بهرام رحمانی
آیا خامنه‌ای به فکر «نرمش قهرمانانه» دیگری‌ست!
دوشنبه, ۲۲ام اردیبهشت, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

اوضاع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و دیپلماتیک حکومت اسلامی ایران به‌شدت بحرانی و وخیم است. کسر بودجه هنگفت، کمبود ارز، بالا گرفتن دعواهای جناحی، هزینه‌های گزاف جنگ‌های نیابتی در سوریه، یمن و… ، عدم توانایی فروش نفت و افت قیمت نفت، بحران زلزله، سیل و اپیدمی ویروس مهلک کرونا، نه تنها زیست و زندگی ده‌ها میلیون‌‌ شهروند ایرانی را تیره و تار کرده است، بلکه تنها ماشین جنگی و سرکوب و خرافه پراکنه حکومت فعال‌‌تر هستند. باقی سران و مقامات حکومت، یا تعطیل شده‌اند و یا مسئولین آن بی‌توجه به شرایط مردم، به خانه‌های امن خزیده‌اند و در قرنطینه مطلق هستند. شاید هیچ رهبر حکومت جهان به اندازه خامنه‌ای از یک‌سو سخت مواظب جان خود و در قرنطینه مطلق است و از سوی دیگر، ارگان‌ها تحت امرش از نیروهای نظامی و انتظامی و سپاه و بسیج و وزارت اطلاعات گرفته تا سه قوه مقننه، قضایی و اجرایی لحظه‌ای از سانسور و سرکوب و اعدام دست نمی‌کشند! جانیان حکومت اسلامی، به حدی عاشق آدم‌کشی و تجاوز و دزدی هستند که به راحتی آب خوردن در خیابان‌ها مردم را به گلوله می‌بندند، هواپیمای مسافربری را با سرنشیان آن با موشک منفجر می‌کنند و کارگران افغان را شکنجه و سپس به رودخانه می‌اندازند و… این‌ها هر حادثه‌ای که به فاجعه انسانی منجر شود مانند «جنگ» و «اپیدمی ویروس کرونا» را «نعمت الهی» می‌نامند.

در چنین شرایطی، به‌نظر می‌رسد قرار است آهسته‌آهسته سران حکومت اسلامی و در راس همه خامنه‌ای پرچم سفید تسلیم را در مقابل رقبای تاکنون خود به ویژه «شیطان بزرک» بالا ببرد تا بلکه فرجی حاصل شود تا حکومت بتواند چند صباح دیگری ماشین جنگی و آدم‌کشی و غارتگری خود را سر پا نگه دارد.
در این میان شورش‌های مردمی نیز قابل پیش‌بینی است حتی کسانی هم چون شیخ محمد خاتمی رییس جمهوری سابق حکومت اسلامی و صادق زیبا کلام از چهره‌های معروف جناح اصلاح‌طلب و برخی کارشناسان «دل‌سوز» حکومت در مورد بروز «خشونت بین مردم و حکومت» هشدار داده‌اند و همگی به اتفاق هم نگران آینده حکومت جهل و جنایت و مافیایی خود هستند!
محمد خاتمی که آنلاین سخن می‌گفت به تبعیت از رهبرشان بحث «امام حسن» را پیش کشید و گفت: «در یک موقعیت حساس و سرنوشت سازی قرار گرفت. دورانی که یک فاجعه بسیار بزرگ برای عالم اسلام و جهان بشریت رخ داد.»
خاتمی باز هم در حالی از «آشتی ملی» سخن می‌گوید که اکثریت مردم ایران دل‌شان می‌خواهد سر به تن کلیت حکومت اسلامی نباشد! در عین حال خاتمی اقرار می‌کند که مردم به پای انتخابات مجلس شورای اسلامی نیامدند.

زیباکلام، در یادداشتی با اشاره به سرکوب بی‌رحمانه معترضان، به سران نظام نسبت به روی آوردن جوانان به مبارزه مسلحانه هشدار داد و نوشت: «این رویه‌ سرکوب تدریجا زمینه ‌ساز مبارزات مخفی و در مرحله‌ بعد مبارزات مسلحانه می‌شود.»
او نوشت: «از دی ۹۶ تا به امروز فقط بیش از صد دانشجوی دانشگاه تهران دستگیر شده‌اند، که برای آن‌ها در مجموع حدود صد سال حبس بریده شده است. یکی از آنان مصطفی هاشمی‌زاده، متولد ۱۳۷۸ و دانشجوی کارشناسی عمران دانشگاه تهران به صرف حضور در تجمعات داخل دانشگاه در اعتراض به ساقط کردن هواپیمای مسافربری، به اتهام‌ اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی، به شش سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده است. همان‌طور که در حکم وی قابل مشاهده است، هیچ اتهامی مبنی بر ارتباط با گروهک‌ها و کشورهای خارجی، آسیب رساندن به اموال عمومی و… وجود ندارد و حتی وی از اتهام توهین به رهبری نیز تبرئه شده است.»
زیباکلام در این جا نیز از به کار بردن ادبیات و واژه‌های حکومت‌شان غاقل نبوده است: « گروهک‌ها…»

هم‌زمان با سال‌روز میلاد امام دوم شیعیان و در حالی که خامنه‌ای هم‌چنان در قرنطینه است و از دیدارهای عمومی گه‌گاه خود نیز به دلیل شیوع کرونا صرف‌نظر کرده است، روز جمعه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۹، توییتر خامنه‌ای بخشی از سخنان سال ۱۳۵۱ او درباره صلح امام حسن را منتشر کرد، متنی از یک سخنرانی نزدیک به پنج دهه قبل او که سال ۹۲ و در آستانه مذاکرات هسته‌ای نیز برای اجرای «نرمش قهرمانانه» مورد استنناد رهبر حکومت اسلامی قرار گرفته بود.
در توییتر رسمی خامنه‌ای آمده است: «من معتقدم امام حسن مجتبى شجاع‌ترین چهره تاریخ اسلام است. او حاضر شد خود را و نام خود را در میان دوستان نزدیکش، فداى مصلحت واقعى کند و تن به صلح دهد براى این‌که دیدبانى اسلام و حفاظت از قرآن و هدایت نسلهاى آینده‌ى تاریخ را در موقع خود انجام دهد.»
علی خامنه‌ای سال ۱۳۹۲ و در آغاز مذاکرات هسته‌ای که به برجام منتهی شد، با ارجاع به همین سخنرانی‌ خود در سال ۱۳۵۱ و کتابی که درباره صلح امام حسن تالیف کرده بود، سیاست «نرمش قهرمانانه» را طرح کرد و گفت: «نرمش در یک جاهایی بسیار لازم است.»
خامنه‌ای در فاصله فروردین سال ۱۳۵۱ طی سخنرانی‌هایی در حسینه ارشاد تهران درباره «جایگاه امام حسن» در تاریخ تشیع و اهمیت اقدام دوم شیعیان در «دست کشیدن از جنگ و علل پذیرفتن آتش‌بس» سخن گفته بود. او در اوایل دهه پنجاه مجموعه این سخنرانی‌ها در کتابی تحت «دو امام مجاهد» منتشر کرد.
در سال‌های پس از انقلاب، مقام‌های حکومت اسلامی از میان فرزندان امام شیعه، عموما از امام حسین، امام سوم شیعیان، به‌عنوان الگوی مورد تبلیغ خود سخن می‌گفتند. سه دهه بعد و در اوایل دهه نود خورشیدی، هنگامی که ارجاع پرونده هسته‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، منجر به صدور چند قطع‌نامه و اعمال تحریم‌های سنگین سازمان ملل شده و فشارها را بر حکومت اسلامی افزایش داده بود، علی خامنه‌ای در چند سخنرانی مکرر خود به صلح امام حسن و بخش‌هایی از سخنرانی‌های اوایل دهه پنجاه خود بازگشت و از سیاست «نرمش قهرمانانه» رونمایی کرد.
در این دوره خامنه‌ای ابتدا در ۱۴ شهریور ۹۲ و در جریان دیدار با رییس و اعضای مجلس خبرگان گفت که «نرمش و انعطاف و مانور هنرمندانه و قهرمانانه در همه‌ عرصه‌های سیاسی، یک کار مطلوب و مورد قبول است» اما «این مانور هنرمندانه نبایستی به معنای عبور از خطوط قرمز، یا برگشتن از راهبردهای اساسی، یا عدم توجه به آرمان‌ها باشد.»
او در همین سخنرانی به صراحت «مشکلات اقتصادی، سیاسی، امنیتی و حتی فرهنگی » را دلیل «نرمش قهرمانانه» عنوان کرد و و در حالی که حسن روحانی به‌تازگی بر کرسی ریاست جمهوری نشسته بود، گفت: «البته هر دولتی، هر شخصی، هر شخصیتی، روشهایی دارند، ابتکاراتی دارند، این ابتکارات را انجام خواهند داد و (کار) پیش خواهد رفت.»
خامنه‌ای دوازده رور بعد در ۲۶ شهریور۹۲ با صراحت بیش‌تری درباره «نرمش قهرمانانه» سخن گفت، آن‌هم در دیدار با فرماندهان ارشد سپاه پاسداران. او گفت: «ما مخالف حرکت‌های صحیح و منطقی دیپلماسی نیستیم؛ چه در عالم دیپلماسی، چه در عالم سیاست‌های داخلی.»
در همین روز بود که خامنه‌ای به پیشینه علاقه خود به «صلح امام حسن» اشاره کرد و گفت: «من معتقد به همان چیزی هستم که سال‌ها پیش اسم‌گذاری شد نرمش قهرمانانه؛ نرمش در یک جاهایی بسیار لازم است، بسیار خوب است؛ عیبی ندارد.»
خامنه‌ای همان روز در سخنرانی خود خطاب به فرماندهان سپاه پاسداران با بیان این‌که «عالم دیپلماسی، عالم لب‌خند زدن است» و «ما مخالف با حرکت‌های صحیح و منطقی دیپلماسی هم نیستیم؛ چه در عالم دیپلماسی، چه در عالم سیاست‌های داخلی.»
پس از بازتاب‌های گسترده از جمله تعبیر «عقب‌نشینی» از سخنان خامنه‌ای، او در آبان سال ۹۲ طی یک سخنرانی دیگر در جمع فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران، گفت که «ما تعبیر نرمش قهرمانانه را به کار بردیم؛ یک عده‌ای آن را به معنی دست برداشتن از آرمان‌ها و هدف‌های نظام اسلامی معنا کردند؛ بعضی از دشمنان هم همین را مستمسکی قرار دادند برای این‌که نظام اسلامی را به عقب‌نشینی از اصول خودش متهم کنند؛ این‌ها خلاف بود، این‌ها بدفهمی است چون نرمش قهرمانانه به معنای مانور هنرمندانه برای دست یافتن به مقصود است.»
در ۲۲ مرداد سال ۹۳، خامنه‌ای بار دیگر از نرمش قهرمانانه و صلح امام حسن سخن گفت اما این‌بار در دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر و دیگر مقام‌های وزارت امور خارجه، تاکید کرد که «معنای دیگر ویژگی مهارت دیپلماتیک، نرمش قهرمانانه است که صلح امام حسن مجتبی پرشکوه‌ترین نمونه‌ تاریخی آن به شمار می‌رود.» او گفت که نرمش قهرمانانه برخلاف برخی تفاسیر، معنای واضحی دارد که نمونه‌ آن در مسابقه‌ی کشتی نمایان است در این مسابقه که هدف آن شکست دادن حریف است اگر کسی قدرت داشته باشد اما انعطاف لازم را در جای خود به کار نگیرد قطعا شکست می‌خورد اما اگر انعطاف و قدرت را به موقع مورد استفاده قرار دهد پشت حریف را به خاک می‌نشاند.»
با مطرح شدن سیاست نرمش قهرمانه از سوی خامنه‌ای، سرانجام مذاکرات هسته‌ای در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ به توفق هسته‌ای بر سر برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، منجر شد. تحریم‌های سازمان ملل لغو و قطعنامه‌ها با صدور قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تعلیق شدند.
پس از این تاریخ، خامنه‌ای دیگر «نرمش قهرمانانه» را به زبان نیاورد، او در سال‌های بعد به‌شدت بر فعالیت نیروی قدس سپاه پاسداران در منطقه افزود و به گفته برخی از فرماندهان اجازه حضور مستشاری در سوریه را به فرمان حضور و دخالت مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در سوریه تبدیل کرد. نیروهای تحت امر خامنه‌ای در دی ماه سال ۹۶ اعتراضات سراسری در ده‌ها شهر را به شدت سرکوب کرده، ده‌ها نفر را کشتند و هزاران نفر را بازداشت و زندانی کردند.
در چند روندی بود که دونالد ترامپ از خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌های تازه خبر داد، خامنه‌ای گفت که اگر آمریکایی‌ها برجام را پاره کنند، ما آن را به آتش می‌کشیم. او در ۲۳ مرداد سال ۹۷ سیاست نرمش قهرمانانه خود را «اشتباه» خواند و گفت: «مذاکرات برجام اشتباه بود. در موضوع مذاکرات بنده اشتباه کردم و به اصرار آقایان اجازه تجربه را دادم که البته از خطوط قرمز معین‌شده هم عبور کردند.»
با این حال توییت روز جمعه خامنه‌ای درباره «صلح امام حسن»، در چنین شرایطی، به‌ویژه با افزوده شدن بحران پیش‌بینی‌نشده کرونا بر مجموعه چالش‌های و بحران‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی حکومت اسلامی، احتمال دارد که خامنه‌ای به فکر دوباره «نرمش قهرمانانه» دیگری است.

هم‌زمان با موضوع توییتر خامنه‌ای، محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه حکومت اسلامی، در نامه‌ای به ‌دبیرکل ملل متحد نوشته است برای اجرای برجام «آماده گفت‌وگو در هر سطحی» هستیم.
محمدجواد ظریف در نامه‌ خود به آنتونیو گوترش که روز جمعه ۱۹ اردیبهشت ۲۰۲۰، متن آن از جمله در وب‌سایت جماران منتشر شد موضع دولت آمریکا در قبال قطع‌نامه ۲۲۳۱ سازمان ملل را «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرده است.
طریف هم‌چنین هشدار داده است که مواضع دولت آمریکا «ممکن است اوضاع را به شرایط غیرقابل‌کنترل بکشاند.»
او در بخش دیگری از این نامه تاکید می‌کند که رفتارهای دولت آمریکا «در تناقض آشکار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت» است و از خروج آمریکا از برجام به عنوان خاتمه یافتن «مشارکت ایالات متحده در برجام» نام برده است.
نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل تازه‌ترین واکنش حکومت ایران به تلاش‌های دولت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی حکومت اسلامی ایران است.
ایران از ابتدا از سال ۲۰۰۷ تاکنون حق خرید و فروش جنگ‌افزار را نداشته است،‌ اما بر اساس توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام، و همچنین قطع‌نامه شورای امنیت در تایید این توافق، این تحریم تسلیحاتی قرار است ۱۸ اکتبر امسال‌‌-‌۲۷ مهرماه ۹۹ به پایان برسد.
دولت آمریکا بارها تاکید کرده است که لغو این تحریم‌ها را خطایی بزرگ می‌داند.
در همین زمینه برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه ایالات متحده، پیش‌تر در مصاحبه با رادیوفردا به پایان این تحریم‌ها اشاره کرده و آن را اشتباهی بزرگ توصیف کرده است.
او به رادیو فردا گفت: «یکی از اشتباهات بزرگ در توافق هسته‌ای با ایران این بود که تحریم تسلیحاتی یکی از مهم‌ترین کشورهای حامی تروریسم، پنج سال بعد از این توافق،… به پایان می‌رسد.»
آمریکا در هفته‌های اخیر پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای را آماده کرده و خواستار تمدید این تحریم شده است.
برخی رسانه‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که اگر روسیه و چین با این پیش‌نویس مخالفت کنند، در آن صورت آمریکا به این استدلال حقوقی روی خواهد آورد که هنوز «جزو مشارکت‌کنندگان برجام» تلقی می‌شود و از این رو می‌تواند اصطلاحا با فعال کردن مکانیسم ماشه مانع از وتوی آن‌ها شود.
مقام‌های حکومت ایران در روزهای گذشته واکنش‌های متعددی به این تلاش دولت آمریکا نشان داده‌اند.
شیخ حسن روحانی، رییس‌ جمهور ایران هم روز ۱۷ اردیبهشت اعلام کرد که در نامه‌ای به طرف‌های برجام واکنش احتمالی حکومت ایران را توضیح داده و گفته است: «اگر چنین شود چنان می‌کنیم.»
در نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل نیز به این نامه اشاره شده ولی جزئیات بیش‌تری درباره واکنش احتمالی حکومت اسلامی ایران داده نشده است.
پیش از آن، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی روز ۱۴ اردیبهشت هشدار داده بود که در صورتی که تحریم‌های تسلیحاتی تمدید شود، برجام به «مرگ ابدی خواهد رفت.»
عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم گفته است با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی «چیزی از برجام باقی نمی‌ماند.»

پرده سوم از نمایش «نرمش قهرمانه» را سخنگوی دولت به صحنه آورد. بدون هیچ پیش‌شرطی آماده تبادل زندانی با آمریکا هستیم!
سخنگوی دولت می‌گوید: ما اعلام کردیم که بدون هیچ پیش‌شرطی آمادگی تبادل برای همه زندانیان و گفت‌و‌گو برای این آزادی وجود دارد اما آمریکا است که تاکنون از پاسخ خودداری کرده است.
همان‌طور که سخنگوی دولت بر این مسئله صحه می‌گذارد و به خبرآنلاین می‌گوید: آمریکا نسبت به گذشته آمادگی بیش‌تری برای خاتمه دادن به این موضوع دارد.
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز هم چند روز پیش در گزارشی مدعی شد که واشنگتن و تهران برای تبادل یک کهنه سرباز نیروی دریایی آمریکا با یک پزشک ایرانی – آمریکایی در حال مذاکره هستند.
علی ربیعی در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین در توضیح این مسئله، گفت: ما از مدت ها پیش اعلام کردیم که برای تبادل همه زندانیان ایرانی و آمریکایی آمادگی داریم و وزیر خارجه کشورمان این موضوع را به صراحت اعلام کرد.
او ادامه داد: ما اعلام کردیم که بدون هیچ پیش شرطی آمادگی تبادل برای همه زندانیان و گفت‌و‌گو برای این آزادی وجود دارد اما آمریکا است که تاکنون از پاسخ خودداری کرده و امیدواریم که در شرایط شیوع بیماری کووید ۱۹ که جان شهروندان ایرانی را در زندان‌های آمریکا تهدید می‌کند، دولت آمریکا سرانجام مراقبت از جان انسان‌ها را به سیاست ترجیح دهد و به این مسیر برگردد.
سخنگوی دولت در حالی چنین ادعایی را پیش می‌کشد که حکومت‌شان ده‌ها هزار زندانی را در زندان‌های آلوده نگه می‌دارد و از مرخص کردن و آزادی آن‌ها هم‌چنان سر باز می‌زند.
ربیعی در پاسخ به این پرسش که آیا کشوری به‌عنوان میانجی برای گفت‌و‌گو در این خصوص مامور شده یا خیر، اظهار کرد: دولت آمریکا از آمادگی ما مطلع شده و ما فکر می‌کنیم نیازی به قرار دادن میانجی نیست با این حال در صورت موافقت طرف آمریکایی، دفتر حفاظت از منافع ایران نقطه نظرات ما را درباره جزئیات، شامل نحوه و زمان انجام این مبادله به واشنگتن اعلام خواهد کرد.
سخنگوی دولت یادآور شد: ما اعلام کردیم که آمادگی بحث کردن پیرامون آزاد کردن همه زندانیان را داریم، این طرف آمریکایی است که باید در این زمینه اعلام نظر کند و شواهدی درباره تغییر دیدگاه آن‌ها وجود دارد.

پس از گذشت حدود هشتاد روز از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران، علی خامنه‌ای، در یک ارتباط تصویری، با اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا سخن گفت و سیاستی دوپهلو درباره تصمیم بازگشایی مساجد و برگزاری مراسم مذهبی به‌ویژه مراسم «شب قدر» اتخاذ کرد. او از یک‌سو گفت که تابع نظر کارشناسی است، اما از سوی دیگر، خواستار توجه به «ضرورت دعا» شد. موضوع بازگشایی مساجد در ایران در روزهای اخیر واکنش‌هایی را در پی داشته و حتی برخی از مقام‌های دولتی خواستار تجدیدنظر در اعلام «وضعیت سفید» برای تعدادی از شهرها به ویژه شهرهای استان خوزستان شده‌اند.
خامنه‌ای، روز یک‌شنبه، در این جلسه که با حضور اعضای این ستاد و استانداران ۳۱ استان ایران برگزار شد، در این زمینه گفت: «بنده هیچ پیشنهادی در این باره ارائه نمی‌کنم و تابع نظر و تشخیص کارشناسی ستاد ملی مبارزه با کرونا هستم اما باید توجه داشت که عبادات و توسل بخصوص در ماه رمضان و شب‌های قدر جزو نیازهای اساسی و حتمی مردم است و مردم در قضایای مهم نیز بیش‌ت به ارتباط با پروردگار نیاز دارند.»
پیش‌تر دولت اسلامی در بیش از صد شهر ایران «وضعیت سفید» اعلام و مجوز بازگشایی مساجد و برگزاری نماز جمعه را صادر کرده است.
اکنون که برخی خواستار بازگشایی‌های بیش‌تر و برخی خواستار رعایت احتیاط و اعمال دوباره محدودیت‌ها هستند، خامنه‌ای تاکید کرد که بررسی در این زمینه را «باید به کسانی سپرد که حقیقت و ضرورت دعا و توسل را درک می‌کنند آن وقت هر چه آن‌ها تصمیم بگیرند بنده و همه مردم به آن عمل خواهیم کرد.»
او هم‌چنین نه از پزشکان و پرستاران و به‌طور کلی کادر پزشکی، بلکه از «نیروهای داوطلب جوان، بسیجی و طلبه» قدردانی کرد که «در عرصه‌های سخت و خطرآفرین از جمله غسل و کفن و دفن ورود کردند و این کار دشوار را بر عهده گرفتند.»
خامنه‌ای بار دیگر از بحران شیوع ویروس کرونا در جهان برای حمله به غرب و به‌ویژه آمریکا استفاده کرد و گفت: «در برخی کشورها در حمله به فروشگاه‌ها دیدیم باعث رفتارهایی خاص شود اما این‌گونه رفتارها در ایران عزیز مطلقاً دیده نشد.»
او درباره «ناتوانی غرب در شکست کرونا» نیز گفت: «آمار بالای مبتلایان و فوت‌شدگان در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و مشکلات مختلف مردم در این کشورها از جمله بیکاری، این ناتوانی‌ها را اثبات می‌کند.»
خامنه‌ای قربانی شدن سالمندان در خانه‌های سالمندان در غرب را نیز نشانه‌ای از «شکست فلسفه اجتماعی غرب» دانست.
حسن روحانی نیز در این نشست از خامنه‌ای برای «برداشت یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی» و «موافقت با آزادسازی سهام عدالت» تشکر کرد.
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران نیز گفت: «بر خلاف بعضی کشورهای غربی که افراد در راهروها و محوطه بیمارستان معطل ماندند و خدمات دادن به افراد سالمند محدود شد، در کشور ما حتی یک بیمار پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نماند و هیچ فرد سالمندی را اولویت دوم تلقی نکردیم.»
هم‌چنین محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، روز یک‌شنبه از بازگشایی مدارس در شنبه ۲۷ اردبیهشت خبر داد و گفت که این بازگشایی «با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فراهم کردن تمهیدات لازم در ضدعفونی کردن مدارس» خواهد بود.
او ادامه داد: «حضور دانش‌آموزان اجبار نیست و تنها برای رفع مشکلات و سئوالات از معلمان می‌توانند به مدرسه مراجعه کنند.»
با افزایش شدید شیوع ویروس کرونا در مناطقی از ایران و بحرانی شدن اوضاع در شهرهای جنوبی، استانداری خوزستان روز یک‌شنبه ۲۱ اردیبهشت، از ممنوعیت فعالیت اصناف غیرضروری ۹ شهرستان استان تا پایان هفته جاری به منظور مقابله با شیوع کرونا خبر داد و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «اصناف ضروری که مجاز به فعالیت می‌باشند شامل داروخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها، نانوایی‌ها، قصابی‌ها و خواروبارفروشی‌ها بوده و فعالیت سایر اصناف تا پایان هفته در شهرستان‌های اهواز، کارون، باوی، حمیدیه، مسجدسلیمان، هویزه، هندیجان، دزفول و شوشتر ممنوع است.» همچنین به منظور مقابله با شیوع کرونا در استان، استاندار خوزستان اداره‌ها و بانک‌های این ۹ شهرستان را تا پایان هفته تعطیل اعلام کرد.
هم‌چنین زین‌ العابدین موسوی، معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان، روز یک‌شنبه ۲۱ اردیبهشت، افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در روزهای گذشته را نگران‌کننده دانست و گفت: «از فردا دوشنبه تا پایان هفته تمامی اداره‌ها، بانک‌ها و سازمان‌ها در این شهرستان تعطیل است.»
هم‌چنین مهرداد شریفی دبیر شورای سلامت اهواز با اشاره به بازگشت محدودیت‌ها در خوزستان در پی گسترش شیوع کرونا و افزایش موارد ابتلا گفت: «اعمال محدودیت‌ها تا حدود زیادی چرخه انتقال را قطع می‌کند و بار مضاعف وارد شده بر دوش کادر بهداشتی و درمانی را کاهش می‌دهد؛ اگر این تصمیمات گرفته نمی‌شد، روزهای سختی در پیش داشتیم.»
هم‌زمان اداره کل زندان‌های استان خوزستان در اطلاعیه‌ای، از اقدامات خود برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا خبر داد. این در حالی است که زندان‌های این استان در ماه‌های اخیر شاهد تنش‌هایی ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده است.
هم‌چنین علیرضا عالیپور، معاون خدمات شهری شهرداری اهواز، با اشاره به اعمال محدودیت‌های جدید در تمامی خیابان‌های اصلی شهر، از ممنوعیت فعالیت تاکسیرانی اهواز و جلوگیری از حضور مردم در بلوارهای ساحلی خبر داد.
مقامات حکومت اسلامی تا روز یک‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، مرگ ۶ هزار ۶۴۰ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۱۰۷ هزار و ۶۳۰ نفر رسید. هرچند آمار واقعی بسیار بیش‌تر از ارقام اعلام شده است و مقامات در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان اطلاع‌رسانی نمی‌کنند. پیش‌تر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.
بحران کرونا در جهان در حالی ادامه دارد که شمار مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ از ۴ میلیون نفر نیز گذشت و تا کنون بیش از ۲۸۰ هزار نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند.
تاکنون ایالات متحده با آمار بیش از ۸۰ هزار نفر، بریتانیا با بیش از ۳۱هزار نفر و ایتالیا با بیش از ۳۰ هزار نفر بیشترین تعداد مرگ بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در جهان را ثبت کرده‌اند.

محسن هاشمی رفسنجانی، رییس شورای شهر تهران می‌گوید: «در تهران با کمبود دستگاه‌های لرزه‌نگاری مواجه هستیم، در حالیکه این دستگاه‌ها سبب می‌شود با دقت بیش‌تری زمان و مکان زمین لرزه را شناسایی کرد.
به‌اقرار رییس‌ شورای شهر تهران، پیش از این، در کل ایران تنها ۱۰۰ دستگاه لرزه‌نگاری وجود داشته و اکنون به ۱۴۰ دستگاه رسیده است در حالی که به دست‌کم ۵۰۰ دستگاه نیاز است. محسن هاشمی می‌افزاید: در اطراف شهر استانبول در ترکیه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دستگاه لرزه‌نگاری نصب شده است.
رییس شورای شهر تهران با بیان این‌که «به‌نظر می‌رسد مدیریت بحران و رفتار شهروندان در زمان وقوع زلزله نسبت به دو سال قبل مقداری بهبود داشته است»، گفت: اما هنوز به انسجام و رفتار مطلوب نرسیده‌ایم و تلفات و مصدومیت‌ها هم ناشی از همین عدم آمادگی مطلوب است.
محسن هاشمی با اشاره به زیرساخت‌های شهر تهران گفت: شبکه گاز تهران یک بمب بالقوه است.
مدیریت بحران استان تهران هم اعلام کرد: از زمان وقوع زلزله تهران در روز جمعه تا ظهر یک‌شنبه ۲۱ اردیبهشت، ۸۰ پس لرزه بر روی گسل مشا ثبت شده است.
منتظر بمانیم و ببینیم که شاید فردا سپاه از یک اسباب بازی دیگری هم برای لرزه‌نگاری رونمایی کند؟!

چندی قبل شیخ حسن روحانی اعلام کرد نتیجه ادامه قرنطینه باعث هجوم لشگر گرسنگان به خیابان‌ها می‌شود، زیرا که اقتصاد ورشکسته ایران در پی تحریم‌های آمریکا و قطع‌شدن شاهرگ حیاتی مالی ایران‌(فروش نفت) توان هزینه کرد زندگی مردم در قرنطینه را ندارد. از سوی دیگر از دست دادن یکی از مهم‌ترین منابع تامین هزینه‌های دولت در دوران قرنطینه یا همان فروش بنزین در داخل کشور، به‌خاطر ممانعت مردم از سفرهای درون شهری و بین شهری، از زمان اعلام رسمی همه‌گیری ویروس کرونا‌ – اول اسفند تا پایان فروردین و به‌ویژه تعطیلات نوروزی یا همان اوج مصرف بنزین در اثر تردد جامعه برای تهیه مایحتاج عید و سفرهای نوروزی، از نیمه دوم اسفند تا پایان فروردین که هر ساله بخش عمده‌ای از فروش بنزین را شامل می‌شود -، باعث شد که دولت بخش عمده‌ای از درآمد خود را ازدست بدهد. درآمدی که با پذیرش ریسک و خطر شورش اجتماعی در آبان‌ماه سال گذشته به‌دلیل افزایش قیمت بنزین برای جبران کاهش درآمدهای ارزی حکومت به جان خریده بود.
در ماه‌‌های اخیر شاهد بودیم که شورای عالی کار افزایش ۲۱ درصدی مزدها در سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد، در حالی که بر اساس برآوردهای رسمی، نرخ تورّم بیش از ۳۶ درصد است. به این ترتیب، قدرت خرید خانواده‌های محروم و بیکار و مزدبگیر ایران در واقع تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. این کاهش قدرت خرید در حالی به کارگران تحمیل می‌شود که در بودجه سال ۹۹ دولت روحانی، صدها میلیارد تومان به نهادهای مذهبی وابسته به سران حکومت اختصاص داده شده است که هیچ نقشی در تولید ملی ندارند. به‌عنوان نمونه، بودجه مرکز خدمات حوزه‌های علمیه ۷۹۹ میلیارد تومان تعیین شده است، در حالی که بودجه این نهاد در سال پیش ۶۹۸ میلیارد تومان بود. یعنی دولت برای سال جاری‌(۹۹) بودجه این نهاد مذهبی را ۱۴ درصد افزایش داده است. برای سازمان تبلیغات اسلامی نیز که از لحاظ میزان دریافت بودجه‌های هنگفت توسط دستگاه‌های مذهبی و فرهنگی حکومت ولایی در رتبه سوم قرار دارد، بودجه‌ای با رقم ۵۱۴ میلیارد تومان اختصاص یافته است.
در راستای همین سیاست‌های سرمایه‌داری سرکوبگر، روز چهارشنبه ۲۷ فروردین امسال، دولت روحانی در ادامه سیاست‌های خانمان‌برانداز سرمایه‌داری دولت‌های قبلی، سیاست‌های خصوصی‌سازی خود را در ابعادی تازه توسعه داد و اموال سازمان تامین اجتماعی را، به نفع سرمایه‌داری تاراج‌گر و غارت‌گر، برای فروش به بازار سهام ارائه کرد. روحانی با موافقت خامنه‌ای ولی فقیه حکومت اسلامی، ۱۰ درصد از اموال و دارایی‌های شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی‌(شستا) را برای فروش در بازار بورس اوراق بهادار گذاشت.
شایان ذکر است که بحث من در این جا نه دولتی کرد اقتصاد بلکه بر عکس، واگذاری همه ثروت‌های جامعه و نحوه تولید و توزیع آن به خود کارگران و تشکل‌های مستقل آن‌هاست! به‌عبارت دیگر، انگل‌ها و موانعی که در مقابل مردم قرار دارند به ویژه دولت باید از بین برود و کارگران و همه شهروندان از طریق تشکل‌های خود به‌ویژه شورایی کلیه مدیرت جامعه در داخل و در سطح بین‌المللی به عهده گیرند.
در چنین شرایطی حداقل حقوق کارگران ایران، یکی از پائین‌ترین حداقل‌ها و تقریبا در ته جدول کشورها قرار دارد. بدین معنی که اگر افزایش حقوق امسال را مد‌نظر قرار دهیم و آن را تبدیل با دلار محسوب کنیم، حداقل حقوق ماهیانه یک کارگر در ایران حدود ۱۱۲ دلار است.‌(هر دلار ۱۶ تومان و حداقل حقوق ۱۸۰۰ هزار تومان) در حالی که در همین کشورهای همسایه ایران و در ترکیه حداقل حقوق ۱۱۰۰ دلار و در کشوری مثل کره جنوبی این حداقل حقوق ۱۲۰۰ دلار است.
واقعا این مازاد ارزش اضافی ایجاد شده در ایران توسط نیروی کار، به جیب چه کسانی و چه نهادهایی می‌رود؟ به چه کسی و نهادهایی سهم بیش‌تری می‌رسد؟ روشن است در کشوری که رهبر و دولت و نهادهای رنگارنگ حاکمیت صاحب سرمایه‌های کلان کشور هستند این مازاد ارزش اضافی که از استثمار شدید نیروی کار حاصل می‌شوند به جیب سران، مقامات، آقازاده‌ها نهادهای دولتی و یا به جیب سرمایه‌داران نزدیک به آن‌ها می‌رود!
دولت‌های حکومت اسلامی در این چهل و یک سال، از جمله دولت کنونی شیخ حسن روحانی، نه‌فقط هیچ گام اساسی و مثبتی در راه تحقق حقوق کارگران و محرومان جامعه برنداشته‌اند، بلکه در نتیجه سیاست‌های آن‌ها، زندگی اکثریت شهروندان جامعه ما در چهار دهه اخیر، در عرصه‌های متفاوت، با معضلات و مشکلات و دشواری‌های جدی‌ رو‌به‌رو شده‌اند.

به این ترتیب، کفگیر اقتصادی حکومت به ته دیک خورده است و مهم‌تر از همه سران و مقامات حکومت صدای پای شورش گرسنگان و محرومان و ستم‌دیدگان و استثمار‌شدگان را شنیده اند و به‌شدت نگران از این رو به فکر مذاکره پنهان و آشکار با آمریکا هستند.
به‌ویژه لحن نامه ظریف و سخنان ربیعی بسیار متفاوت از لحن‌های قبلی آن‌ها و بسیار منعطف‌تر است و به‌یک معنی سیگنال‌های مثبت به مقامات آمریکایی می‌دهند.
در هر صورت این احتمال وجود دارد که خامنه‌ای نیز همانند خمینی جام زهر را سر بکشد و به پای مذاکره با «شیطان بزرگ» برود!
در چنین موقعیتی، به گفته افشین پروین‌پور کارشناس مسائل اقتصادی؛ با مسکن ۷۰۰ میلیون تومانی، با پراید ۸۰ میلیون تومانی، با مدارس غیرانتفاعی و گوشت کیلو ۱۰۰ هزار تومانی این کارگر با این حقوق ناچیز چطور باید خانواده خود را اداره کند؟!
«انقلاب گرسنگان» در راه است!
دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۹ – یازدهم مه ۲۰۲۰

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی