اصغر کریمی
صورت مساله جامعه ایران فقر و بیحقوقی و سرکوب و فساد و ناامنی و سرنگونی جمهوری اسلامی است. جمهوری اسلامی با هیچ تلاشی قادر به تغییر این صورت مساله نیست!
چهارشنبه, ۱۸ام دی, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

جمهوری اسلامی بیش از هر زمان در تاریخ چهل ساله اش احتیاج به قدرت نمایی و بسیج داشت و تمام نیرویش را با بسیج سرکوبگرانش و با تهدید و ارعاب و تعطیل مدارس و ادارات و دانشگاهها و تهدید مغازه داران و غیره به میدان آورد تا علیه مردمی که در آبان امسال برای سرنگونی حکومت به میدان آمدند قدرت نمایی کند. هدف این بسیج و رجزخوانی اساسا ترامپ نیست مردم ایرانند. تارگت، دشمن اصلی حکومت یعنی مردم بودند. ترامپ و دولت آمریکا قرار نیست جمهوری اسلامی را سرنگون کنند، این کارگران و دانشجویان و زنان و جوانان اند که در کمین حکومت نشسته اند.

خامنه ای اینرا در سخنرانی اش اشاره کرد. از ضرورت وحدت در صفوف خودیها گفت و از اینکه آنها که فکر میکردند «انقلاب» تمام شده چشم هایشان را باز کنند. یعنی میخواهد هم منتقدین و ناراضیان درونی را خفه کند و هم مردم را عقب براند. اما نه قادر به تامین وحدت در میان خودی ها است و نه قادر به مقابله با انقلاب مردم برای سرنگونی. شکاف های درونی بسرعت اوج میگیرند و اینبار عمیق تر و کشنده تر از قبل و مردم اعتراض و اعتصاب شان را ناچارند تشدید کنند و باز هم شاهد خیزش و قیام و انقلاب مردم خواهیم بود. بیش از نیمی از حکومتیان خواهان مدارا با دولت آمریکا و مذاکره و رفع تنش اند هرچند در فضای کنونی جرات بیانش را ندارند. گرد و خاک ها چند هفته دیگر میخوابد و دوباره افشاگری ها و اختلافات در ابعاد بیشتری اوج میگیرد. کیهان فی الحال تهدید منتقدین درونی را شروع کرده است.

در پس این ماجراها حکومت بحرانی تر، در سطح جهان منزوی تر، اقتصاد درهم شکسته تر، با موقعیت بسیار ضعیف تر در عراق و لبنان و سوریه و یمن، و ناتوان تر در مقابل مردمی که بارها اعلام کرده اند دشمن ما همینجا است، خواهیم داشت. راه گریزی نه در مقابل حکومت است نه در مقابل مردم.

در این میان حال و روز رضا پهلوی هم جالب است. او سکوت کرد. سالها است از حفظ سپاه و ارگان های سرکوب بعد از سرنگونی صحبت کرده است و الان نمیتواند علیه سلیمانی مهمترین فرمانده سپاه حرفی بزند. نه با مواضع تاکنونی اش جور در میاید و نه از ترس مردم جرات میکند از او بعنوان سرباز وطن دفاع کند. حتما در روزهای آینده تلاش میکند این مخمصه را ماستمالی کند، سکوت را بشکند و بگوید به احترام مردمی که عزادار بودند حرفش را نزده است! ولی این کمکی به او نمیکند. در همین تندپیچ ها است که مردم سرنگونی طلبان واقعی را خواهند شناخت. ناسیونالیست هایی مثل رضا پهلوی، خاتمی سر کار میاید به او تبریک میگویند و خطر جنگ پیش بیاید خود را در أغوش جمهوری اسلامی میاندازند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com