مینا احدی
اتحادیه اروپا و نشست آینده اقوام در ایران! و شیرین عبادی
شنبه, ۲۳ام آذر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

بعد از دو هفته شورش مردم ایران در بیش از ١٠٠ شهر علیه حکومت اسلامی و بعد از اینکه اخبار مبتنی بر کشتار صدها نفر و دستگیری هزاران نفر در تمام دنیا منتشر شد، مقامات اتحادیه اروپا رسما سکوت کرده و نه فقط حکومت اسلامی را محکوم نکردند، بلکه به اعتراصات و درخواستهای هزاران نفر از ایرانیان ساکن اروپا که با دهها میتینگ خواهان عکس العمل دولتهای اروپایی شدند نیز پاسخی ندادند. روز پنج شنبه ۱۲ دسامبر اتحادیه اروپا به ابتکار فردریکا ریس نماینده بلژیکی پارلمان اروپا، نشست آینده اقوام در ایران را برگزار کرد. بله اینده اقوام و نه اینده و یا حال مردم ایران علی العموم. چند نفر نماینده هم از “اقوام کرد و ترک و بلوچ و ترکمن” در این نشست سخنرانی کرده و هر یک از قوم خود گفتند و در نهایت در همین سالن مردم ایران به چند بخش تقسیم شده و هر نماینده ای سعی کرد بگوید مردم منتسب به این قوم بیشتر از بقیه تحت فشار هستند!!! این یک برنامه ارتجاعی در مورد انقلاب و مبارزات مردمی است که دسته جمعی و متحدانه به خیابان رفته و علیه حکومت ارتجاعی و ضد انسانی اسلامی فریاد نه به حکومت اسلامی را سر داده اند.
اتحادیه اروپا همواره در آنسوی خط ایستاده و از حکومت اسلامی ایران دفاع کرده است. این نهاد نه آنگونه که شیرین عبادی میگوید “بیست سال است که در مورد جنایات حکومت اسلامی سکوت کرده” نه ، دولتهای اروپایی ۴٠ سال است که در کنار حکومت اسلامی ایستاده و اتحادیه اروپا از همان آغاز تاسیس تا به امروز در کنار حکومت اسلامی ایستاده است.
اینک تحت فشار افکار عمومی و تحت فشار مبارزات توفنده مردم ایران اتحادیه اروپا دهان باز کرده و حرفی میزند ، جالب است. جالبتر اینکه در در مورد آینده مردم ایران، حرف نمی زنند در مورد آینده اقوام و این یعنی باز این نهاد مهم، در صدد تدارک‌خوابهای آشفته برای آینده ایران است.
شیرین عبادی در این نشست البته از اتحادیه اروپا انتقاد کرد و درخواست کرد که سفرای حکومت اسلامی را فرا بخوانند و اعتراض کنند و عدم واکنش اتحادیه اروپا در باره کشتار مردم ایران را مایه شرمساری خواند، که اگر اینرا نمی گفت بسیار مایه شرمساری خودش میشد. در مصاحبه با رسانه ها و از جمله یک رسانه از کردستان عراق گفت” ما مسلمان هستیم و به آن افتخار میکنیم، ما خواهان جدایی مذهب از حکومت هستیم …”
به کسانی که سوال میکنند شیرین عبادی در کنفرانس اقوام ایرانی نماینده چه قومی است و چه میکند باید گفت او را دعوت کرده اند که هم سیاست برگزار کنندگان را تایید کند و هم همین حرفها را بزند. عبادی به جنبش ملی اسلامی تعلق دارد . همان جنبشی که در ابتدا با حکومت اسلامی مشکل چندانی نداشت، به مرور و بدلیل سرکوبگری حکومت که شامل حال جناح چپ ملی اسلامیها هم میشد، به مخالفت تلویحی با حکومت کشیده شد ولی اصلاح طلبی میکرد. سیاستی که سالها منطبق با سیاست اتحادیه اروپا بود. دولتهای اروپایی برای خاک‌پاشیدن به چشم مردم اروپا می گفتند میشود اصلاحات کرد و عبادیها در سنگر دفاع از خاتمی و روحانی در عمل از منفعت و‌موقعیت خود دفاع میکردند. و بی دلیل نیست عبادی بارها به اتحادیه اروپا رفته هم برای دفاع از امکان اصلاحات در حکومت اسلامی و هم برای جمع کردن جوایزی که این‌نهاد به چهره های جنبش ملی اسلامی از جمله نسرین ستوده داده است.
به عبادی و بقیه هم باید گفت، دوران شما نیز دارد بسر میرسد، آینده ایران میتواند آینده مدرن و مترقی و مبتنی بر جهانشمولی حقوق انسانی باشد و تکلیف جنبش ملی اسلامی و مذهب اسلام را نیز روشن کند. یک شرط رسیدن به آن اینده خنثی کردن تشبثات اتحادیه اروپا و دولتهایی است که همواره علیه مردم ایران عمل کرده اند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی