محمد شکوهی
اعتراضات ضد حکومتی مردم عراق وارد فاز تازه ای شده است
یکشنبه, ۱۲ام آبان, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

از روز شنبه دوم نوامبر اعتراضات و مبارزات مردم عراق بر علیه حکومت فاسد  وارد مرحله تازه ای شده است. از روز گذشته در شبکه های اجتماعی بیانیه هایی مبنی بر فراخوان به اعتصاب عمومی برای فلج کرد حکومت پخش شده و از مردم خواسته شده که  خیابانها، گذرگاهها وجاده های اصلی بغداد را مسدود نموده و به میدان تحریر بیایند.

در پاسخ به این فراخوان از روز یکشنبه ۳ نوامبر معترضان بسیاری از خیابان های بغداد را مسدود کردند. رفت و آمد در بغداد مختل شده است.ورود و خروج به “منطقه سبز” محل استقرار دولت فقط از طریق هوایی ممکن می باشد.

خبرگزاری حکومتی عراق گزارش داده حرکت رفت و آمد و فعالیت حمل و نقل در پایتخت عراق به طور کامل مختل شده است.به گفته مقامات امنیتی دولت عراق مهمترین مسیرهای مسدود شده خیابان الشعله، پل البنوک، پل منطقه الشعب، پل شرکت سومو و مسیر شهرک‌ها به سمت منطقه زیونه، ورزشگاه الشعب و نیز خروجی‌های شهرک صدر و مسیر الدوره از سمت بغداد جدید هستند.

اتحادیه معلمان عراق در پاسخ به وزارت آموزش و پرورش این کشور که گفته بود همه چیز عادی بوده و مدارس و دانشگاههای باز می باشند، با صدور بیانیه ای تاکید کرده اعتصابات ادامه دارد و مدارس و دانشگاهها تا رسیدن به خواسته هایشان در اعتصاب خواهند بود.

اعتراضات در سایر شهرهای عراق نیز ادامه دارد.مراجعه کنندگان به ساختمان شورای استان قادسیه در شهر دیوانیه روز یکشنبه با دست نوشته ای در مقابل این ساختمان روبرو شدند که بر روی آن نوشته شده بود: «به دستور مردم تعطیل شد!»گزارش ها از شهر حله در استان بابل نیز حاکی است که اغلب کارمندان بخش دولتی در اعتصاب هستند. مدارس دولتی شهر جنوبی بصره نیز روز یکشنبه برای اولین بار از زمان آغاز اعتراضات در عراق تعطیل شد.بند ام القصر در محاصر مردم می باشد.

تحولات دو روز گذشته عراق نشان از فاز تازه ای از رویارویی مردم با حکومت دارد. لازم به توضیح است که در تظاهراتهای دو روز گذشته در شهرهای عراق؛ شعار دادن علیه جمهوری اسلامی،خامنه ای و آتش زدن تصاویر و پوسترهایشان شدت بیشتری به خود گرفته است. فیلمها و گزارشات منتشر شده در مدیای اجتماعی نشان می دهد که یک خواسته محوری و مهم تظاهرکنندگان خروج جمهوری اسلامی از عراق و پایان دادن به حمایتهایش از دار و دسته های تروریست مورد حمایتش وباندهای شریک در دولت قبیله ای و قومی عراق می باشد. در دوسه روز گذشته  قاسم سلیمانی به همراه چند مقام سپاه برای طراحی و کمک به دولت عراق بری سرکوب تظاهراتهای مردمی  به بغداد رفته و جلساتی با باندهای دولتی گرفته اند.

با پخش خبر سفر هیات جمهوری اسلامی به بغداد، صدها هزار نفر روز گذشته و امروز علیه دخالت های جمهوری اسلامی در عراق شعار و داده  و به دفاتر باقی مانده باندهای مورد حمایت رژیم در کربلا، نجف؛ کاظمین و شهرهای جنوبی عراق حمله کرده و برخی را به آتش کشیدند.

فراخوان اعتصاب عمومی در بغداد برای فلج کردن حکومت، همزمان حمایت از این فراخوان در سایر شهرها،حکومت عراق را در برابر مردم دارد به زانو در می آورد.

دولت المهدی و باندهای سهیم در قدرت با بحران جدی روبرو بوده و اختلافات حکومتی تشدید شده است.رویارویی مردم با حکومت فاسد و سرکوبگر وارد مراحل تعیین کننده و حساسی شده است. اعتصاب عمومی برای فلج کردن حکومت آغاز زدن ضربه نهایی بر پیکر دولت فاسد و به زیر کشیدنش می باشد. فعالین، رهبران و سازماندهندگان این اعتصاب باید خواستها و مطالباتشان را روشن فرموله کرده و مردم و اعتراضاتشان را حول این خواستها و برای به زیر کشیدن حکومت، گردآورند.

احزاب، نیروهای چپ و سکولار و مدرن نباید این فرصت و موقعیت بی نظیر را از دست بدهند. موقع دخالت تمام قد در روند جاری مبارزات مردم برعلیه حکومت می باشد. اوضاع برای حضور احزاب چپ  و جریانات مترقی و ضد مذهبی برای تاثیر گذاری و رادیکالیزه کردن و تعمیق نه مردم  و به میدان آوردن مردم برای به زیر کشیدن حکومت مساعد شده است.

اعترضات مردم عراق علیه دولت؛ سیستم و حاکمان فاسد و دزد و تروریست بیش از سه هفته است آغاز شده است. مردم خواهان یک زندگی بهتر، رفع فقرو فلاکت و بیکاری ، پایان دادن به دزدی و غارت توسط هیا حاکمه، پایان داد ن به دخالت های جمهوری اسلامی در عراق و برخورداری از امکانات رفاهی و … می باشند.

در کنار همه این خواستها اعترضات این دوره عراق شکست نسخه آمریکا و غرب در مورد شکل دادن به دولت و سیستم موزائیکی و دولت قبیله ای نیز می باشد. سیستمی که آمریکا بعد از سرنگونی رژیم صدام بر این کشور و مردمش تحمیل کرد. امروز مردم عراق در تظاهراتهای میلیونی شان شعار می دهند کل این سیستم و حکومت فاسد است وباید برود.

لازم به توضیح است که طول این مدت و در جریان حملات نیروهای امنیتی به تظاهراتهای مردم  در شهرهای عراق  تا به امروز ۳ نوامبر بیش از ۲۴۵ نفر کشته و بین ۷ تا ۹ هزار نفر زخمی شده اند.

یک نکته مهم،مردم عراق درعمل درگیر مبارزه با جمهوری اسلامی و دار و دسته های وباندهای مورد حمایتش می باشند. حمایت مردم ایران از مبارزات جاری مردم عراق علیه حاکمان این کشور و جمهوری اسلامی، علاوه بر همبستگی مبارزاتی، حمایت از نبرد و جنگ مردم دوکشور بر علیه دشمنی مشترک، یعنی جمهوری اسلامی می باشد. لرزه بر تن جمهوری اسلامی در عراق و داخل ایران افتاده است. و این جای خوشحالی و ثمره مبارزه مردم عراق بر علیه رژیم آدمکشان اسلامی و دخالتهایش در عراق می باشد.

مبارزات مردم عراق علیه حکومت این کشورو علیه جمهوری اسلامی شایسته بزرگترین حمایتها و پشتیبانی است.

محمد شکوهی

۱۲ آبان ۱۳۹۸، ۳ نوامبر ۲۰۱۹

اخبار و گزارشات مرتبط با اعتراضات مردم عراق از اینجا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی