از گوشه و کنار
۱۱ جولای روز جهانی علیه سنگسار گفتگو با مینا احدی
شنبه, ۲۱ام تیر, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

انترناسیونال: فردا روز شنبه یازدهم جولای روز جهانی علیه سنگسار است، شما به عنوان مسئول کمیته بین المللی علیه سنگسار روز ۱۱ جولای را به این عنوان برگزیدید، چرا؟
مینا احدی:یازده جولای روز سنگسار شدن مریم ایوبی در ایران است. مادر دو کودک که به اتهام رابطه جنسی خارج از ازدواج سنگسار شد. اینکه در دنیا یک روز را بعنوان روز جهانی علیه سنگسار اعلام کنیم، خود یک واقعه سیاسی مهم است. چرا که متاسفانه نهادهای بین المللی و سازمان ملل و دولتهای غربی و همه دولتها در دنیا هنوز هم اهمیت و جایگاه سنگسار در سرکوب و پس راندن زنان و جامعه را نفهمیده و این وحشیگری را بعنوان فرهنگ و عقاید مردم و یا در بهترین حالت عقاید افراطی یک عده به دنیا میفروشند. در حالیکه سنگسار با قدرت گرفتن جنبش اسلامی در بسیاری از کشورها پراتیک شد و گرنه همین مردم در ایران و یا در افغانستان با همان فرهنگ موجود خود صد سال پیش کسی را سنگسار نمیکردند. پس مبارزه با این سیاست و وحشیگری اسلامی، خود یک راه دراز بود که در عین حال باید پاسخ همین طرفداران نسبیت فرهنگی و پست مدرنیست را هم میدادیم. بهر حال ما علیه سنگسار مبارزه کردیم و برای اعلام یک روز بعنوان روز جهانی علیه سنگسار هم فعالیت کردیم. هنوز سازمان ملل این روز را به رسمیت نشناخته، ولی بسیاری از سازمانهای مدافع حقوق انسان و شخصیتهای جهانی اینرا پذیرفته اند. روزی برای ادای احترام به سنگسار شدگان در همه جا و روزی برای ابراز نفرت از سنگسار در هر جایی که اتفاق می افتد.
انترناسیونال:یکی از عظیم ترین تلاش های جهانی برای نجات یک زن از خطر سنگسار، کمپین نجات برای آزادی سکینه محمدی آشتیانی بود که به ابتکار و تلاش شبانه روزی شما رقم خورد، باید روزی در این باره کتاب ها نوشت و فیلم سازان، کل این تصویر بغایت وحشیانه و بربریت نظام و حکومت اسلامی، همچنین تلاش های هرکولی شما و یارانتان در این پروسه دردناک را به تصویر کشند. کل این داستان چگونه بود و از کجا آغاز شد؟
مینا احدی:ما یک جریان و حزب سیاسی هستیم که از روز اول در مورد مشقاتی که حکومت اسلامی بر مردم تحمیل کرد، در همه عرصه ها حرف داشتیم و مبارزه میکردیم. کمیته بین المللی علیه سنگسار در سال ٢٠٠١ تاسیس شد و قبل از آن هم ما در هر مورد اعلام حکم سنگسار در ایران بر علیه هر کس، زن یا مرد و یا همجنسگرایان همواره اعتراض میکردیم و کمپین سازمان میدادیم. شماره تلفن من در زندانهای حکومت اسلامی دست به دست میگشت، و هر کس محکوم به اعدام و یا سنگسار میشد کسی بود که در گوشش زمزمه کند، اگر میخواهی نجات پیدا کنی با اینها تماس بگیر. و سجاد فرزند سکینه محمدی آشتیانی این شماره را پیدا کرده بود و بمن زنگ زد و گفت باید کمک کنید مادرم را سنگسار نکنند. این یک واقعه تکان دهنده است که فرزند یک نفر برای نجات مادرش از سنگسار مبارزه کند در همین مورد باید فیلم ساخت، در مورد پسر جوانی که واقعا از جان مایه گذاشت و در نهایت مادرش را نجات داد. بهر حال کمپین با قول دادن من به او که هر کاری که بتوانیم بکنیم، انجام میدهیم و با نامه سجاد و خواهرش سعیده آغاز شد و یک واقعه جهانی شد. همه در سراسر دنیا فکر میکنم اسم سکینه محمدی آشتیانی را شنیدند و عکس او یکی از معروف ترین عکسهادر دنیا شد. صدها و صدها شخصیت بین المللی از او دفاع کردند، دولتها تحت تاثیر این فضا وارد شدند و حکومت اسلامی زیر فشار خرد کننده ای قرار گرفت و بالاخره زانو زد.
انترناسیونال:آیا حقیقت دارد که صدا و سیما فیلمی در رابطه با فعالیت ها و زندگی شما به عنوان تروریست تولید کرده و در چند نوبت اقدام به پخش آن کرده است؟
مینا احدی:حکومت اسلامی در طول این کمپین هر آنچه در چنته داشت بکار برد، تا بتواند دوباره زنان و مردان را سنگسار کند. یکبار سکینه را بردند تلویزیون تا علیه خودش و من حرف بزند، یکبار دو خبرنگار آلمانی را که جرمشان این بود که میخواستند با سجاد و جاوید هوتن کیان وکیل سکینه مصاحبه کنند گروگان گرفت و آنها را آورد تلویزیون علیه خودشان و من حرف زدند. و در نهایت گروه مرصادشان یک فیلم ساخت با عنوان مینا احدی کیست. که در آن با اشاره به پیشمرگ بودن من و حضور چند ماهه همسر قبلی من اسماعیل یگانه دوست در کردستان بعنوان پیشمرگ، ما را تروریست نامید و گفت مینا احدی تروریست است. این حکومت با زدن این اتهام میخواست در قبال دو خبرنگار آلمانی، استرداد مرا از دولت آلمان تقاضا کند. نفس مطرح شدن این خواست با عکس العمل شدید هییت آلمانی در ایران مواجه شد و در نهایت احمدی نژاد رییس جمهور وقت حکومت اسلامی گفت وستروله وزیر امور خارجه آلمان باید در مقابل دوربین با او دست بدهد و هییت آلمانی قول دهد فعالیتهای من در آلمان را محدود کند و سپس خبرنگاران آزاد شدند. دو خبرنگار هم در تلویزیون حکومت اسلامی گفتند به محض رسیدن به آلمان علیه من شکایت میکنند. که وقتی رسیدند آلمان زنگ زدند و ابراز ناراحتی کردند که تحت فشار اصلا تلویزیون رفتند و یکی از آنها کتابی نوشت و همه حقایق را گفت.

انترناسیونال:انعکاس خبر صدور حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی از روز اول تا روز آزادی اش در مدیا و رسانه های عمومی و واکنش مردم در سایر کشور ها چگونه بود؟ شما صدها مصاحبه با رادیو تلویزیون های مطرح و روزنامه های پر تیراژ در جوامع غربی داشتید لطفا برایمان بیشتر توضیح دهید.
مینا احدی:بله کمپین سکینه جهانی شد چرا که تقریبا همه رسانه های مهم و غیر مهم دنیا در مورد او نوشتند. در امریکا و اروپا و کانادا و استرالیا و کشورهای عرب زبان و در آسیا و در همه جا ، رسانه ها مسابقه گذاشته بودند که در این مورد بنویسند. یک موضوع در طول هفته ها در صدر اخبار دنیا بود. و آنی سرنوشت یک زن در زندان تبریز سرنوشت سکینه و فعالیتها و فراز و نشیبهای این کمپین بود. تقریبا همه دولتها در این مورد آن حرف زدند. در برزیل این موضوع به یک اتفاق مهمی انتخاباتی تبدیل شد و در ایتالیا در یک فستیوال فیلم کنفرانسی جانبی در ونیز تشکیل شد. در مورد سکینه محمدی آشتیانی و یا در هالیوود، بسیاری از چهره ها در این مورد حرف زدند. من روزانه و لحظه به لحظه مصاحبه میکردم و این یکی از پر افتخارترین کمپین ها در زندگیم بود. جالب این بود برخی رسانه ها کمپین گذاشتند و خودشان در حال جمع کردن امضا و یا جمع آوری نامه به سکینه بودند . این کمپین مرزها را در نوردید و درسهای بسیاری برای بشریت داشت.

انترناسیونال:همان طور که اشاره کردید با پیروزی کمپین نجات سکینه آشتیانی جمهوری اسلامی دیگر جرئت نکرد که اقدام به صدور حکم سنگسار کند، آیا قانونا و رسما این مجازات وحشیانه را لغو کرده اند یا هنوز در قوانین حکومت وجود دارد”
مینا احدی:حکومت اسلامی مجبور شد یک سند امضا کند که سنگسار در ایران فریز میشود، یعنی دیگر این عمل وحشیانه انجام نمیشود ولی قانون را تغییر نداد. هنوز بعد از ٢٠١١ سعی کرد مخفیانه کسانی را سنگسار کند که اعتراض شد و در نهایت دست برداشت و دیگر کسی را جرات نکرد سنگسار کند. خودشان گفتند برای نظام دردسر و هزینه دارد. واقعیت اینست که دنیا بپا خاست و اتحادیه اروپا مجبور شد دخالت کند، مرا دعوت کردند به مقر اتحادیه اروپا در بروکسل بروم و یک هییت بزرگ با من نشست داشتند و گفتند فردا میروند تهران. از من خواستند بگویم چه میخواهیم و گفتند این نشست باید مخفی بماند چون حکومت اسلامی میخواهد . گفتم قانون را باید ملغی کنند و در نهایت سنگسار عملا ملغی شد.
انترناسیونال:شما طی یکی دو هفته گذشته فعالیت های متنوعی را تا روز یازدهم جولای در دستور گذاشته اید لطفا به طور مختصر به این اقدامات اشاره کنید
مینا احدی: ما روز شنبه یازده جولای یک برنامه داریم که شامل سخنرانی و بررسی این کمپین بزرگ و نشان دادن فیلم و عکس از مجموعه فعالیتهای خودمان است . خانم پتی دبونیتا فیلمی در مورد کمپین درست کرده اند که نشان خواهیم داد و اصغر کریمی بعنوان یک ستون سازمان دهنده کمپین سخنرانی میکند در مورد ابعاد سازمانی این حرکت و خانم مریم نمازی بعنوان یک فعال مهم در این کمپین و همچنین نازنین افشین جم پیامی به این کنفرانس داده اند که پخش میکنیم. دو خواننده در این برنامه هستند یک خواننده سوئدی در مورد سکینه آواز میخواند و خانم شمیم هنرمند ایرانی ساکن سوئد که دوستش در ایران سنگسار شده آهنگی در مورد سنگسار اجرا خواهند کرد . از همگان دعوت میکنم به این برنامه که لایو از فیس بوک کمیته علیه اعدام و یوتیوب و کانال جدید پخش میشود توجه کنند.

انترناسیونال: با سپاس از شما

انترناسیونال ۸۷۶

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  مطالب دیگر
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی