از گوشه و کنار
٢٠ژوئن، روز جهانی حمایت از زندانیان سیاسی
دوشنبه, ۲۲ام خرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

۲۰ژوئن برابر با ٣٠ خرداد روز جهانی حمایت از زندانیان سیاسی در ایران  است.کمیته مبارزه براى آزادى زندانیان سیاس از سال ۲۰۱۰ این روز را بعنوان روز جهانی حمایت از زندانیان سیاسی در ایران اعلام کرده و هر ساله برنامه های مختلفی به این مناسبت برگزار می کند.به این حرکت بپیوندیم و آنرا گسترش دهیم.

۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) یادآور دو واقعه تاریخی مهم در مبارزه میان مردم و جمهوری اسلامی است: ۳۰ خرداد ۶٠ و ۳۰ خرداد ۸۸. ۳۰ خرداد ۶۰ نقطه عطف مهمی در به خاک و خون کشیدن مبارزات آزادیخواهانه مردم بود. مردمی که برای آزادی و برابری علیه حکومت پهلوی قیام کرده و همچنان به مبارزه برای احقاق حقوق خود در سراسر کشور، در تهران و کردستان، در ترکمن صحرا و خوزستان، در کارخانه و دانشگاه و در همه جا ادامه میدادند.

جمهوری اسلامی دهها هزار نفر از مخالفین، کمونیست ها، فعالین کارگری و فعالین دانشجویی و فعالین حقوق زن را از دم تیغ گذراند تا حکومت سیاه خود را برقرار نگهدارد. گورهای جمعی بی نام و نشان در گوشه و کنار کشور یادآور این دوره سیاه حکومت اسلامی است. ۲۸ سال بعد در خرداد ۸۸ مردم در ابعاد میلیونی به میدان آمدند اما اینبار نیز با سبعیت حکومت اسلامی مواجه شدند و این مبارزه عادلانه نیز به عقب رانده شد. مبارزه مردم اما گسترده تر، عمیق تر، رادیکال تر و روشن تر از همیشه ادامه دارد.

اگر برای حکومت اسلامی اعدام و زندانی کردن فعالین جنبش های اعتراضی و مخالفین، از ارکان مهم حفظ حکومت است، برای مردم نیز خواست لغو اعدام و آزادی زندانیان سیاسی دو رکن مبارزه و پیشروی است. طنین این خواست ها امروز از همیشه رساتر است. هر مورد اعدام و هر مورد زندانی کردن فعالین اجتماعی و مخالفین حکومت بیش از هر زمان برای حکومت هزینه بردار شده است.

۲۰ ژوئن روزی برای بلندتر کردن صدای اعتراض به حکومت است، روز بلندتر کردن صدای زندانیان سیاسی، بلندتر کردن صدای عبدی و آتنا، گلرخ و آرش است، روز بلندتر کردن صدای لقمان و زانیار و صدها زندانی سیاسی دیگر است. روز بلند کردن صدای دادخواهی مادران خاوران  و خانواده های جانباخته، روز بلند کردن صدای اعتراض خانواده های زندانیان سیاسی وروز اعتراض به امنیتی کردن مبارزات کارگران و مردم است.

تشکیلات خارج کشور حزب کمونیست کارگری ایران، کلیه مخالفان حکومت،مخالفان اعدام و شکنجه و زندان، مدافعان آزادی وبرابری را فرامی خواند که در برنامه های اعتراضی ٢٠ژوئن، که در کشورهای مختلف برگزار میشود، شرکت کنند و یا خود سازمانده حرکتی در این روز باشند. در این برنامه ها شرکت کنید و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی و محاکمه سران حکومت اسلامی بجرم ۳۸ سال جنایت علیه مردم شوید.

 

تشکیلات خارج کشور حزب کمونیست کارگری ایران

۱۱ ژوئن ۲۰۱۷

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com