عبدل گلپریان
حملات ارتش ترکیه به خاک کردستان عراق و موضع ناسیونالیسم عشیره ای کرد
جمعه, ۶ام تیر, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

روز جمعه ۲۶ ژوئن ۲۰۲۰ فراکسیون اتحادیه میهنی در پارلمان عراق با انتشار اطلاعیه ای در رابطه با حملات ارتش ترکیه به مکان تفریحی “کونه ماسی در “شارباژیر” سلیمانیه که منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن ۶ نفر دیگر شد، خواستار پاسخ جدی و تند به دولت ترکیه شد.
شاید این اولین بار است که اتحادیه میهنی کردستان عراق، نه در قامت حکومت اقلیم بلکه همچون حزب، بطور یکجانبه خواستارچنین موضع “قاطع و محکمی” در قبال حملات ارتش ترکیه به خاک کردستان عراق شده است.
طی سه دهه از حاکمیت احزاب ناسیونالیست کرد بر کردستان عراق، دهها بار ارتش ترکیه برای کوبیدن مواضع پ ک ک در خاک کردستان عراق اقدام به حملات موشکی، توپخانه و بمباران هوایی کرده است که در نتیجه تعدادی از ساکنین عمدتا کودکان و زنان روستاهای این مناطق جان خود را از دست داده اند و اتحادیه میهنی طالبانی و حزب دمکرات بارزانی خم به ابرو نیاورده اند. اما چرا اینبار اتحادیه میهنی از دادن پاسخ “تند و محکم” از دولت و پارلمان عراق میخواهد واکنش نشان دهند؟
پاینتر به این مسئله اشاره خواهم کرد اما لازم است اینجا این را یادآور شوم که اقدامات جنایتکارانه ارتش ترکیه در هماهنگی و طرحی مشترک با حکومت جنایت پیشه اسلامی صورت گرفته است. دولت ترکیه به بهانه کوبیدن مواضع پ ک ک در شمال کردستان عراق و جمهوری اسلامی به بهانه حضور احزاب مسلح کمپ نشین در شرق کردستان عراق، خانه و کاشانه اهالی روستاهای نوار مرزی و زمینهای کشاورزی آنان را هدف قرار داده اند و تا کنون جان بسیاری از مردم ساکن در این مناطق را گرفته اند. قطعا باید هرگونه حملات از سوی این دو حکومت فاشیتی جمهوری اسلامی و دولت ترکیه محکوم شود و نسبت به جنایات آنان در اشکال مختلف واکنش اعتراضی درخور نشان داده شود.
بر کسی پوشیده نیست که دو حزب رقیب و حاکم بر اقلیم کردستان عراق، طی دوران حاکمیت ننگینشان، هر کدام سرشان به یکی از حکومتهای فاشیستی و ضد مردمی جمهوری اسلامی و دولت ترکیه وصل است. تا جائیکه به اتحادیه میهنی طایفه طالبانی برمیگردد باید گفت که این حزب بر اساس سیاستها و اقدامات ضد انسانی دیکته شده از سوی حکومت اسلامی قدم برمیدارد. سالهاست که شهر سلیمانیه، هلبجه و مناطق تحت نفوذ اتحادیه میهنی به جولانگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبدیل شده است. در مناطق شمالی و تحت نفوذ حزب دمکرات بارزانی هم، جولانگاه میت و ارتش ترکیه است. این امر برای هر دو حزب حاکم بر اقلیم کردستان امری عادی و پذیرفته شده است.
هرگاه این دو حزب رابطه موقت و حسنه ای داشته اند، جنایات دولت و ارتش ترکیه و حکومت اسلامی در مناطق مرزی شمال و شرق کردستان عراق با چراغ سبز هر دو حزب مورد استقبال قرار گرفته و در قبال آن سکوت اختیار کرده اند. اما اینبار دلیل تقاضای “واکنش تند” نشان دادن در مقابل جنایات ارتش ترکیه که اتحادیه میهنی طالبانی عنوان کرده است، اساسا به اختلافات و تقابل ماههای اخیر بین دو حزب حاکم بر اقلیم کردستان عراق برمیگردد و از این زاویه قابل توضیح است. اتحادیه میهنی طالبانی طی روزهای اخیر شاهد حضور نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی در شرق سلیمانیه بوده است اما نه تنها از تمرکز سرکوبگران حکومت اسلامی نگران نیست بلکه همانند سیاست حزب رقیبش بارزانی، با توافق خود این حزب هر گونه مانور و حرکت نظامی در خاک کردستان عراق از سوی تروریستهای حکومت اسلامی امری مشروع و مجاز است. از تحویل زندانی سیاسی فراری به جنایتکاران اسلامی گرفته تا خوشخدمتی به سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات.
افق، سیاست و اهداف احزاب قومی، ناسیونالیستی و اسلامی حاکم بر اقلیم کردستان عراق تا به امروز چیزی جز این نبوده است. این وقایع طی سه دهه اخیر در کردستان عراق تحت حاکمیت احزاب عشیره ای، قومی و اسلامی کرد اگر آزمونی برای مردم کردستان ایران و ترکیه در بر داشته باشد این است که نباید اجازه دهند کپی طالبانی و بارزانی در کردستان ایران و ترکیه دایر شود. بدون تردید سیر تحولات سیاسی، اعتراضی، چپ و رادیکال در کردستان ایران، اجازه کپی این برداری توسط احزاب ناسیونالیست کرد جا خوش کرده در کمپهایشان را به آنان نخواهند داد.
عبدل گلپریان
۲۶ ژوئن ۲۰۲۰

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی