نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
از گوشه و کنار
“نعمت!” کرونا برای ۱٪ها
اشتراک گذاری

سؤاستفاده سرمایه داران از شیوع بیماری کرونا
ثروت سرمایه داران با استفاده از بیماری کرونا افزایش چشمگیری یافته و در برابر کارگران و زحمتکشان و مردم عادی فقیر تر شده اند
گزارش یک بانک سوئیسی نشان می‌دهد که ثروت میلیاردرهای جهان در دوره اوج همه‌گیری ویروس کرونا رشد چشمگیری داشته است.
بانک یوبی‌اس می‌گوید بین ماه‌های آوریل تا ژوئیه ۲۰۲۰ دارایی ابرپولدارهای جهان بیش از یک‌چهارم (۲۷/۵ درصد) افزایش داشته و به رکورد ۱۰/۲ تریلیون دلار رسیده است.
این رکورد در حالی ثبت شده که در این دوره میلیون‌ها نفر به دلیل شیوع کرونا و تعطیل شدن کسب و کارها شغل خود را از دست دادند و به دنبال گرفتن کمک‌های دولتی برای امرار معاش بودند.
گزارش تازه می‌گوید میلیاردرها بیش از همه از احیای بازارهای سهام بعد از اعلام بسته‌های مشوق دولت‌ها سود کرده‌اند.
دارایی میلیاردرها از رکورد قبلی که در پایان سال ۲۰۱۷ ثبت شده بود (۸/۹ میلیارد دلار) فراتر رفته و تعداد آنها هم با کمی افزایش به ۲۱۸۹ نفر رسیده است.
تیم کوک مدیرعامل اپل به جمع میلیادرها پیوست
در دوره کرونا ثروت رئیس آمازون افزایش یافت
جف بزوس، صاحب شرکت آمازون با حدود ۱۹۰ میلیارد دلار ثروتمندترین فرد جهان است و دارایی او از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا الان ۷۴ میلیارد دلار بیشتر شده است.
اقبال بی‌سابقه مصرف‌کنندگان به سفارش آنلاین در دوران همه‌گیری کوید-۱۹ دلیل اصلی افزایش قیمت سهام آمازون بود.
اما ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا، شرکت ساخت خودروهای الکتریکی، بیشترین افزایش ثروت را از ابتدای ۲۰۲۰ تا کنون داشته و دارایی‌ او با جهش ۷۶ میلیارد دلاری به ۱۰۳ میلیارد رسیده است.
موسسه خیریه آکسفام در ابتدای سال ۲۰۲۰ و پیش از همه‌گیری جهانی کرونا گزارش داد که ثروت حدود ۲۱۵۰ میلیاردر از مجموع دارایی‌های شصت درصد جمعیت جهان (۴/۶ میلیارد نفر) بیشتر است.
برگرفته از کانال تلگرامی کانون مدافعان حقوق کارگر

 
 
http://rowzane.com/ca/article=201664