از گوشه و کنار
خلیل کیوان: ارتش و ساواک شاه در خدمت جمهوری اسلامی
سه شنبه, ۴ام آذر, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

بر خلاف تبلیغات جریانات راست و بویژه سلطنت طلبان مبنی بر اینکه چپ ها در روی کار آمدن جمهوری اسلامی نقش داشتند، این سند نشان می‌دهد که سران ارتش با نقش هماهنگ کننده ژنرال هایز، با خمینی علیه انقلاب و علیه نیروهای چپ و کمونیست ساخت و پاخت کردند. این سند حتی می‌گوید بختیار را هم به بازگشت خمینی مجبور و راضی کردند.
اخیرا نیز سندی در مورد همکاری ساواک و سران آن که دست پرورده شاه بودند با جمهوری اسلامی برای سرکوب کمونیست ها و مخالفین، رو شد. این دو سند به تنهایی پاسخ محکمی به ترهات کسانی است که کمونیست ها و‌چپ ها را در روی کار آمدن خمینی مقصر میدانند.
حزب توده که در زمره نیروهای ملی- اسلامی است، مثل سایر سازمانهای ملی- اسلامی همچون جبهه ملی و مجاهدین و دیگر نیروهای ملی مذهبی، پیش از ورود خمینی به ایران از وی حمایت کردند. فدائیان اکثریت هم بعد از آن، در همراهی با جمهوری اسلامی سنگ تمام گذاشت. به این نحو این احزاب و سازمانها ننگ همکاری با جمهوری اسلامی را بخود مالیدند.
اما نیروهای گسترده چپ و کمونیست نظیر سازمان پیکار، رزمندگان، فدائیان اقلیت، راه کارگر، کوموله، اتحادیه کمونیست ها، وحدت کمونیستی، اتحاد مبارزان کمونیست و دها سازمان دیگر و صدها محفل کمونیستی و هزاران فعال چپ در سراسر کشور نه فقط از خمینی حمایت نکردند بلکه در مقابل حکومت اسلامی ایستادند و بعد از سازش سران ارتش و خمینی و مستقر شدن جمهوری اسلامی قربانی همکاری دستگاه ساواک شاه ‌و نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی شدند.
اکنون و‌ در دل انقلاب پیش رو و در جریان سرنگونی جمهوری اسلامی نیروهای چپ و کمونیست با کوله باری از تجارب و دانش، نیروهای راست و طرفدران رژیم سابق را زیر نظر دارند و اینبار اجازه نخواهند داد که علیه انقلاب و علیه نیروهای چپ و کمونیست با سران و عوامل جمهوری اسلامی وارد بده بستان و سازش و همکاری شوند.

https://www.facebook.com/khalil.keyvan/videos/10224580675174944

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی