محمد شکوهی
بیلان ٩ سال جنگ داخلی سوریه:۵٠٠ هزار کشته، بیش از١٠٠هزار بازداشتی یا ناپدید شده. دو میلیون زخمی با میلیونها جمعیت آواره
پنجشنبه, ۱۷ام مرداد, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

رزماری دیکارلو، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل ، روز چهارشنبه ۱۶ مرداد گفته است در درگیری های سوریه از هشت سال پیش تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر بازداشت یا ناپدید شده‌اند.در واکنش به این سخنان مقام سازمان ملل،دیمیتری پولیانسکی، معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل ، آمار و اطلاعات ارائه شده در خصوص بازداشت‌شدگان در سوریه را «غیرقابل راستی آزمایی» دانست و آنها را رد کرده و گفته: “سیاسی کاری در خصوص مسایل حقوق بشر در سوریه غیر قابل قبول است. ما بار دیگر شاهد اتهامات علیه یک طرف درگیری یعنی دمشق هستیم در حالی که طرف دیگر یعنی تروریست‌ها به عنوانی قربانیان بی‌گناه معرفی می‌شوند”.

این تازه ترین خبرمرتبط با جنگ داخلی ویرانگر در سوریه می باشد که رسما از طرف مقام سازمان ملل اعلام میشود. خبری که ابعاد دیگری از جنگ، جنایت و آدمکشی و بربریت طرف های درگیر در این جنگ و ادامه آن را به نمایش می گذارد. در این ٩ سال در سوریه چه گذشت؟

جنگ داخلی سوریه وارد نهمین سال شد. بر اساس آمار و ارقام ارائه شده توسط نهادی های مختلف سازمان ملل و نهادهای مدافع حقوق انسانی و پناهندگی،از ژانویه ۲۰۱۱ تا اواخر جولای  ٢٠١٩ بیش از ۵۰۰ هزار نفر در جنگ داخلی سوریه کشته؛ دو میلیون نفر زخمی و میلیونها نفر آواره شده و بیش از ١٠٠ هزار نفر بازداشت و یا ناپدید شده اند. بیش از ۷۰ درصد شهرها و روستاها ویران شده اند.

سازمان ملل آمار کشته ها را بیش از ۵٠٠ هزار نفر اعلام کرده بود. الان هم این مقام سازمان ملل پرده از جنایت دیگر رژیم اسد برداشته و گفته ١٠٠ هزار نفر بازداشت و یا ناپدید شده اند. رژیم ضد انسانی وسرکوبگر اسد با دم و دستگاه عظیم زندان و شکنجه و اعدام، با بیش از ١٠ زندان مخفی مخوف با دهها هزار زندانی و با حمایت مستقیم رژیم جنایتکاری چون جمهوری اسلامی و بخشا روسیه از متهمان اصلی این جنایت، یعنی بازداشت و ناپدید شدن بیش از ١٠٠ هزار نفر می باشند.

جنگ داخلی رژیم وحشی وسرکوبگر اسد با دار و دسته های تروریست اسلامی مورد حمایت عربستان؛ قطر و ترکیه در طول یک سال گذشته اساس معطوف به استان ادلب شده است. با حمایتهای جمهوری اسلامی و روسیه از رژیم اسد، این رژیم موفق شده بیش از ۶٠ درصد خاک سوریه را دوباره تحت کنترل خود بگیرد. در این میان در مناطق کرد نشین سوریه، کشمکش و خطر جنگ بین نیروهای کرد و مداخله ترکیه در این مناطق به بهانه “مقابله بار تروریسم “، خطر باز شدن جبهه جنگی دیگر را افزایش داده است.

جنگ داخلی سوریه  بعد از قتل عام نزدیک به یک میلون نفر در روندا در دهه ٩٠ میلادی قرن گذشته، از خونبارترین و وحشتناکترین جنگ و جنایت و آدمکشی ها می باشد.شیرازه مدنی و اجتماعی حامعه سوریه در جنگ دار و دسته های تروریست اسلامی مورد حمایت ترکیه و عربستان و.. با رژیم وحشی اسد مورد حمایت جمهوری اسلامی و روسیه  کماکان دامه دارد. رژیم دیکتاتوری و وحشی اسد کماکان با حمایتهای جمهوری اسلامی و روسیه به بمباران ها ادامه می دهد. از طرف دیگر گروههای تروریستی اسلامی مورد حمایت ترکیه، عربستان و قطر، به جنگ ادامه می دهند. سوریه سالهاست که به میدان جنگ نیابتی قطب های ارتجاعی و حامیان تروریسم اسلامی و رژیمهای ارتجاعی در منطقه شده است.

اما در این چند سال چه گذشت؟اعتراضات مردم سوریه برعلیه رژیم دیکتاتوری اسد از اوایل سال ۲۰۱۱ و به دنبال «بهارعربی» آغاز شد. در شش ماهه اول اعتراضات، مردم در تظاهراتهای گسترده خواهان سرنگونی رژیم  اسد شدند. رژیم اسد با حمایت جمهوری اسلامی و از ترس دچار شدن به سرنوشت سایر دیکتاتورها، نظیر مبارک، بن علی و قذافی، سرکوب گسترده اعتراضات مردم را در دستور گذاشت.

با گسترش حملات وحشیانه و سرکوبهای رژیم اسد، دار و دسته های تروریست اسلامی سنی مورد حمایت عربستان، قطرو ترکیه، برای آنچه این رژیم های وحشی مقابله با گسترش نفوذ “هلال شعیی” و ” شیعی گری”، اطلاق می کردند، دار و دسته های تروریست اسلامی سنی مذهب را مسلح کرده و وارد صحنه سیاسی سوریه کردند. در مدت چند ماه این باندهای تروریست و رژیم اسد موفق شدند بر اعتراضات و انقلاب مردم که هدفش سرنگونی رژیم اسد بود، تسلط پیدا کرده و با به حاشیه راندن و بخشا سرکوب اعتراضات مردم، سوریه را تبدیل به صحنه خونین ترین جنگ تروریست های اسلامی و رژیم تروریست و وحشی اسد بکنند.

در این میان آمریکا،غرب و شرکایش هم با اتخاذ ساستهای متناقض و بخشا سکوتشان در قبال رژیم اسد و به بهانه “نگرانی از موجودیت اسرائیل” و خطرگسترش نفوذ جمهوری اسلامی در مرزهای اسرائیل، بخشا سیاست سکوت و همسویی با قطب عربستان؛ ترکیه و…را در پیش گرفتند.بدین ترتیب آمریکا و غرب دست عربستان،ترکیه و گروههای مورد حمایتشان در جنگ در سوریه بر علیه رژیم اسد را باز گذاشتند تا جلوی نفوذ جمهوری اسلامی و به خطر افتادن اسرائیل را بگیرند. متقابلا جمهوری اسلامی و روسیه در حمایت از رژیم اسد وارد جنگ شدند.

نتیجه آن شد که قطب حامیان رژیم اسد، جمهوری اسلامی و روسیه در یک طرف و در طرف دیگر قطب حامیان گروههای تروریست سنی مورد حمایت عربستان، ترکیه و قطر،سوریه را تبدیل به میدان جنگ رقابتهای منطقه ای شان کردند. بدین ترتیب جنگ نیابتی دو قطب ارتجاعی و تروریست در سوریه را سازمان داده و تا به امروز ادامه می دهند.

اکنون ۹ سال از آغاز جنگ داخلی گروههای تروریستی و رژیم تروریستی و وحشی اسد و حامیانشان از دو طرف در سوریه می گذرد و هیچ امیدی هم برای پایانش نیست. رژیم اسد در طول این سالها با حمایت جمهوری اسلامی، روسیه و بخشا چراغ سبز آمریکا و غرب، دوباره موفق شد با جنگ و بمبارانهای گسترده بر بخش بزرگی از خاک سوریه تسلط پیدا بکند.

متقابلا  فطب عربستان،قطر و ترکیه با مجموعه دار و دسته های تروریست اسلامی سنی مورد حمایتشان در موقعیت ضعیف تری نسبت به قبل قرار گرفته اند. با ظهور داعش از سال ۲۰۱۴ به بعد و پیوستن بخش هایی از دار و دسته های این قطب به داعش، و حمایت های مخفی و علنی دولتهای مذکور از داعش، آمریکا و غرب را در ادامه همکاری با متحدان دیروزش، بویژه در سوریه دچار شک و تردید کرده است. سیاست آمریکا در یکی دو سال گذشته با وقاحت وبی شرمی به سکوت ضمنی و بعضا حمایت از رژیم اسد تمایل پیدا کرده است.در کنار این سیاست آمریکا و غرب، آمریکا از چند سال پیش نیروهای کرد مخالف اسد را در محل تقویت و حمایت میکند. ترکیه هم به رجز خوانی برعلیه نیروهای کرد سوریه ادامه داده و تهدید به حمله نظامی کرده است.

نتیجه این جنگ نیابتی رژیم های حامی تروریسم اسلامی و دار و دسته ها تروریستی و رژیم اسد و قدرت های منطقه ای؛ سوریه را تبدیل به میدان جنگی ویرانگر کرده اند. جنگی که پایانی ندارد. صدها هزار نفر کشته شده اند. بیش از دومیلیون نفر زخمی شده اند. نزدیک به ۱۰ میلیون نفراز جمعیت آواره شده اند. میزان مرگ و میر کودکان در نتیجه اثرات و تبعات جنگ و بمبارانها افزایش بیشتری یافته، قحطی و عدم دسترسی به اولیه ترین امکانات زیستی، در یک کلام تلاش و تقلا برای زنده ماندن روز به روز سقوط کرده است. شیراز اقتصادی و اجتماعی و مدنی سوریه سالهاست که از هم پاشیده شده است.

در این شکی نیست که رژیم دیکتاتوری اسد عامل اصلی و بانی وضعیت فعلی جنگ ویرانگر و نابودکننده و سازماندهی کشتار صدها هزار نفر در سوریه می باشد. رژیم اسد بدون کمک و همکاریهای روسیه و جمهوری اسلامی شانسی برای ماندن در قدرت نداشته.هم جمهوری اسلامی و هم روسیه شریک این همه جنایات و کشتارها و سرکوب ها در طول این چند سال برعلیه مردم سوریه می باشند.

همزمان گروههای تروریستی اسلامی سنی مورد حمایت عربستان، ترکیه و قطردر سازماندهی کشتار و جنایت و تحمیل جنگ و این بربریت بر گرده مردم سوریه متهم هستند. دو قطب ارتجاعی تروریستی و وحشی که به جان و زندگی مردم سوریه آتش زده و جنگی ویرانگر را بر مردم تحمیل کرده و جامعه  وزندگی و مدنیت سوریه را نابود کرده اند.

سران و مقامات بلند پایه این دو قطب ارتجاعی و تروریستی، رژیم اسد و حامیانش جمهوری اسلامی و روسیه در کنار گروههای تروریست اسلامی مورد حمایت رژیم های ارتجاعی ترکیه و عربستان و قطر از مسئولان مستقیم همه این جنایات وآدمکشی ها و نسل کشی  جاری در سوریه می باشند.همه این جانیان باید به خاطر ارتکاب جنایت برعلیه بشریت دستگیر و محاکمه گردند.مبارزه مردم سوریه برای رهایی از شر رژیم دیکتاتوری اسد و دارو دسته های تروریستهای اسلامی مورد حمایت دول ارتجاعی و تروریست منطقه؛ یک خواست مشروع و برحق مردم می باشد.رژیم اسد به عنوان بانی و عامل اصلی همه این جنایات با حامیانش باید گورش را گم بکند.

محمد شکوهی

۱٧ مرداد ۱۳۹٨ ، ٨ اوت ۲۰۱٩

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی