از گوشه و کنار
اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان
پنجشنبه, ۲۲ام تیر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

۲۱ نیر  ۹۶ / ۱۲ جولای ۲۰۱۷

تهیه و تنظیم: عزیزه لطف الهی

اعدام یک زن در رشت

صبح روز شنبه ۱۰تیرماه، یک زن زندانی به همراه همسرش در زندان مرکزی رشت اعدام شد. هویت زندانیان اعلام نشده است. آنها از روز پنجشنبه ۸ تیرماه به سلولهای انفرادی منتقل شده بودند.

 

طاهره ایرایی، مادر گلرخ ایرایی از سوی مأموران اطلاعات سپاه تهدید به بازداشت شد.

ضابطین سپاه طی تماسی با مادر گلرخ ایرایی، وی را تهدید کردند که در صورت مصاحبه و یا هرگونه اطلاع‌رسانی در خصوص وضعیت دخترش، او را بازداشت خواهند کرد.

 

مشکلات بهداشتی و آخرین لیست زندانیان بند زنان زندان اوین

در بند زنان زندان اوین موسوم به بند نسوان که بسیاری از زندانیان آن مادرانی رنج کشیده هستند، زندانیان سیاسی-امنیتی بدون امکان برقراری تماس تلفنی مناسب در شرایط نامناسب بهداشت محیطی که منجر به بیماری های پوستی و زنان شده است، نگهداری می شوند، ملاقات‌های آن‌ها محدود است و مشکلات محیطی بسیاری در این محل به چشم میخورد، گزارش پیش رو به اسامی، وضعیت و اتهامات ۲۳ زن زندانی سیاسی امنیتی که در حال حاضر در این بند ساکن هستند اختصاص دارد.

آفرین چیت ساز، زهرا شریفی، مریم (نسیم) نقاش زرگران، آتنا دائمی، نوشین دخت میر عبدالباقی، نرگس محمدی، مریم اکبری منفرد، فاطمه مثنی، زهرا زهتاب چی، مهوش شهریاری ثابت، فریبا کمال آبادی، الهام برمکی، رویا صابری نژاد نوبخت، نگارا (افشارزاده ) کریم اُوا، الهام فراهانی،  مریم النگی، آزیتا رفیع زاده،  نسیم باقری،گلرخ ابراهیمی ایرایی،  ستوده فاضل،  آفرین نیساری،  شیرین ارشادی، رسامیه کولولاوا

 

۱۸ تیر : چه بر سر فرشته علیزاده آمد؟

فرشته علیزاده ۱۸تیر دستگیر و ناپدید شد. مادرش از غصه سکته کرد ومرد، خودش را گفتند زیر شکنجه جان سپرد و درخاوران دفن شد.

 

نرخ مشارکت اقتصادی زنان در ایران ۱۲ درصد است

معاون دفتر امور اقتصادی استانداری استان مرکزی گفته نرخ مشارکت اقتصادی زنان در این استان بین ۶ تا ۷ درصد و در کل کشور ۱۲ درصد است. به گفته این مقام مسئول در اشتغال بیشتر مردان در اولویت قرار می‌گیرند. درباره آمار دارندگان کارت بازرگانی در استان مرکزی گفته است که ۱۲۰۰ نفر در این استان کارت بازرگانی دارند که تنها ۱۰۹ نفر آنها زن هستند و از این تعداد تنها ۳۲ کارت فعال است.

 

زنان کارتن خواب نوزادانشان را می فروشند

فقر و ناداری، زنان کارتن خواب را به فروش کودکان شان واداشته است. فاطمه دانشور از شورای شهر تهران در این باره گفت: زنان کارتن خواب به هنگام زایمان به برخی از بیمارستان‌های جنوب و مرکز شهر مراجعه و پس از به دنیا آمدن نوزاد با دریافت ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بچه خود را می‌فروشند.

 

سن شیوع مصرف موادمخدر بین زنان به رده سنی ۱۶تا ۲۹سال رسید

رئیس مرکز پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی اعتراف کرد که میانگین سن شیوع مصرف موادمخدر بین زنان که در رده سنی ۱۶تا ۲۹سال بوده پایین آمده و به ۲۳سال رسیده است.

فرید براتی‌سده روز ۱۷تیر ۹۶ اظهار داشت: «در آمار سال‎های گذشته ۹تا ۱۰درصد از جمعیت معتادان کشور را زنان تشکیل می‎دادند که در شیوع‎ شناسی اخیر این میزان به ۱۲تا ۱۳درصد افزایش یافته است.

 

طرح سرکوب تابستانه زنان در قم، آغاز شد

دادستان عمومی و انقلاب قم اعلام کرد که طرح نظارت بر عفاف و حجاب با همکاری بسیج و نیروی انتظامی در قم تشدید می شود.

 

حجاب زنان باعث افت اقتصادی

آخوند علم الهدی نماینده خامنه ای در مشهد، بی حجابی زنان را باعث مشکلات اقتصادی در کشور دانست.

وی در جریان کلیپ ویدئویی که ۱۶تیرماه بر روی محیط های اجتماعی در اینترنت منتشر شد گفت: «جریان اقتصاد ما از ساپورت پوشی زن ها و دخترها صدمه می بیند! ما امروز اگر در اقتصادمان دچار چالش و مشکل هستیم، در کدام اقتصاد دچار مشکلیم؟ و کی مقاومت اقتصادی می آید؟ وقتی که فرهنگ حاکم باشد و ساپورت پوشی این دختر لاابالی، با آن زن لاابالی و بی باک، و بی حجابی آن زن بی باک باعث می شود که ما در اقتصاد مشکل پیدا کنیم.

 

قتل دختری بد ست برادرش

ﻧﺮﮔﺲ علی شجاعی، دختر ۱۷ ساله ساکن یکی از روستاهای بهبان در پی مقاومت و تن ندادن به ازدواج اجباری، توسط برادر خود با شلیک گلوله به قتل رسید.

 

زهرا علیدوستی

زهرا علیدوستی دانشجوی اهل ایلام شب پنج‌شنبه ٨ تیرماه در خوابگاه دانشگاه کُردستان بە قتل رسید. وی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فیزیک بود. هنوز علت اصلی قتل این دختر دانشجو مشخص نشده است.

غیر از این مورد طی سالهای ۹۱ تا ۹۶، چهار دانشجوی دختر از کردستان در دانشگاه های ایران کشته شده اند. هویت آنها، سیران مجیدی دانشجوی دانشگاه تهران، سحر چوینی دانشجوی دانشگاه همدان، شیدا حاتمی دانشجوی دانشگاه ارومیه و شیلان روشندل دانشجوی دانشگاه ارومیه اعلام شده است.

 

چهارمین مورد هفته اخیر؛ خودکشی دختر ۱۵ ساله در نیشابور

خودکشی یک دختر نوجوان در خانه توسط نیروهای نجات ناکام ماند. طی روزهای گذشته دست کم سه دختر ۱۵ ساله دیگر در لاهیجان، اهواز و گچساران دست به خودکشی زدند. سهم نوجوانان در ایران از خودکشی های سالانه بیش از ۷ درصد از سوی پزشکی قانونی اعلام شده است.

 

خودکشی در آمل

روزسه ‌شنبه ۱۳تیر ۹۶، یک زن ۳۶ساله در یکی از روستاهای آمل با ریختن بنزین به روی خود دست به خودسوزی زد. روز دوشنبه ۱۲تیر،دخترجوانی از روی پل رو گذر راه آهن تبریز قصد خودکشی داشت که حاضرین مانع شدند.

 

کردستان عراق – دهوک

ساعت چهار عصر روز سه شنبه یازدهم ژوئیه شش دختر دیگر ایزدی در شهر موصل نجات پیدا کردند که سه نفر انان اهل تلقه سب و سه نفر دیگر اهل شنگال هستند. تا کنون چهار تن آنان به خانواده هایشان ملحق شده و دو تن دیگر بزودی به خانواده هایشان ملحق خواهند شد

 

 

بازداشت یک عضو اداره تحقیقات پاکستان به اتهام آزار جنسی زن افغانستانی در اسلام‌آباد

یکی از مسئولین اداره تحقیقات فدرال پاکستان، روز شنبه ۸ جولای ۲۰۱۷، به اتهام آزار و اذیت جنسی یک زن اهل افغانستان، در میدان‌هوایی اسلام‌آباد بازداشت شد.

 

در ترکیه چند فعال حقوق بشر، از جمله مسئول عفو بین‌الملل، بازداشت شدند

مدیر مسئول شعبه عفو بین‌الملل در ترکیه به همراه چند کنشگر فعال در امور حقوق بشر در ترکیه بازداشت شدند. آنها در کنفرانسی راجع به مسائل حقوق بشر در شهر استانبول شرکت کرده بودند.

دو نفر از کارکنان سازمان عفو بین‌الملل، ۶ نماینده سازمان‌های حقوق بشری دیگر و دو مربی کارگاه آموزشی عفو بین‌الملل در استانبول دستگیر شدند. سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که ایدیل اسر، مدیرعامل شعبه این سازمان در ترکیه و یک شهروند آلمانی در میان دستگیرشدگان هستند.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خبر داده است که یک مدرس سوئدی و همچنین رئیس هتلی که کنفرانس روز چهار‌شنبه (۱۴ تیر / ۵ ژوئیه) در آن برگزار شده بود نیز دستگیر شده‌اند. به خانواده افراد دستگیرشده درباره محل بازداشت این افراد هیچ اطلاعی داده نشده است.

 

ایسکرا  ۸۹۲

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com