محمد شکوهی
دولت بنزین را گران کرد. این سیاست دولت باید با اعتراض و پاسخ دندان شکن مردم روبرو شود
جمعه, ۲۴ام آبان, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

اواخر شب پنجشنبه ٢٣ آبان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی حکومت با صدور اطلاعیه ای ” سهمیه بندی سوخت” و قیمتهای جدید بنزین را اعلام کرد.بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه ای از قرار هر لیتر ۱۵۰۰ تومان، قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه ای از قرار هر لیتر ۳۰۰۰ تومان و قیمت بنزین سوپر از قرار هر لیتر ۳۵۰۰ تومان خواهد بود .شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه اش تاکید کرده که این  سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت  بوده است.

*محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در دفاع از سیاست سهیمه بندی و افزایش قیمت انواع سوخت  از جمله بنزین ادعا کرده که :”دولت  درآمدهای ناشی از افزایش قیمت را صرف ارائه “حمایت معیشتی”  خواهد کرد.وی گفته ١٨ میلیون خانوار شرایط دریافت این کمک‌ها را دارند. قبلا دولت اعلام کرده بود دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی جبران کسری بودجه دولت بوده ودولت می‌خواهد از این محل ۳۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خود را جبران کند.

لازم به توضیح است درزمان تصویب بودجه سال ٩٨ ، مجلس به دولت “اجازه درآمد زایی” داده و این امر را در  لایحه بودجه گنجانده و از دولت خواسته بود برای جبران کسری بودجه از محل آزاد سازی قیمت انواع سوخت، کسری بودجه اش را جبران بکند. گرانی بنزین در ادامه این سیاستهای حکومت می باشد.با اجرای طرح سهیمه بندی سوخت و افزایش قیمت بنزین، عملا قیمت حامل های انرژی حذف شده   وقیمتها آزاد میشوند. این سیاست ادامه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها می باشد که نزدیک به یک دهه است شروع شده .


سهیمه بندی بهانه ای برای گرانتر کردن قیمت انواع سوخت و آزاد سازی قیمت انواع سوخت می باشد. این سیاست در ادامه  آخرین مراحل از اجرای طرح “هدفمند کردن یارانه ها”می باشد که دولت روحانی به اجرا می گذارد. طبق توافق دولت و مجلس، دولت محوز افزایش قیمت انواع سوخت برای جبران کسری بودجه اش را دارد.اما اثرات و تبعات گران شدن سوخت چه می باشد؟

گرانی بنزین تاثیرات مستقیم و بلاواسطه روی گرانی سایر مایجتاج زندگی و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم؛ از خورد و خوراک و مسکن گرفته تا دوا و درمان و خدمات خواهد گذاشت. افزایش قیمت نان، افزایش قیمت تمام کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، افزایش هزینه های تحصیل و بیمه وافزایش قیمت کرایه اتوبوس و مینی‌بوس… از اثرات فوری این تصمیم دولت می باشد.

همه چیز گرانتر از روز قبل خواهد شد. با آزا د سازی قیمت بنزین گرانی و فقر بیشتر شده  از طرف دیگر درآمدهای افسانه ای نصیب حکومت دزدان و اختلاسگران خواهد شد.

دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر دیگر حتی کفاف زندگی یک هفته ای خانوار ۴ نفره را نخواهد داد. میلیون ها کارگر و کارکن بازهم فقیر شده و قدرت خرید شان سقوط خواهد کرد. بطور واقعی افزایش قیمت بنزین یک تعرض دیگر دولت سرمایه به سطح معیشت و زندگی مردم می باشد.

اما در باره ادعاهای دولت مبنی بر اینکه از محل درآمدهای حاصل از این افزایش قیمت انواع سوخت، گویا قرار است یارانه های نقدی مردم افزایش یافته و طبق ادعای دولت ١٨ میلیون خانوار شامل دریافت”طرح حمایت معیشتی” خواهند شد، ایندروغ بی شرمانه ای بیش نبوده و نیست.

در دوره های گذشته هم وقتی طرح هدفمند کردن یارانه ها و زدن سوبسید کالاهای اساسی را به اجرا گذاشتند؛ وعده دادند که تفاوت قیمت ها را در قالب یارانه و کنترل افزایش گرانی ها به مردم خواهند پرداخت. دیدم چی شدن نه تنها ریالی نصیب مردم نشد، بلکه گرانی ها بیشتر و بیشتر شد.

د وسال پیش و در جریان بحران ارزی قیمت  دلار را  تا بالای ١٨ هزار تومان افزایش دادند و وعده دادند که سود حاصل را برای واردات کالا های اساسی  و پائین نگه داشتن قیمتها به کار خواهند گرفت.تازه ترین مورد، ماجرای ارزهای دولتی می باشد که دولت وباندهای کل حکومت ارز دولتی به قیمت ۴٢٠٠ تومان گرفته و قرار بود کالا وارد  کرده و جلوی افزایش  قیمتهای کالاهای اساسی را بگیرند. به اعتراف خود باندهای  حکومت دزدان کالایی وارد نشده  مبالغی بین ١٠ تا ١٧ میلیارد دلار در این وسط گم و گور شده است.

دولت اول به فکر جبران کسری بودجه اش و تامین هزینه های هنگفت دم و دستگاه سرکوب حکومت در کنار پرکردن جیب دزدان کل نظام می باشد. افزایش گرانی کالاهای ضروری و مورد نیاز روزانه مردم در کنار دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر، زندگی میلیونها کارگر و کارکن را به مرتب بدتر و غیر قابل تحمل تر خواهد کرد.

در برابر افزایش قیمت انواع سوخت و از جمله گران تر شدن بنزین نباید ساکت نشست. این امر تاثیرات فوری و مستقیم بر زندگی و معیشت روزانه مردم خواهد گداشت. اعلام تصمیم دولت در نیمه شب پنجشنبه بیانگر ترس  و وحشت حکومت از بازگشت دوباره اعتراضات می باشد.  و این ترس و وحشت واقعی است. روز جمعه بدنبال اعلام این تصمیم حکومت، اعتراض به گرا ن شدن بنزین در چندین شهر آغاز شده و باید منتظر گسترش اعتراضات شد.

این تعرض حکومت به سطح معیشت مردم باید پاسخ دندانشکن بگیرد. باید متحدانه وسراسری و سازمانیافته در برابر این سیاستهای ضد کارگری و ضد مردمی دست به اعتراض  زد. بدون شک اعتراض و مبارزه مردم این قدرت و توانایی را دارد که این سیاستهای ضد مردمی  حکومت دزدان و اختلاسگران را وادار به پس گرفتن آنها بکند. راه دیگری متصور نیست.

محمد شکوهی

۲۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۵ نوامبر ۲۰۱۹  

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی