عبدل گلپریان
چهارشنبه سوری مناسبتی شاد همراه با سوزاندن حجابها
شنبه, ۲۵ام اسفند, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

علیرغم چهل سال نکبت اسلامی حاکم بر ایران که با اسید پاشی، زندان، بازداشت و دیگر طرحهای سرکوبگرانه باندهای گشت و بسیج علیه زنان همراه بوده است، این رژیم هیچگاه نتوانست روزهای شاد چهارشنبه سوری، سال نو، هشت مارس، روز کارگر، روز کودک و دیگر مناسبتهای شادی آفرین، انسانی و حق طلبانه را از مردم بگیرد. در شرایطی به استقبال آغاز بهار و مناسبت چهارشنبه سوری میرویم که روز جهانی زن در قامتی استوار، محکم و برابری طلبانه صدای شکسته شدن استخوانهای پوسیده نظام اسلامی را بیش از همیشه بگوش همگان رسانید. هشت مارس امسال پیش درآمد چهارشنبه سوری و سال نو بود.
از هم اکنون انتشار ویدئو کلیپ های مختلف در میدیای اجتماعی و در بسیاری از میادین و خیابانهای شهرها پیام آور شادی، رقص و نشاط مردم است. دختران جوان با اجرای رقصهای زیبا در حلقه حمایت و تشویق تماشاگران و نوازندگان، بار دیگر کیان اسلام و ستونهای ترک خورده نظام اسلامی را بلرزه درآورده اند.
در شرایطی مردم به استقبال چهارشنبه سوری و سال نو میروند که مافیای مفتخور اسلامی زندگی و معیشت میلیونها انسان را با دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر مواجه ساخته است. با این حال برپا کردن هر گونه فضای شاد، زیبا و متنوع توسط خود مردم، ضربه ای بر پیکر حکومت اسلامی است.
سال ۹۷ و قبلتر از آن فضای اعتراضی علیه حاکمان و علیه سیستم مافیای غارت و چپاول آیت الله های مفتخور و جانی وارد فاز جدیدی شد. این فضای اعتراضی نوین ابدا قابل بازپس گیری نیست و با اعتراضات زنان، کارگران و دیگر بخشهای جامعه همچنان دارد بپیش می تازد.
چهارشنبه سوری در دوران حاکمیت مافیای اسلامی یادآور سوزاندن حجابها است. سنت سوزاندن حجابها در مناسبتهای چهارشنبه سوری در شهرهای کردستان و دیگر شهرها به امری جا افتاده تبدیل شده است. الگوی دختران خیابان انقلاب نیز کارزاری ادامه دار در همین راستا و تا سرنگونی حکومت اسلامی است. امسال نیز میتوان این حرکت را برجسته تر، متفاوت تر و ابتکاری تر از گذشته توسط زنان و جوانان دختر و پسر به اجرا درآورد.
آغاز بهار علاوه بر ابراز شادی و سرور و رقص و پایکوبی که درخود موجب هراس حاکمیت است، بلند کردن صدای اعتراض علیه تبعیض جنسیتی و علیه تمامی نابرابری ها و بی حقوقی های اعمال شده از سوی رژیم اسلامی به نودونه درصدیهای زیر خط فقر نیز هست.
چهارشنبه سوری امسال را میتوان در سطحی گسترده و توده ای در فضایی مملو از شادی، آواز و موزیک و رقص و پایکوبی، همزمان با زیرپا نهادن، بر سرچوب کردن و سوزاندن حجابها، آخرین شب چهارشنبه سوری سال ۹۷ را تاریخساز کرد.
پیشاپیش چهارشنبه سوری و آمدن بهار را به همه مردم آزاده شادباش میگویم.

عبدل گلپریان
جمعه ۲۴ اسفند ۹۷

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com