از گوشه و کنار
اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان
چهارشنبه, ۶ام فروردین, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

۶ فروردین ۹۹۲۵ مارس ۲۰۲۰

تهیه و تنظیم، عزیزه لطفی

تداوم گردش چرخ ماشین سرکوب حکومت؛ تایید سی سال حبس برای فرشته دیدنی

 مطابق آخرین اخبار منتشر شده، دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی حکم ۳۰ سال حبس را برای فرشته دیدنی از فعالین علیه حجاب اجباری تایید کرد. این حکم که گفته می شود شش سال از آن لازم الاجرا است مطابق انتظار بنا به پرونده سازی های فراوان و به اتهامات واهی برای این فعال جنبش زنان صادر شده است.

جمهوری اسلامی که بقای کوتاه مدت خود را هم در گرو سرکوب و آزار و شکنجه فعالین سیاسی و اجتماعی می بیند، حتی در این شرایط حساس و خطرناک زندانها هم که ابتلا به بیماری کرونا به دغدغه اصلی زندانیان و خانواده هایشان بدل شده است، دست از صدور احکام حبس برای فعالین برنمی دارد.

صدور چنین احکام سنگین حبس برای فعالینی که هیچگونه جرمی مرتکب نشده اند، نه تنها به شدت محکوم است بلکه نشانه ای است از وحشت تمام عیار حکومت از عروج جنبش های اجتماعی زنان، کارگران، دانشجویان و غیره برای سرنگونی کلیت ساختار حکومتی اش.

همه زندانیان سیاسی باید فورا و بی قیدوشرط آزاد شوند.

آنیشا اسدالهی: کرونا یک ویروس کشنده‌ ساده نبود.

کرونا یادآور تاریخی اصیل، اما از یاد رفته است. یادآور تاریخِ فراموش‌شده‌ بدن‌های مرتبط و متصل به هم، یادآور تاریخ اجتماع‌ها در حیات بشر کرونا ویروس رسوا‌کننده‌ جعل تاریخیِ فردگرایی محض در عصر زوال کنونی است.

ویروس برملا کننده‌ لاف تاریخی “پدیده دولت برای خیر عمومی”. ویروسی که علیه تعریف استاندارد شده از بدن‌‌ها، به عنوان سیستم ‌های بیولوژیک مجزا از هم، طغیان کرد و تعریف بدنی چند میلیونی را به ما یادآور شد.

کرونا ویروس تصویرگر پیوند‌های ناگسستنی انسان‌ها با هم و با محیط زیست است.

ویروسی که همه ما هموطنیم و باید هر جور شده تو خونه بمونیم، هورا هورا را نبش قبر کرد و بلند فریاد زد نه جانم. مشکل ۷ میلیون کارگر، نیم‌میلیون کودک کار، صدها هزار زندانی و سرباز در پادگان‌ها ، ۱۹ میلیون حاشیه‌نشین و … چیزی نیست که با درخانه میمانیم شما حل شود و من همچنان مهمان خودخوانده‌یتان باقی خواهم ماند

کرونا ویروس کوبیدن بر طبل خالی در خانه میمانیم با جیب عالی بله، کرونا تلنگری تاریخی به ما بود که فراموش کرده بودیم تضادهای طبقاتی و وضعیت معیشتی و اقتصادی افراد چیزی جدا از زیست‌شان نیست، که به دوران رابینسون کروزوئه برگردد و با ماندن در خانه‌ های جزیره ای از بین برود یا مثل همیشه پنهان بماند، نه!

کرونا به ما یادآوری کرد که اگر صندلیِ نه چندان گرم و نرمتان با اعلام ناگهانی سه برابر‌شدن قیمت بنزین تکان زیادی نخورد، اینبار قرار است تمام پایه‌های پوسیده‌اش بشکند.

کرونا، ضرورت مقاومت و همبستگی همگانی را برایمان با صدایی بلند تکرار کرد و پیوند ناگسستنی‌ ما را با تجربه‌ مقاومت آبان۹۸ محکم‌تر کرد.

اگر آبان۹۸ را تنها در اعداد و از دست دادن جان‌هایی گران بها جستوجو کنیم که از ما ربودند نمی‌توانیم دربرابر قربانیان سیل‌ و زلزله سال‌های اخیر، کشته شدن بی سر و صدای روزانه کارگران در حوادث کار و
جنایت تاریخی سقوط هواپیما مسافربری در حادثه ناگوار دی ماه و هزارن فاجعه قبل‌تر سکوت کنیم چرا که همگی از جنایت‌هایی تاریخی و از عاملین جنایت‌کار یکسانی سخن می‌گویند.

جان جان است و قاتل هم همان قاتل؛ گاهی با گلوله گاهی با قانون و مقررات گاهی با دزدی و چپاول و گاهی هم با موشک. گاهی در یک چشم بهم‌ زدن گاهی به درازای عمر.

اما اگر از مقاومت بگوییم، آبان۹۸ نقطه عطفی تاریخی و بی بدیل ساخت که دیگر در آن فقط با اعداد که با چهره ها و جان‌هایی آزاده روبرو هستیم. آزادگانی که شاهدان صرف تاریخ باقی نماندند، بلکه تاریخ مقاومت را بار دیگر از زیر خاکسترهایش بیرون کشیدند. کرونا یاداور تاریخ این مقاومت‌هاست ؛ مقاومت به عنوان تنها راه حل نهایی.

کرونا به یادمان آورد که این اولین و آخرین کرونای تاریخ نبود و نخواهد بود و بار دیگر به شکلی دیگر با موج‌هایی بلندتر و نزدیکتر به هم، با اعداد و ارقامی سهمناک‌تر باز می‌گردد.

کرونا به ما آموخت تنها راه ممکن، راهی است که مقاومت‌ آبان‌ها در تاریخ به ما آموخته‌اند.

 برگرفته از صفحه اینستاگرام آنیشا اسدالهی

اعزام سمانه نوروزمرادی, زندانی سیاسی به مرخصی

چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸، سمانه نوروزمرادی، فعال سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۳ سال و ۹ ماهه خود می باشد. اعطای مرخصی به این زندانی سیاسی به دلیل شیوع ویروس کرونا صورت گرفته است. وی پس از تودیع قرار وثیقه به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی از بیماری لوپوس مفصلی و همچنین سرطان سینه رنج می برد و در طی مدت حبس در زندان از دسترسی به خدمات پزشکی جهت درمان قطعی این ۲ بیماری محروم بوده است.

اعطای این مرخصی به سمانه نوروزمرادی، در راستای شیوع ویروس کرونا در کشور بوده است. عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد.

ایسکرا ۱۰۳۳

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی