محمد شکوهی
ادعای وزیر نفت حکومت:” تولید نفت را به خاطر کمک به سیلزدگان کاهش داده ایم”. وزیر راه و شهرسازی:۱۵۱هزار و ۵۶۴ واحد شهری و روستایی بر اثر وقوع سیل آسیب دیده اند!
جمعه, ۲۳ام فروردین, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

زنگنه وزیر نفت حکومت گفته است:” تولید نفت را به خاطر کمک به سیلزدگان کاهش داده ایم”.وزیر راه و شهرسازی:۱۵۱هزار و ۵۶۴ واحد شهری و روستایی بر اثر وقوع سیل آسیب دیده!

* زنگنه وزیر نفت حکومت ادعا کرده است که تولید نفت را به “خاطر کمک به سیلزدگان کاهش” داده ایم. این ادعا در حالی مطرح میشود که در چند روز گذشته کل نیروهای نظامی، فنی و امدادی ویژه حکومت وارد منطقه هور العظیم شده  و با ایجاد سیل بند در اطراف این منطقه نفتی، سیلاب را به طرف روستاهای این منطقه هدایت کرده اند. براساس اخبار و گزارشاتی که توسط مردم در مدیای ا جتماعی منتشر شده است، نشان می دهد که این کار حکومت باعث گسترش سیل و روان شدنش به طرف مزارع و روستاهای اطراف این منطقه و ایجاد سیل گرفتگی و باعث آواره گی هزاران نفر از مردم در این منطقه شده است.

*محمد سلامی وزیر راه و شهرسازی حکومت گفته است: ۱۵۱هزار و ۵۶۴ واحد شهری و روستایی بر اثر وقوع سیل آسیب دیده اند.از این تعداد ۱۰۵ هزار واحد در روستاها و ۴۶ هزار و ۴۸۸ واحد در شهرها هستند.

*در همین حال اوضاع دراهواز و شهرک های اطراف آن بحرانی تر شده است. مقامات محلی ادعا می کنند که بالا آمدن کارورن ، کرخه خطری برای مردم ندارد. این در حالی است که دهها روستا و شهرک اطراف این رودخانه ها با خطر سیل روبرو بوده و زیر آب رفته اند. حکومت ضمن طرح این ادعا، موضوع تخلیه روستاهای این مناطق را در دستور دارد و دهها روستا  تخلیه شده  و هراران نفر از ساکنان روستاها به “اردوگاههای اسکان موقت” منتقل کرده است!

در کنار خطر گسترش سیل به شهرها و روستاهای خوزستان در چند روز گذشته فاضلاب شهر اهواز بالا آمده و فاضلاب در خیابانهای شهر جاری است. شهرداری اهواز و مقام های حکومتی به جای تلاش برای هدایت فاضلاب به کانال ها و خروجی های خارج شهر، بی شرمانه گفته اند به دلیل خسارت سیل به فاضلاب و کانال ها کاری از دستشان بر نمی آید. این اخبار در حالی منتشر میشود که حکومت و استاندار خوزستان هر ساعت  اطلاعیه داده و در سطح شهرها اعلام می کنند که خطری اهواز را تهدید نمی کند، که سیل در کنترل است.

اما واقعیت این است که خوزستان و شهرهای اهواز، سوسنگرد، حمیدیه؛ منطقه چذابه؛ دهلاویه و چندین منطقه دیگر در حال حاضر در وضعیت بحرانی بود و با سیلی ویرانگر روبرو می باشند که هر لحظه می تواند زندگی و هست و نیست مردمان این منطقه را نابود کند.

*بر اساس اخبار صبح امروز بخشی از سیل ‌بند منطقه گلبهار اهواز دچار شکستگی شد و آب از لابه‌لای خاکریزها و سیل‌بندها وارد منطقه شد و حدود ۳۰ درصد این منطقه را آب فراگرفته است.در همین حال خطر گسترش سیل به شهر آبادان هم جدی می باشد.

در شرایطی که مردم خوزستان نیاز به کمک های فوری دارند و سیل جان و زندگی دهها هزار نفر را تهدید میکند، حکومت اختلاسگران و دزدان مشغول “ایمن سازی” مناطق نفتی هورالعظیم و ادامه صدور نفت می باشد. برای این کار حکومت سیل را به طرف مزارع و روستاهای اطراف این منطقه هدایت کرده است. ادعای وزیر نفت حکومت یک دروغ و بی شرمی به تمام معنا می باشد. حکومت به جای کمک به مردم درگیر در بحران سیل؛ مشغول تضمین ادامه استخراج نفت در منطقه سیل زده  و تضمین دزدی و غارت می باشد.

هلال احمر حکومت چند روز است که اعلام کرده رفت و آمد در اطراف شهرهای اهواز، حمیدیه،روددحانه های کارون و کرخه فقط از طریق هوایی و با قایق ممکن است، استانداری و مقامات وزارت کشور اعلام می کنند که “اوضاع عادی است”.

در کنار دهها نیاز بهداشتی،گرمایشی، دارویی، آب و …، نیاز به قایق برای نجات مردم سیلزده یک نیار فوری می باشد. در فیلمها و گزارشاتی که توسط مردم در مدیای اجتماعی منتشر شده، میشود ابعاد فاجعه و آبگرفتی را دید. حکومت تعدادی قایق وارد منطقه کرده است.که آن هم برای  مقامات حکومتی و برای جابجایی نیروهای نظامی به کار گرفته میشوند. مردم با هر وسیله و امکانات ابتدایی که دارند، در تلاش هستند از دست سیل فرار کرده وبه مناطق امن بروند.

اینها تازه ترین اخبار و وضعیت بحران و فاجعه سیل در استان خوزستان می باشد. جمهوری اسلامی مسئول مستقیم گسترش سیل؛ ابعاد و یرانی و آواره گی مردم می باشد. اوضاع در شهرهای استان خوزستان بحرانی بود و هر آن خطر تکرار فاجعه ای دیگر، نظیر فجایع گلستان و لرستان  می رود.

باید حکومت و کل دم و دستگاهش را زیر ضرب اعتراض و مبارزه برای تسریع کمک رسانی به مردم سیلزده گرفت. باید متحد و متشکل شد، ستادهای کمک رسانی و شوراهای همیاری برای کمک به سیل زدگان را سازمان داد. در روزهای اخیر اقدامات نسبتا خوبی از طریق تشکل های مردمی صورت گرفته است. ولی ابعاد فاجعه و ویرانی به حدی است که این کمک ها نمی تواند تمامی نیازهای مردم سیلزده را برآورده نماید. در نتیجه باید فشار و زور را بر سر حکومت و مقامات محلی اش متمرکز کرد تا امکانات زیستی و معیشتی و بهداشتی و اسکان مردم را فورا تامین کنند. باید فورا به یاری سیلزدگان شتافت.

محمد شکوهی

۲۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۲ آوریل ۲۰۱۹

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی