شهلا دانشفر
موجی از همبستگی با مردم لردگان به راه افتاده است
شنبه, ۲۰ام مهر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

انترناسیونال ۸۳۷

شهلا دانشفر

نامه اعتراضی هفت  گروه  از بازنشستگان و معلمان در همبستگی با مردم لردگان

فاجعه تکان دهنده ابتلای ۲۵٠ نفر از مردم روستای چنار محمودی در لردگان در استان چهار محال و بختیاری به بیماری ایدز بخاطر استفاده از سرنگ های آلوده و قصور آشکار و جنایتکارانه دست اندرکاران حاکم گسترده است. مردم این منطقه که عزیزانشان قربانی این فاجعه تکاندهنده انسانی شده اند، چندین روز است که خشمگین به خیابان ریخته و در اعتراضند. از جمله روز سیزده مهر شبکه بهداری لردگان را  مورد حمله خود قرار دادند. رژیم جنایتکار اسلامی که مردم را در بی تامینی مطلق رها کرده و کل سیستمش بر اساس فساد و دزدی و چپاول بنا شده، به جای پاسخگویی به مردم و در هراس از گسترش اعتراضات مردم نیروی سرکوبش را به مقابله با اعتراضات مردم گسیل کرده است. این فاجعه انسانی که جامعه را به تکان در آورده موجی از اعتراض را با خود همراه آورده است. در همین رابطه مردم در شهرهای اصفهان و ایلام با مردم لردگان اعلام همبستگی کرده و دست به اعتراض خیابانی در حمایت از آنها زده اند.

 در ادامه همین همبستگی ها امروز چهاردهم مهر ماه هفت  گروه از بازنشستگان و معلمان مرکب از  شورای بازنشستگان ایران،  معلمان عدالتخواه، گروه بازنشستگان تامین اجتماعی، گروه نوزده اسفند، گروه چالش صنفی معلمان ایران، پیشکسوتان فرهنگی ایران و معلمان پاینده طی بیانیه ای تحت عنوان “کنار مردم لردگان ایستاده ایم” اعتراض خود را به ابتلای ۲۵٠ نفر از مردم روستای  چنار محمودی در لردگان به ایدز بخاطر تزریق با استفاده از سرنگ های آلوده و قصور آشکار و جنایتکارانه دست اندرکاران حاکم اعلام داشتند. در این بیانیه ضمن اعلام حمایت از مبارزات مردم معترض قربانی این فاجعه تکان دهنده انسانی چنین آمده است:” حادثه “لردگان” هر دلیلی داشته باشد، مردم حق دارند که انگشت اتهام و تقصیر را بسوی مراکز و نهاد های حکومت از جمله مرکز بهداشت، فرمانداری لردگان و دفتر امام جمعه شهر نشانه روند. چرا که تمامی امکانات و ظرفیت ها و منابع و زیر ساخت ها و نیروی انسانی یک جامعه  در اختیار حکومتی ست که وظیفه اش در کنار تامین نیازهای اولیه مردم، سلامت جامعه بعنوان اولویت اصلی است. درایجاد شرایط مناسب بهداشت و درمان و تضمین سلامت مردم هیچ قصور، سهل انگاری و توجیه پذیرفتنی نیست. شناسائی  ودرمان فوری و با کیفیت این بیماران با هر هزینه ای، اقدام عاجل است. پیگیری کارشناسانه برای پیشگیری از تکرار آن باید در دستور قرار گیرد. کوتاه کردن دست بازار آزاد و بیرون کشیدن نظام سلامت از چرخه سود، و برخورداری همه شهروندان از سیستم بهداشت و درمان رایگان و مناسب ، کارآمد و مدرن برای تضمین سلامت جامعه، حق مردم و از مطالبات اصلی جامعه مدنی ست.”

در بخش پایانی این بیانیه امضا کنندگان باتاکید بر ریشه یابی اصلی این فاجعه مینویسند:” ما امضا کنندگان این بیانیه،  خواهان عدم مداخله پلیس و توقف فوری سرکوب معترضین ،  حمایت و مداوای فوری و مناسب بیماران ، ریشه یابی اصلی این فاجعه، بررسی و ارائه گزارش مستقل و بیطرفانه به جامعه با حضور نمایندگان مردم آسیب دیده  هستیم “

این همبستگی ها و اعتراضات ادامه دارد. با پیوستن به این صف وسیعا صدای اعتراض مردم لردگان باشیم. متن کامل نامه اعتراضی هفت  گروه  از بازنشستگان و معلمان در همبستگی با مردم لردگان را در زیر میخوانید:

_کنار_مردم_لردگان_ایستاده_ایم

“خشم لردگان”، دملی  که از تن رنجور و بیمار جامعه بیرون زد!

فرار ازمسئولیت  صاحبان قدرت چە بلایی سر کشور آوردە؟!

روز چهارشنبه ۱۰مهر خبر اعتراض مردم خشمگین روستای چنارمحمودی از توابع شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری تحت عنوان آلوده شدن حدود ۲۵٠نفر از اهالی این روستا به ویروس HIV( ایدز) ، جامعه را تکان داد و  پس لرزه هایش تا به امروز ۱٣ مهر، گسترش یافته است.

مثل همیشه در چنین مواقعی مسئولین، توجیه گرانه با اظهارات ضدو نقیض ، هر عاملی را مقصر میدانند بجز عملکرد و قصورخودشان را !

وزارت بهداشت اطلاعیه میدهد  و با محرمانه خواندن موضوع !و خاک پاشیدن در چشم مردمی که خون گریه میکنند باز هم  مسئولیت را از خود دور کرده و سرش را از تیر خشم مردم میدزدد.

قوه قضائیه هم به سبک و سیاق همیشگی فقط برای فروکش کردن این خشم ، بدنبال قربانی میگردد و بطور شتابزده با بازداشت فلان بهیار ویا کارمند بهداشت یک روستای دورافتاده  که فاقد هرگونه ابزار و امکانات مناسب هست، سعی دارد بدون اینکه به افکار عمومی فرصت بررسی و تشریح کارشناسانه داده شود، خاک برسر این فاجعه بپاشد .  

سلامت عمومی از سالها پیش بشدت آسیب پذیر شده، و با رویکرد سیاست بازارآزاد به عرصه بهداشت و درمان مردم و ساختار عقب مانده آموزش وپرورش در آموزش پیشگیری در مدارس و رسانه های مسلط ، زمینه ها یکی پس از دیگری برای این فجایع آماده میگردد

. در حالیکه قدرت اقتصادی و توان معیشتی اکثریت جامعه روز به روز کاهش یافته، امکان دستیابی شهروندان به پیشگیری و درمان بسیار مشکل و محدود شده است. صدای هشدار دهنده منتقدین و جنبش های مردمی که سالهاست فریاد میزنند:  “نیاز ما این زمان معیشت است و درمان” هم بجائی نرسیده تا به ناگهان حادثه بسیارغم انگیز ” روستای چنارمحمود” بعنوان دملی از تن رنجور و بیمار رها شده جامعه ، سر برآورد .

مردم آشکارا میبینند در حالیکه هزاران میلیارد تومان برای طرح های بی ثمر تحت عنوان ” طرح تحول سلامت ” هزینه شده  و در واقع کیسه ای برای دزدیهای نجومی  تعبیه گردیده،  همین صاحبان قدرت و ثروت بی اعتماد  حتی به بیمارستانهای خصوصی لاکچری چگونه برای مداوای خود، به کشورهای اروپائی رفته و با پول ملت با برخورداری از پیشرفته ترین امکانات و تجهیزات پزشکی به درمان خود میپردازند ،در حالیکه مادری دردمند مقابل بیمارستان نمازی شیراز فریاد میزند: “من یمنم؛ من سوریه‌ام؛ بچه من هم گشنه است! ملت ما گشنه است!”

حادثه “لردگان” هر دلیلی داشته باشد، مردم حق دارند که انگشت اتهام و تقصیر را بسوی مراکز و نهاد های حکومت از جمله مرکز بهداشت، فرمانداری لردگان و دفتر امام جمعه شهر نشانه روند. چرا که تمامی امکانات و ظرفیت ها و منابع و زیر ساخت ها و نیروی انسانی یک جامعه  در اختیار حکومتی ست که وظیفه اش در کنار تامین نیازهای اولیه مردم ، سلامت جامعه بعنوان اولویت اصلی ست.

درایجاد شرایط مناسب بهداشت و درمان و تضمین سلامت مردم هیچ قصور ، سهل انگاری و توجیه پذیرفتنی نیست.

شناسائی  ودرمان فوری و با کیفیت این بیماران با هر هزینه ای، اقدام عاجل ست. پیگیری کارشناسانه برای پیشگیری از تکرار آن باید در دستور قرار گیرد.

کوتاه کردن دست بازار آزاد و بیرون کشیدن نظام سلامت از چرخه سود، و برخورداری همه شهروندان از سیستم بهداشت و درمان رایگان و مناسب ، کارآمد و مدرن برای تضمین سلامت جامعه، حق مردم و از مطالبات اصلی جامعه مدنی ست.

“ما امضا کنندگان این بیانیه،  خواهان عدم مداخله پلیس و توقف فوری سرکوب معترضین ،  حمایت و مداوای فوری و مناسب بیماران ، ریشه یابی اصلی این فاجعه، بررسی و ارائه گزارش مستقل و بیطرفانه به جامعه با حضور نمایندگان مردم آسیب دیده  هستیم .”

ما در کنار مردم لردگان ایستاده ایم و به مقاومت و ایستادگی آنان درود می‌فرستیم.

١. شورای بازنشستگان ایران

٢. معلمان عدالتخواه

۳-گروه بازنشستگان تامین اجتماعی

۴-گروه نوزده اسفند

۵-گروه چالش صنفی معلمان ایران

۶-پیشکسوتان فرهنگی ایران

٧-معلمان پاینده .d&&[“dd”,u]||l

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی