نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
کاظم نیکخواه
داستان استعفای ظریف 
اشتراک گذاری

خبر استعفای ظریف یک بار دیگر نام جمهوری اسلامی و ظریف و برجام را به صدر خبرها آورد. روز گذشته محمد جواد ظریف استعفای خودرا اعلام کرد. گویا کمیسیونی مشغول رسیدگی به این مساله است و روحانی هنوز جوابی به او نداده است. اینکه ادامه ماجرا چه شود شاید چندان مهم نیست. انتشار عکسی که نشان میدهد هم خامنه ای و هم روحانی هنگام ملاقات با بشار اسد ظریف را خبر نکرده اند و بجای او قاسم سلیمانی در مذاکرات حضور یافته است، باعث اعتراض ظریف شده است. بیچاره حق دارد! ملاقات با بشار اسد “چهره محبوب جهانی” برای انسان بشر دوستی مثل ظریف میتوانست بسیار آینده ساز باشد! 


اما بطور واقعی این رویداد فقط یک بهانه است. ظریف مدتهاست که بشدت زیر فشار و حمله و سرکوفت خوردن است. او در واقع سمبل تمام بحران و شکستهای دولت روحانی است. دولتی که قرار بود با برجام گل کند و گند کاشت. با برجام قرار بود اقتصادشان را راه اندازی کنند و حکومت اسلامی را از انزوای بین المللی بیرون بیاورند و در داخل مردم را پشت سر حکومت به صف کنند. اما همه چیز پوج از کار در آمد و برعکس عمل کرد. برجام حتی قبل از روی کار آمدن ترامپ نشان داد که هیاهویی پوچ است و هیچ مشکلی از جمهوری اسلامی حل نکرد و نتوانست این حکومت را از انزوای بین المللی بیرون بیاورد. با شکست برجام کل باند روحانی به چوب دوسر طلا تبدیل شد. هم در درون حکومت و هم در بیرون، مورد طعن و نفرت و حمله قرار گرفت. ظریف بعنوان چهره اصلی برجام بویژه از جانب جناح اصولگرای حکومتی مورد بیشترین حمله و نفرین قرار گرفت. بعدا باید به تفصیل به این موضوعات پرداخت.

نکته ای که میخواهم اینجا بطور خلاصه تاکید کنم اینست که ظریف سمیل دولت روحانی است و استعفای او نشانگر بحران و بن بست عمیق این دولت است. اما نه فقط این. خود دولت روحانی سمبل کل حکومت اسلامی است. جمهوری اسلامی مدام در بحران و بن بست اقتصادی وسیاسی دارد دست و پا میزند. فعلا جناح مقابل همه گناه را به گردن روحانی و برجام می اندازد. اما آیا تردیدی هست که مشکل اصلی خود جمهوری اسلامی و فلسفه وجود انست؟ آیا کسی تردیدی دارد که این حکومت اسلامی است که سیستم مافیائی اقتصادش به ته خط رسیده، از نظر سیاسی مورد نفرت مردم است، و فضای جامعه بشدت اعتراضی و تعرضی است و تمام جمهوری اسلامی را به ولوله و بن بست کشانده است و از نظر بین المللی نیز در بدترین شرایط قرار دارد؟ ظریف در این دوره شاید اولین نفری است که استعفا میدهد. اما قطعا ریزش های بسیار بیشتری را بزودی شاهد خواهیم بود. چه ظریف برگردد چه به خانه اش برود، هیچ تردیدی در این نباید داشت. خوشخت ترها آنها هستند که زودتر خودرا از کشتی طوفان زده حکومت به بیرون پرتاب کنند.

 
 
http://rowzane.com/content//article=146097