محمد شکوهی
اعتراضات در لبنان؛ معترضان خواستار خلع سلاح حزب‌الله و استعفای دولت شدند
یکشنبه, ۱۸ام خرداد, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

درگیری معترضان با دار و دسته های حزب الله و امل !

لبنان روز شنبه شاهد تظاهرات قدرتمند ضد حکومتی در بخش های مختلف بیروت بود. تظاهر کنندگان از صبح شنبه ۶ ژوئن از مناطق مختلف لبنان از جمله طرابلس، کسروان و المتن، بقاع، صیدا و نبطیه با دهها اتوبوس به مرکز بیروت آمده بودند.

فراخوان دهندگان تظاهرات قبلا اعلام کرده بودند که اعتراضات امروز صرفاً به هدف طرح مطالبات معیشتی نیست بلکه آنها خواستار استعفای دولت و خلع سلاح شبه نظامیان حزب‌الله، گروه تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی، نیز می باشند.

بدنبال تلاش معترضان برای حرکت به طرف مجلس این کشور نیروهای ارتش لبنان برای ممانعت از پیشروی آنها اقدام به تیراندازی و شلیک گاز اشک آورکردند. تلاش تظاهرکنندگان برای ورود به منطقه مجلس چند ساعتی ادامه داشت که در نهایت تبدیل به جنگ و گریز شد. تظاهرات کنندگان حین پیشروی با گروهی از گروههای تروریستی امل و حزب الله در منطقه خندق العمیق نیز درگیر شدند.

لازم به توضیح است اعتراضات مردم لبنان از اکتبر سال ٢٠١٩، علیه گرانی، فقر و بیکاری و افزایش مالیات ها آغاز شد و مردم دولت را متهم به فساد کردند. دو هفته بعد از آغاز اعتراضات موضوع استعفای دولت و برگزاری انتخابات و خلع سلا حزب الله لبنان نیر تبدیل به خواستهای مردم شد. با شیوع کرونا برای سه ماهی وقفه در اعتراضات بوجود آمد. اعتراضات امروز در بیروت علاوه بر اعتراض علیه حکومت، فساد و اوضاع وخیم اقتصادی، اعتراضی مستقیم علیه گروه تروریستی حزب الله و دخالت جمهوری اسلامی در این کشور است.

بر اساس اخبار و گزارشات منتشر شده در جریان تظاهرات روز شنبه بیش از ۴۰ نفر در جریان درگیری‌های تظاهرکنندگان با دار و دسته های تروریست حزب الله و همچنین شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس، مصدوم شدند.

محمد شکوهی

۶ جون ۲۰۲۰

فیلم

https://www.facebook.com/watch/live/?v=1323640241359935&ref=external

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی