عبدل گلپریان
شعار مردم بصره: “به کمتر از سرنگونی رضایت نخواهیم داد”
چهارشنبه, ۱۵ام آبان, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

بیش از یک هفته از بسته شدن راههای اصلی منتهی به بندر “ام القصر” در جنوب عراق می گذرد و تظاهرات و تجمع مردم همچنان ادامه دارد. مردم قهرمان بصره بر این پای میفشارند که تظاهرات گسترده تر و محکم تر ادامه پیدا کند. مردم بصره با شعار ” ترسوها نمیتوانند آزادی را تامین کنند ” میگویند به کمتر از سرنگونی رضایت نخواهیم داد.
علاوه بر بستن بندر ام القصر از سوی مردم معترض در بصره، نقطه مرزی ” سفوان” بین ایران و کویت نیز از سوی تظاهرات کنندگان بسته شده است. این در حالی است که تعداد زیادی نیروی امنیتی برای باز پس گیری این منطقه گسیل داشته شده است اما نیروهای امنیتی قادر به در اختیار گرفتن شاهرگ اقتصادی حکومت عراق در نقاط مرزی نیستند.بستن بندر ام القصر روزانه میلیونها دلار به صاحبان سود و سرمایه در عراق ضرر میرساند.
بنا به اخبار منتشر شده در بیست چهار ساعت اخیر در سراسر عراق دستکم سیزده نفر از تظاهرات کنندگان بوسیله شلیک ماموران امنیتی جان خود را از دست داده اند.

جمهوری اسلامی و سران حکومت عراق در حالی قیام مردم خشمگین عراق را به آمریکا و عربستان و پس مانده های حکومت بعث منتصب میکنند که نیمی از شرکت کنندگان در اعتراضات عراق بعد از سرنگونی رژیم بعث بدنیا آمده اند و هیچ تصویری از آن ایام ندارند.
دشمنان مردم عراق حق دارند که خواست و آرزوهای قیام کنندگان را به رقیبان منطقه ای خود وصل کنند چرا که بزعم خود خیال میکنند میتوانند زمینه سرکوب آنرا مهیا سازند.
خواست و مطالبات نسل جوان و مردم عراق مبنی بر، سرنگونی حکومت، احیای کرامت انسانی، جامعه ای آزاد، برابر و سکولار، عدالت اجتماعی، رفاه و امنیت و خوشبختی، مطالباتی هستند که نه تنها حاکمان عراق و جمهوری اسلامی را بوحشت انداخته است بلکه حکام آمریکا، عربستان احزاب ناسیونالیست کرد در حکومت اقلیم کردستان و دیگر دول مرتجع منطقه را نیز دچار شوک کرده است.
در همین رابطه روز سه شنبه پنجم نوامبر نچیروان بارزانی رئیس حکومت اقلیم کردستان سران نهادهای اصلی حکومت، سران احزاب و جریانات ناسیونالیست اسلامی و رئیس جمهوری عراق در یک نشست بیسابقه دور هم جمع شدند و ضمن حمایت تلویحی از خواستهای مردم عراق، از نخست وزیر عادل عبدالمهدی و دولت او حمایت کردند. کاربدستان حکومت اقلیم کردستان بشدت از این واهمه دارند که نسیم قیام مردم عراق به مناطق کردنشین در شمال برسد از اینرو تحت هیچ عنوانی خواهان کنار رفتن حکومت مرکزی نیستند.
عبدل گلپریان
ششم نوامبر١٩

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com