز اخیر جان خود را از دست داده‌اند.

*رسانه های عراقی در تازه ترین خبر ها از اعتراضات این کشور میگویند تا قبل از ظهر جمعه ۳۵ نفر کشته و بیش از ۱۰۰۰ هزار نفر در جریان حملات نیروهای حکومتی و حشدالشعبی به مردم زخمی شده اند.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق بامداد جمعه ۱۲ مهر در یک برنامه تلویزیونی “ضمن دعوت مردم به آرامش وعده داد که دولت او مطالبات مشروع” معترضان را پیگیری خواهد کرد. به گزارش رویترز وی تاکید کرده است که دولت او «راه حلی جادویی» برای مشکلات و معضلات ساختاری موجود در عراق ندارد. ولی او وعده داد دولت عراق تلاش خواهد کرد تا با ارائه لایحه‌ای به پارلمان به خانواده‌های بی بضاعت مستمری و حقوق پرداخت شود.
به گزارش رویترز، عادل‌ عبدالمهدی تاکید کرده است که دولت او «راه حلی جادویی» برای مشکلات و معضلات ساختاری موجود در عراق ندارد. ولی او وعده داد دولت عراق تلاش خواهد کرد تا با ارائه لایحه‌ای به پارلمان به خانواده‌های بی بضاعت مستمری و حقوق پرداخت شود.روزنه

اخبار روزهای قبل

از اینجا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com