کاظم نیکخواه
نوجوانی که قدرتمنداران جهان را شرم زده کرد!
سه شنبه, ۲ام مهر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

دنیا دارد نابود میشود و شما نشسته اید و حرفهای توخالی میزنید!
گرتا تونبرگ دختر ۱۶ساله سوئدی در کنفرانس سازمان ملل در مورد محیط زیست که سران اکثر کشورهای دنیا در آن حضور داشتند یک سخنرانی کوتاه اما بسیار تکان دهنده انجام داد و بشدت سران دولتها را محکوم کرد. او گفت “شما کودکی مرا از من گرفته اید”. او در جواب به این سوال که پیامت به رهبران جهان چیست گفت “پیام من اینست که ما شما را زیر نظر داریم!”

او ادامه داد “این مطلقا اشتباه است! من نباید اینجا میبودم. باید الان در آن سر دنیا در کلاس درس میبودم. با این وجود شما از ما جوانان میخواهید که امید داشته باشیم؟ چطور به خود جرات میدهید؟ شما رویاها و کودکی مرا با حرفهای پوچ خود دزدیده اید. گرچه من یکی از “خوشبختها” هستم. مردم دارند زجر میکشند. مردم دارند نابود میشوند. کل سیستم محیط زیست دارد از هم میپاشد. ما در آغاز یک نابودی جمعی هستیم. و تمام آنچه شما میتوانید در مورد آن سخن بگویید پول و داستانهای سرگرم کننده در مورد “رشد اقتصادی مداوم” است. چگونه به خود جرات میدهید؟!
از بیش از ۳۰ سال قبل علم با شفافیت تمام حرف زده است. چگونه جرات میکنید که سرتان را برگردانید و به اینجا بیایید و بگویید ما به اندازه کافی اقدام کرده ایم؟! در حالی که سیاست و راه حلهایی که مساله را حل کند بهیچ وجه در چشم انداز نیست. میگویید صدای ما را میشنوید و حساسیت مساله را میفهمید. با تمام ناراحتی و عصبانیت میگویم که این حرف شما باور ندارم. چرا که اگر قبول کنم که شما این وضعیت را متوجه میشوید و کاری نمیکنید باید بگویم که یک مشت هیولا هستید. اما نمیخواهم اینطور فکر کنم.

ایده کاهش کربن دی اکسید طی ده سال به نصف، فقط به ما پنجاه در صد شانس میدهد که زیر یک و نیم درجه ای زندگی کنیم که کره زمین به جای غیر قابل برگشت میرسد. پنجاه درصد! ممکن است برای شما این عدد قابل قبول باشد. اما این اعداد نقطه غیرقابل باز گشت، گرمای فزاینده به دلیل آلودگی و مسمومیت آتسمفر و چگونگی عدالت و برابری (در انجام آنرا) شامل نمیشود. بعلاوه این اعداد به صدها میلیارد تن از کربن دی اکسیدی که شما تولید کرده اید و باید توسط نسل من تنفس شود متکی است. به تکنولوژیهایی متکی است که عملا وجود ندارد. بنابرین پنجاه درصد ریسک از نظر ما که باید با آن زندگی کنیم قابل قبول نیست…”

گرتا تونبرگ پیام خودرا اینگونه تمام کرد “ما اجازه نمیدهیم شما بسادگی گریبان خود را از این فاجعه خلاص کنید. ما همینجا همین الان جواب میخواهیم. این خط قرمز ماست. اگر به این وضعیت ادامه دهید شما را نمی بخشیم. دنیا دارد بیدار میشود. اوضاع دارد تغییر میکند. چه بخواهید چه نخواهید” و بعد با لحنی تلخ و تکان دهنده گفت “متشکرم!”

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com