عبدل گلپریان
آخرین تحولات در عراق
شنبه, ۱۳ام مهر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

تا عصر روز شنبه پنجم اکتبر تعداد کشته ها صد نفر ، تعداد زخمی ها سه هزار نفر و تعداد دستگیر شده گان پانصد نفر اعلام شده است. تمامی خیابانهای منتهی به منطقه سبز بغداد که محل تمامی ادارات دولتی این کشور است بسته شده و مملو از نیروهای امنیتی و مسلح است.
حلبوسی رئیس پارلمان روز شنبه در یک جلسه ویژه از اصلاحات سخن گفته است. حلبوسی در این جلسه که از تلویزیون عراق پخش اشد اعلام کرده است:
“برای نیازمندان بودجه ثابت تعیین خواهد شد. کسانیکه مدارک دانشگاهی دارند و بیکار هستند استخدام خواهند شد. به کسانیکه خسارت دیده اند و به خانواده کشته شدگان خسارت پرداخت خواهد شد. به نیازمندان مسکن داده خواهد شد و بودجه لازم برای این کار اختصاص خواهد یافت.”
این وعده های رئیس پارلمان در حالی اعلام میشود که مردم معترض همچنان به تجمعات اعتراضی خود ادامه میدهند. مردم و جوانان تظاهر کننده مقامات دولتی، حکومت جمهوری اسلامی مراجع اسلامی و مذهبی نظیر دارودسته سیستانی و مقتدا صدر را بعنوان بانی و مسبب وضع موجود در عراق معرفی میکنند.
در تمامی محلات و مراکز تظاهرات، درب منازل مردم بروی تظاهر کنندگان باز است و اهالی با تمام وجود به آنان کمک میکنند.
در کردستان عراق نیز حکومت اقلیم به بهنانه اینکه “مبادا داعش از وضع موجود سو استفاده کند” به حالت آماده باش درآمده اند. اقدام و تصمیم کاربدستان ناسیونالیست کرد حاکم بر کردستان عراق مبنی بر آماده باش نیروی پیشمرگ در اصل نگرانی آنان از بروز اعتراضات مردم علیه حکومت اقلیم است نه داعش.
واکنش پارلمان عراق و رئیس آن در مقابل اعتراضات عمومی مردم عراق که اکثر استانها و شهرهای این کشور را در بر گرفته است نشان میدهد که کاربدستان این کشور از نخست وزیر و رئیس پارلمان گرفته تا رئیس جمهور و بقیه آیت الله های مفتخور بشدت دستپاچه شده و به وعده وعید روی آورده اند. مردم اما به این وعده ها کمترین توجهی نمیکنند و مصمم تر از قبل به تظاهرات و اعتراضات خود ادامه میدهند. نوک حمله مردم معترض به مراجع تقلید به یک معنا یعنی “دیگه تمومه ماجرا” و کل سیستم حاکم با تمامی احزاب پارلمانی را مورد حمله قرار داده اند.
سرنگونی تمامی دستجات اسلامی حاکم بر عراق، بیرون راندن باندها و شبکه های مسلح و نظامی جمهوری است و تحقق یک زندگی انسانی خواستهای اصلی و محوری مردم معترض در سراسر عراق است.
پیروزی خیزش انقلابی مردم عراق در گرو رهبری و سازماندهی یک حزب سیاسی جدی چپ و کمونیست است چرا که مطالبات مردم عراق عموما آزادیخواهانه، برابری طلبانه، انسانی و سوسیالیستی است.
زنده با خیزش انقلابی مردم عراق علیه تمامی باندها و دستجات عشره ای و اسلامی حاکم بر این کشور.
عبدل گلپریان
۵ اکتبر ٢٠١٩

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com