مینا احدی
ما میخواهیم قاضی حکومت اسلامی در خارج از ایران محاکمه شود. مصاحبه با مینا احدی در مورد کمپین برای دستگیری غلامرضا منصوری
شنبه, ۳۱ام خرداد, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

انترناسیونال: غلامرضا منصوری کیست و شما چگونه متوجه شدید که نامبرده در آلمان حضور دارد؟
مینا احدی: غلامرضا منصورى یکى از مقامات جمهورى اسلامى ایران و ۳۰ سال قاضى قوه قضائیه این حکومت بوده و در طول این دوره فعالیت اش تعداد زیادى را هم به اعدام محکوم کرده و هم دستور ترور داده است. تا آنجا که درکارنامه او هم هست، این است که بویژه دستور دستگیرى و شکنجه خبرنگاران و آزار و اذیت خانواده هاى خبرنگاران را داده است. على العموم، باید گفت که یکنفر که قاضى قوه قضائیه جمهورى اسلامى باشد حتما باید جنایتکار و سنگدل بوده باشد و دوندگى هاى زیادى کرده باشد براى اجراى احکام اعدام و آنچنان سرکوبگر و ضد انسانى رفتار کرده باشد تا بتواند ۳۰ سال در دستگاهی که بر مبنای شریعه و سرکوب و کشتن و زبان بریدن و انسان کشی سازمان یافته، سلسله مراتب را طی کند و بعنوان یک مهره مهم این حکومت سالها کار کند . الان هم در جنگ جناحی و تضادهایی که در درون حکومت اسلامی هست، متهم ردیف نهم پرونده است که در آن یکی از معاونین رئیس قوه قضائیه قبلی حکومت را محاکمه میکنند. یکى از جرم هاى منصورى این است که ۵۰۰ هزار یورو برداشته و فرار کرده است. او در یک باند اختلاس و دزدی بوده و اکنون علیه وی اساسا بدلیل اختلاس پرونده ساخته اند. اینکه ما چطورى شنیدیم، این قبلا هم، دو سال قبل آمده بود آلمان بخاطر اینکه ظاهرا بیماریی ک دارد که دکتر سمیعى مهماندارش بوده و در کلینیک اش از او مراقبت کرده بود. ما همانموقع هم تظاهراتهایى سازمان دادیم و این بار هم، هم در مدیاى اجتماعى و هم از طریق کنتاکت هایى که داریم خبر رسید که ایشان در کشور آلمان است. خود رسانه هاى جمهورى اسلامى هم بخاطر این مساله دادگاه در موردش نوشتند و گفتند فرار کرده است. چیزى که در تمام رسانه ها بود این بود که در آلمان هست، از جمله به این دلیل که هم معالجه میکند و هم یکی دیگر از متهمین پرونده طبری به اسم انوشه فرار کرده و در آلمان است. و ما بهمین دلیل اعلام کمپین کردیم براى دستگیرى او در آلمان.
انترناسیونال: چه هدفی از کمپین علیه او در آلمان دنبال میکنید؟ و آیا نگران نیستید که دولت آلمان همانگونه که شاهرودی را فراری داد این شخص را نیز نجات داده و به ایران باز گرداند؟
مینا احدی: این امر بسیار برای ما بعنوان حزب کمونیست کارگری ایران مهم است که نباید اجازه داد جانیان اسلامی راحت در دنیا رفت و آمد کنند و باید همه آنها بدانند در اروپا و در همه جا مورد تعقیب ما معترضین و ما مردم فراری از دست این جانیان خواهند بود. اعلام کمپین برای دستگیری او اساسا از طریق علنی شدن حضور وی در آلمان و انعکاس مطبوعاتی حضور وی در اینجا و همچنین برخی اقدامات قانونی برای شکایت از وی بود. سازمان بین المللی و معتبر گزارشگران بدون مرز اعلام جرم کردند علیه منصورى و به دادستان آلمان در شهر کارلسروهه، جائیکه مرکز رسیدگى به این نوع جرایم است، شکایت بردند. مساله بسیار مهمى است در کشور آلمان که در رسانه ها هم منعکس شد. ولى قبل از آن، بهرحال، رسانه هاى آلمان این را منتشر کردند. من خودم، تا آنجا که به ما برمیگردد، یک نامه سرگشاده براى آنجلا مرکل نوشتم و در آن نامه گفتم فرش قرمز زیر پاى جنایتکاران پهن نکنید. همچنین درروزنامه “دى ولت”، روى این موضوع فوکوس کردند. دی ولت با دو نفر از نمایندگان ایرانى تبار پارلمان آلمان، و همینطور با من و آقاى کاظم موسوى مصاحبه کرد. که همانجا هم ما گفتیم باید این فرد دستگیر بشود. ما درعین حال فراخوان تظاهرات دادیم و میتینگ ما در مقابل کلینیک دکتر سمیعی با استقبال وسیع رسانه های آلمانی مواجه شد و مصاحبه های متعددی با مسئولین حزب کمونیست کارگری انجام گرفت.
اینکه مثل شاهرودى فرارى اش بدهند، خوب طبعا دولت آلمان، بخاطر روابط حسنه اى که با جمهورى اسلامى دارد، سعى میکند از زیر بار این مساله شانه خالى کند. ولى در عین حال دادگسترى در آلمان بدرجات مستقل عمل میکنند و بویژه اگر یک موضوعى انعکاس مطبوعاتى داشته باشد و مردم در جریان قرار بگیرند اینها نمیتوانند به این سادگى از زیر بارش در بروند. ولى بهرحال، این موضوع در رسانه هاى آلمان وسیعا منعکس شد و خود این منصورى یکبار یک ویدئویى پخش کرد و گفت خودش را به سفارت معرفى میکند. در رسانه هاى داخل ایران و رسانه هاى مربوط به جمهورى اسلامى نوشتند که هنوز او خودش را به سفارت ایران در برلین معرفى نکرده است. یعنى آنجا هم حدس و گمان بیشترى میزدند که منصورى در آلمان باشد و حتى خبر داشتند که براى معالجه آمده. بهرحال فعلا اینطورى شده که رفته رومانى و ما این موضوع را پیگیرى میکنیم.
انترناسیونال: گفته می شود که غلامرضا منصوری بوسیله پلیس رومانی دستگیر شده فکر می کنید آیا دولت رومانی این فرد را به دولت آلمان مسترد می گرداند؟ اهمیت سیاسی محاکمه و زندانی کردن این شخص یا مهره های دیگر رژیم در خارج کشور به چه معنی است و از چه جایگاهی برخوردار است؟
مینا احدی:بلى، الان منصورى از طرف پلیس بین المللى اینترپل دستگیر شده و در کشور رومانى و در شهر بوخارست هست. منتهى یکماه میتواند آزاد باشد ولى آن کشور را نباید ترک کند و یکماه به جمهورى اسلامى ایران وقت داده اند که اسناد و مدارکش را بفرستد مبنى بر اینکه چرا میخواهد او را تحویل بگیرد. ولى گزارشگران بدون مرز و تعداد دیگرى از افرادى که شکایت دارند در کشور رومانى هم شکایت نامه شان را تسلیم و تقدیم دادستان در بخارست کرده اند. من هم یکی از کسانی هستم که شکایت رسمی برای دادستانی در رومانی ارسال کرده ام.
البته باید تاکید کنم یک فاکتور مهم در این شکایت ها اینست که باید قربانیان و شاکیانی که خود مورد تعرض قرار گرفته اند وارد پرونده شوند و من یکبار دیگر از کسانی که شاکی هستند میخواهم که با ما تماس بگیرند تا شانس محکوم شدن منصوری در دادگاهی در رومانی بیشتر بشود.
یک امکان دیگر اینست که او را به آلمان مسترد کنند و دادگاه در این کشور تشکیل شود. طبق تحقیقاتى که من کرده ام، اگر یک شهروند ایرانى تبار آلمانی، یا اینکه پناهجوئى که در اینجا دارد زندگى میکند، شکایت کند و به دادستانى آلمان بدهد، این هم میتواند باعثشود که دادستان خواهان استرداد منصورى به آلمان بشود. ما از راه هاى مختلف داریم اقدام میکنیم براى اینکه این فرد در یک کشور اروپائى محاکمه بشود. و جمهورى اسلامى، دقیقا بهمین دلیل، دارد دست و پا میزند که او را به ایران برگرداند. بخاطر اینکه اگر منصورى به اتهام جنایت علیه بشریت در مقابل یک دادگاهى در اروپا قرار بگیرد این اتفاق بسیار مهم سیاسى و موفقیت بسیار بزرگى براى ما خواهد بود و براى جمهورى اسلامى یک سرافکندگى کامل. و شنیدیم که جمهورى اسلامى، بهمین دلیل، تقلا میکند حتى هواپیماى خصوصى بفرستد تا او را به ایران برگرداند.
در مورد اهمیت سیاسى این مساله لازم میدانم به این اشاره کنم که سران جمهورى اسلامى و کسانیکه قاضى قوه قضائیه بودند و یا کلا همه کسانیکه با این حکومت ۴۰ سال است دارند کار میکنند، جزو مقاماتش بودند و هستند و در سازماندهى سرکوب مردم شرکت داشته اند جنایتکار محسوب میشوند. اینها الان یکى پس از دیگرى، بخاطر اینکه کشتى حکومت اسلامى به گل نشسته، دارند فرار میکنند. پولهاى کلانى که دزدیده اند از مردم را برمیدارند و میروند در کانادا و یا کشورهاى مختلف اروپائى ساکن میشوند. ما میخواهیم کارى کنیم که اینها فکر نکنند که میتوانند از دادخواهى و از دست تشکیل دادگاه ها و غیره فرار کنند. نفس اینکه ما مثلا در مورد شاهرودى آن حرکت را انجام دادیم، و خیلى سروصدا کرد، و یا اینکه حمید نورى الان در کشور سوئد، به همت آقاى ایرج مصداقى و کاوه موسوى، دستگیر شده، همه اینها بنظر من اتفاقات مهمى هستند. که اولا نشان میدهند که اپوزیسیون جمهورى اسلامى و مردم ایران مبارزه کردند و دارند حتى قبل از سرنگونى جمهورى اسلامى، دادگاه تشکیل میدهند و بطرف این میروند که واقعا دادخواهى را عملا اجرا کنند. و این مهم است. در عین حال این به اصطلاح جزیره امن که احساس میکنند اینها میتوانند فرار کنند و بیایند در اروپا زندگى کنند، این افسانه را ما داریم به یک خیال باطل براى این جنایتکاران تبدیل میکنیم. و اعلام میکنیم که سران و مقامات جمهورى اسلامى حتما دستگیر و محاکمه خواهند شد. و درعین حال، بنظر من این مساله بسیار مهم است، که ما یک قاضى حکومت اسلامى را به دادگاه بکشانیم و نشان بدهیم که سیستم قضائى در جمهورى اسلامى چطورى است. قوه قضائیه جمهورى اسلامى یک دستگاه سرکوب، ستم، شکنجه و اعدام و سنگسار بوده و قضاتش جنایتکارند و قوانین اش و رفتارى که در طول این مدت با مردم کرده همه جنایتکارانه بوده است. و این بنظر من یکى از دستاوردهاى این حرکت خواهد بود که در سراسر دنیا مردم بدانند که قوه قضائیه جمهورى اسلامى چه جورى کار کرده است. و اگر بتوانیم دادگاهى تشکیل بدهیم، هم در استکهلم براى حمید نورى و هم در آلمان یا در رومانى بر علیه منصورى، فکر میکنم یک دستاورد بزرگ خواهد بود.
انترناسیونال: در جامعه آلمان و مدیای این کشور چه اقدامات ویژه ای را تا این لحظه در این زمینه انجام داده اید؟ آیا آنطور که انتظار داشته اید در مدیا و رسانه های این کشور این فعالیت ها انعکاس مطلوب داشته است؟
مینا احدی:اقدامات ما در آلمان این بود که اولا رسانه ها سراغ ما آمدند و خبر این کمپین از طریق رسانه های آلمانی بگوش میلیونها نفر رسید. ما فراخوان تظاهرات دادیم که خبر این تظاهرات و خواست ما باز بگوش مردم زیادی رسید و بالاخره نامه سرگشاده من به مرکل، در حقیقت انتقادات صریح ما به سیاست مماشات و همکاری دولت آلمان با حکومت اسلامی ایران بود که در رسانه های متعددی منعکس شد و دهها کامنت مردم نوشتند که با این حرف من موافق هستند که نباید زیر پای قاتلین فرش قرمز پهن کرد.
انعکاس مطبوعاتى این مساله در کشور آلمان نسبتا خوب بوده است. رسانه هاى مختلفى راجع به این موضوع نوشتند و آنرا منعکس کردند. تا آنجا که به نامه سرگشاده اى که مثلا من نوشته بودم برمیگردد، چندین رسانه آلمانى این را چاپ کردند و در صفحات فیسبوک خودشان و دیگر شبکه هاى اجتماعى درج شده و تا آنجا که من ملاحظه کرده ام، این مساله وسیعا مورد توجه قرار گرفته است. از جمله در صفحه فیسبوک و سایت اکس مسلم نزدیک ده هزار نفر این را دیده اند. این مساله، بهرحال، در رسانه هاى مختلف منعکس شده و در عین حال، بخصوص، با اعلام شکایت گزارشگران بدون مرز توجه خیلى زیادى را در افکار عمومى به خود جلب کرده است. و الان هم بخصوص بحث در مورد بستن دهانها، حمله به روزنامه ها و به مراکز روزنامه نگاران و دستگیرى آنها، اعمال فشار به خانواده روزنامه نگاران هم هست که الان سازمانهاى بین المللى مدافع حقوق خبرنگاران را وارد این مساله کرده است. من فکر میکنم که توجه هاى زیادى به این پرونده جلب شده است و بخصوص اگر دادگاهى تشکیل بشود شخصا فکر میکنم یک بمب خبرى بزرگى خواهد بود.

انترناسیونال: آیا اقدامات دیگری نیز در دستور دارید؟ فراخوان شما به ایرانیان خارج از کشور برای کمک کردن یا پیوستن به این کمپین مهم چیست؟
مینا احدی: اولین اقدام ما این است که الان سعى میکنیم جمهورى اسلامى نتواند این فرد را به ایران برگرداند. جمهورى اسلامى از راه هاى مختلف سعى میکند اعمال فشار کند. حتى شایعه است که ممکن است یک هواپیما بفرستد تا منصورى را ببرد به ایران. ولى ما هم از طرف دیگر داریم اقدام میکنیم تا دادستانى و دادگاه در رومانى نتواند بدون اینکه مسائل مشخص بشوند او را پس بفرستد. بنابراین یک هدف ما این است که منصورى نتواند به ایران برگردد و در رومانى بماند و دادگاهى برعلیه او تشکیل شود. هدف دیگر ما این است که شکایات بیشترى بشود. و یک مساله بسیار مهم جمع آورى اسناد و مدارک است، که از طریق همین رسانه شما هم، از عزیزانى که این مصاحبه را مى خوانند میخواهم که حتما اگر شکایتى دارند یا خبر و اطلاعاتى دارند آنرا براى ما بفرستند.
انترناسیونال: با تشکر از شما و ارزوی موفقیت

انترناسیونال: با سپاس از شما

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی